Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

V vojski čistke kot v Nemčiji v 30-tih letih?

Print Friendly, PDF & Email

Last Updated on: 3rd oktober 2019, 07:00 pop

Današnja obravnava, na katero mora šef sindikata vojakov Gvida Novaka, ker je proti njemu načelnica generalštaba Alenka Ermenc sprožila disciplinski postopek, ker je bil v izjavah za medije menda preveč kritičen do izjav in ravnanja obrambnega ministra Karla Erjavca (DeSUS), ni edini postopek, ki pretresa obrambno ministrstvo. Sindikalni voditelji se le bolje javno branijo, stiske drugih ostanejo skrite. Interni obračuni pa so po neuradnih informacijah skrajno kruti. S policijskega sindikata, ki je podprl sindikat vojakov, so uporabili celo opozorilo iz temne evropske zgodovine:

Martin Niemöller je glede dogajanja v Nemčiji v 30 letih prejšnjega stoletja dejal: »Najprej so prišli po sindikaliste.«

Je premier storil premalo?

Kar je večina v poslancev pokrila zlorabo vojaške obveščevalne službe, s katero se je Erjavec tri mesece po imenovanju znebil pro zahodnega poveljnika sil Miha Škerbinca, tam po neuradnih informacijah zdaj enako prakso nadaljujejo. Dobili bi naj celo krila.

Robertu Klinarju, ki je dal odpoved kot vodja obveščevalno-varnostnega sektorja generalštaba slovenske vojske in si poiskal službo izven vojske, ne morejo nič. Je pa Erjavca Klinar spravil v težave s poročili, da je bilo streljanje na Počku povsem v skladu z vsemi navodili ministra in vlade, pred nadzorniki obveščevalcev pa je tudi razkril komičnost ugotavljanje vojaške obveščevalne službe, kaj je nekdanji poveljnik sil vojske Škerbinc govoril o mentalnem zdravju načelnice generalštaba Ermenčeve. Klinar je povzel, da so Škerbinca poslušali v živo in da tisto, kar je govoril, ni bilo nič takega.

Medtem bi se naj vrh ministrstva za obrambo, ki nič več ne more Klinarju, menda spravil nad Lojzeta Pavliča, ki je za obveščevalno dejavnost skrbeli na poveljstvu sil in še nad nekaj posameznikov, ki podobno niso bili dovolj poslušni političnim direktivam iz političnega vrha.

Postopki bi naj bili podobni kot pri Škerbincu: nenavadna zaslišanja, ki jih opravlja vojaška obveščevalna služba, grožnje, zastraševanje s kazenskimi postopki.

Med častniki slovenske vojske je slišati ocene, da sta Erjavec in Ermenčeva, kar je večina v parlamentu, ki podpira vlado, zavrnila interpelacijo, povsem izgubila pamet in dogajanje razumeta kot bianko menico, da je to, kar počnejo prav in lahko v vojski tudi storijo karkoli se jim zljubi.

Podobno kot večina v državnem zboru tudi premier Marjan Šarec ni reagiral niti tako, da bi vsaj po tihem Erjavca opozoril, naj ne zlorablja obveščevalne službe za notranje obračune, ki so, ker je Erjavec politik, pač politični.

Na posnetku so premier, obrambni minister Karl Erjavec in nekdanja ministrica Andreja Katič:

Premier Marjan Šarec, in ministra Karl Erjavec in Andreja Katič Foto: DZ/Sušnik Matija

Sindikat vojakov so pred današnjim zaslišanjem njihovega predsednika Gvida Novaka v disciplinskem postopku, ker bi naj grdo govoril o Erjavcu, podprli iz Sindikata policistov Slovenije (SPS) s posebnim pismom. Več sindikalnih voditeljev pa je napovedalo, da bodo danes prišli na zagovor Novaka pred disciplinsko komisijo.

Nacisti so začeli pri sindikatih

Pričakovati je, da bo dogajanje vrh obrambnega ministrstva poskusil zapreti za javnost.

Celotno pismo sindikata policistov, ki ga je podpisal Kristjan Mlekuš, je takšno:

PODPORA SINDIKALNI SVOBODI V SLOVENSKI VOJSKI

IN

JAVNA OBOSODBA PREGONA SINDIKALNEGA ZAUPNIKA

Spoštovani Gvido, predsednik Sindikata vojakov Slovenije

V Sindikatu policistov Slovenije smo se seznanili z uvedbo disciplinskega postopka zoper predsednika SVS. V SPS ostro obsojamo takšno ravnanje vodstva Slovenske vojske in Ministrstva za obrambo, saj po našem prepričanju gre v navedenem primeru za politično motiviran pregon zoper sindikalno svobodo, ki je zagotovljena z Ustavo Republike Slovenije in številnimi mednarodnimi akti, katere je ratificirala Republika Slovenije.

Še več, menimo da gre za poskus utišanja sindikata, ki aktivno brani interese in pravice svojih članov, kar pomeni grobo teptanje temeljnih demokratičnih vrednot, tako svobode sindikalnega delovanja kot svobode izražanja.

Aktualna politika očitno želi s takšnimi napadi na sindikalne predstavnike »disciplinirati« neposlušne sindikate in tiste, ki opozarjajo na nepravilnosti in zlorabe politične moči na škodo zaposlenih. V SPS smo mnenja, da takšna politika ne sodi le v neke druge (pretekle in polpretekle) čase, ampak jo je potrebno aktivno obsoditi, saj ruši temelje demokracije in delavskih pravic in mora biti znak za alarm celotne slovenske in evropske sindikalne skupnosti.

Sklep Generalštaba SV o uvedbi disciplinskega postopka 100-220/2019-3 z dne 10.7.2019 ne zdrži resne pravne presoje in pomeni grob in nezakonit poseg v svobodo sindikalnega delovanja. Očitno pa želijo delodajalci s takšno prakso disciplinirati sindikate (in posledično zaposlene) z namenom ohranjanja svojih položajev z nastavljanjem »poslušnih sindikalistov«. Pri uresničevanju svojih namenov pa so pripravljeni poteptati vladavino prava in svobodo govora, ki smo jo težko priborili. Tega ne smemo in ne bomo dovolili, saj ko prevlada moč argumenta nad argumentom moči, ostane prostor le še za avtokracijo! In iz citiranega sklepa o uvedbi disciplinskega postopka izhaja ravno namera zagotoviti si poslušne sindikaliste, ki delujejo izključno po volji delodajalca.

Kolegu Gvidu Novaku delodajalec očita celo »prekoračitev pooblastil« sindikalnega delovanja, kar je popoln absurd. Delodajalec se mora namreč zavedati, da predsednik reprezentativnega sindikata ni njegov podrejeni, ki bo slepo izvrševal povelja in ukaze, ampak ima mandat zaposlenih opozarjanja na kršitve pravic in interesov zaposlenih. Po drugi strani pa politiki in delodajalci tolerirajo ali celo sami izvajajo ravnanja, ki resnično škodijo varnostnim in obrambnim strukturam ter njihovim zaposlenim, pa za to niso sposobni prevzeti odgovornosti.

Kolega Gvido Novak, predsednik Sindikata vojakov, v Sindikatu policistov Slovenije ti izražamo vso podporo pri obrambi svojih pravic v disciplinskem postopku ter hkrati najostreje obsojamo napad vodstva GŠ SV in MORS na sindikalno svobodo. Žal smo realisti in prepričani, da bo disciplinska komisija samo izvršila že dano povelje. Zato pa javno pozivamo odgovorne, da bodo ob sodni razveljavitvi njihove odločitve, sposobni toliko morale in integritete, na katero se radi sklicujejo, in osebno prevzeli odgovornost ter se poslovili s svojih položajev.

Martin Niemöller je glede dogajanja v Nemčiji v 30 letih prejšnjega stoletja dejal, »Najprej so prišli po sindikaliste……«. Očitno pa je ta njegova misel danes v Sloveniji na žalost še kako aktualna!

S sindikalnimi pozdravi!
mag. Kristjan Mlekuš PREDSEDNIK SPS

--------------------------------------------------------- Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (6)

https-spletnicasopis-eu