Palestina spet preložena: Opozicijskima SDS in NSi se je pridružila vlada
|Last Updated on: 27th februar 2018, 07:58 dop
Tudi marca državni zbor ne bo razpravljal in odločal o priznanju Palestine, čeprav je bilo priznanje že uvrščeno v načrte. Za umik odločanja sta na seji kolegija v začetku meseca glasovala le Jože Tanko (SDS) in novi vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat, ki vodi tudi odbor za zunanjo politiko. A na dnevnem redu točke ne bo, ker se je desni opoziciji pri “premišljanju”, ali bi bilo solistično priznanje Palestine res pametno, pridružila vlada. Napeto pa bo drugače: pred odbor za zunanjo politiko čez dva tedna prihajata diplomatska predstavnika Izraela in Palestina. Nekoliko presenetljivo je o prihodu dalj časa razmišljal Palestinec.
Janša: Ne razumem koalicije
Parlament bi po odločitvah vodij poslanskih skupin na kolegiju Milana Brgleza (SMC) moral o priznanju Palestine odločiti celo že ta mesec, januarja je s predlogom, da bi priznanje Palestine umaknili iz načrtov Tanko ostal povsem sam. A se je zapletlo v odboru za zunanjo politiko, kamor je prišel svetovalec predsednika republike Ernest Petrič. Ugledni diplomat in nekdanji predsednik ustavnega sodišča je opozoril, da “ima priznanje lahko negativne posledice za naš mednarodni položaj, za zavezništva, za prijateljstva, ki jih rabimo.“ „Ne razumem koalicije, zakaj je odločila, da v tem trenutku prizna Palestino. Če smo kaj spregledali, nas razsvetlite. Nobenega argumenta nisem slišal, zakaj bi to bilo za Slovenijo dobro.“ se je podobno čudil predsednik SDS Janez Janša. Še ostrejši je bil Horvat, ki je dejal, da s priznanjem ta trenutek Palestinci ne bodo dobili nič. Slovenija pa bo padla na svetovnih lestvicah. Zunanjemu ministru Karlu Erjavcu (Desus) in levici v državnem zboru pa je zabrusil celo: “Če kdo misli, da bo dobival volilne glasove na truplu države, ta se moti. Nas, Nove Sloveniji, ni zraven.” Erjavec je vztrajal, da bo solo priznanje (ki ga že nekaj let zahteva Levica Luke Meseca) v dobro Palestincev in da nam ne bo škodilo. Predsednik odbora Horvat (NSi) pa je prekinil sejo, ker odbor še ni dobil vladnega stališča, ali priznati Palestino in kakšne bi lahko bile posledice.
Ura odmora med Izraelcem in Palestincem
Tega stališča še vedno ni, zato je tudi nadaljevanje razprave odbora, ki je nujno, da bi parlament marca lahko odločal o priznanju Palestine, Horvat za osmi marec že odpovedal. Brglezu bo preostalo le, da točko umakne iz dnevnega reda državnega zbora in jo prestavi na zadnjo redno sejo zbora, ki bo aprila. Za maj je Brglez napovedal, ker bo to že uradno čas volilne kampanje, da redne seje zbora ne bo več.
O Izraelu in Palestini pa bo odbor za zunanjo politiko čez dva tedna vendarle razpravljal, a ne o priznanju z vladnim gradivom za odločanje. Še veliko bolj “zvezdniško” bo. Horvat je poslance obvestil, da na pogovor prihajata veleposlanik Izraela Eyal Sela in veleposlanik Palestine Salah Abdel Shafi. Med pogovoroma, ki bosta sicer na isti seji 12.3. bo najbrž nekaj odmora, saj ni namen, da bi se predstavnika držav, ki nista v najboljših odnosih, pred našimi poslanci soočila. Neuradno je pričakovati vsaj uro odmora vmes.
Nekoliko presenetljivo je prihod zadnji, tik pred zdajci, potrdil predstavnik Palestine Salah Abdel Shafi, čeprav bi bilo morda logično, da bi moral biti bolj zainteresiran za nadaljevanje razprave.
[sociallocker id=10707][/sociallocker]
Predstavnik Izraela je hitreje, praktično takoj, potrdil, da pride.
Kaj menite o priznanju Palestine lahko odgovorite v anketi
Komentarji (4)
Disqus Comments (4)