Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Referendum: V Ljubljani so podpise dobro zbirali, v Mariboru ne

(Last Updated On: 27/06/2017)

Predaja podpisov za referendum o drugem tiru, ki jih namerava Vili Kovačič v državni zbor dostaviti s konjsko vprego, bo zaznamovala ta teden. Državni zbor bo v tednu po tem določil datum odločanja ljudstva. Predajo podpisov je Kovačič napovedal tako:

Uvod v in priprava na serijo volitev

 

Kovačič si je sicer premislil in bo slabih 50.000 podpisov vložil na drug način in hitreje. Več o tem tukaj.

 

Referendum bo uvod v serijo volitev: pred nami so predsedniške, parlamentarne in lokalne volitve. Pa še državni svet bo vmes ponovno izvoljen, a tam so volitve posredne in volivci ne odločamo na voliščih.

Referendumski postopek je oblika priprav na volitve. Z obeh strani: z leve in desne. Za referendum o drugem tiru je bilo do izteka roka po podatkih notranjega ministrstva zbranih 48.233 podpisov. Za stranke, ki so podpise zbirale, med temi je bila najmočnejša SDS Janeza Janše,  je koristen podatek, v katerih upravnih enotah jim je uspelo zbrati nadpovprečno veliko števili podpisov glede na število prebivalcev. Pa tudi, kje jim ni najbolj uspelo. Podatke zbira notranje ministrstvo in so dostopni javnosti.

Na vrhu Ribnica, na dnu Hrastnik

Ti podatki pokažejo naklonjenost volilne baze, a tudi sposobnost lokalnih voditeljev za organizacijo in prepričevanje ljudi.

Na vrhu po zbranih podpisih glede na število prebivalcev je Ribnica, kjer je SDS tradicionalno izjemno močna, povsem na dnu pa Idrija in Hrastnik, kjer so – obratno – šibki. V polemiki v spletnem časopisu so se iz NSi hvalili, kako se zbiranjem podpisov trudijo prav v Idriji.

Relativno visoko je Ljubljana, kjer je bilo v absolutnem številu zbranih največ podpisov: 10.677. Nizko pa Maribor s 1.808 podpisi. Doslej je veljalo, da je desnica močnejša v Mariboru, a zbrani podpisi ne kažejo na to.

Upravne enote, kjer je bil delež zbranih podpisov glede na število prebivalcev (konec lanskega leta po podatkih statističnega zavoda) najvišji, kaže tabela:

 

Upravna enotaZbranih podpisovPrebivalcevDelež
Ribnica741134345,5
Nova Gorica2937583015,0
Vrhnika1190247054,8
Radlje ob Dravi710158034,5
Šentjur pri Celju795199834,0
Laško688174403,9
Mozirje613161103,8
Metlika31483543,8
Škofja Loka1414419593,4
Postojna748222043,4
Logatec435138153,1
Slovenj Gradec632212763,0
Ormož485163483,0
Ljubljana106773599493,0
Ravne na Koroškem702249992,8

 

Obratno pa upravne enote, kjer so bile za desnico bolj težave, kaže ta tabela:

Upravna enotazbrani podpisiŠtevilo prebivalcevdelež
Hrastnik4293140,5
Idrija134165080,8
Murska Sobota603554431,1
Trbovlje180162821,1
Maribor18081477391,2
Sežana309250831,2
Sevnica233180981,3
Novo mesto866641851,3
Lendava309226781,4
Kranj1210817181,5
Jesenice450303621,5
Ljutomer266176631,5
Domžale904580911,6
Kamnik574354401,6
Dravograd15289321,7
Ilirska Bistrica231135231,7
Litija371209811,8
Gornja Radgona362200341,8
Šmarje pri Jelšah597321831,9
Ptuj1311682941,9
Ruše284146801,9
Žalec829422352,0
Radovljica685347762,0

Celotna preglednica o številu podpisov po državi, ki jo je pripravilo notranje ministrstvo, je dostopno v prilogi:

STATISTIKA_KONČNA_zbrani podpisi za referendum o drugem tiru

Več o tem, kdaj bodo predani podpisi in kdaj bi lahko bil referendum, pa je dostopno na povezavi:

Kako prihraniti milijone: Kovačič za referendum hkrati s predsedniškimi volitvami

(Visited 13 times, 1 visits today)
3 komentarji

Zapiši svoje mnenje, kritiko ali pohvalo.