Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Nore razlike: NSi izpada iz DZ in je tretja najuspešnejša

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:50 pop

NSi bi na volitvah gladko izpadla iz državnega zbora. NSi bi na volitvah postala tretja najmočnejša stranka v državnem zboru. Tako podobni aprilskemu vremenu so bili zadnje tedne rezultati javnomnenjskih raziskav.

Daleč pod in visoko nad pragom 

Predsednica Ljudmila Novak v parlamentu med poslanci NSi Foto: Državni zbor/Barbara Žejavac

Po meritvi agencije Parsifal, objavila jih je NovaTV 16. aprila, bi stranko Ljudmile Novak volilo le 2,4 odstotka volivcev. Ker je to daleč od štiri odstotnega praga, bi NSi s tem gladko izpadla iz državnega zbora.

Po raziskavi Mediane za POPTV pred tednom pa bi ista stranka dosegla celo tretji rezultat med vsemi strankami in bi bila s skoraj 13 odstotki krepko močnejša kot je v DZ od zadnjih volitev Desus Karla Erjavca.

Desus je leta 2014 volilo le dobrih deset odstotkov volivcev. Po obeh raziskavah na vrhu daleč pred sledilci ostaja SDS Janeza Janše.

Pogorelčev vpliv na desnico

V tednu med objavo rezultatov obeh raziskav je Delo objavilo pogovor s politikom NSi Janezom Pogorelcem, v katerem ta, kot že večkrat zadnja leta,  ponavlja svoje ocene, kako bi se predsednik SDS Janez Janša moral umakniti, da bi desnica zmagala na volitvah poslancev, NSi pa dosegla boljši rezultat.

A zelo verjetno je, da bi ta intervju, ker v njem ni kaj novega, imel kak vpliv na anketirane o NSi. Več o dogajanju v povezavi s Pogorelcem najdete na povezavi:

Če pa je Pogorelec imel kak vpliv, je desnici koristil:  SDS namreč s skokom NSi ni izgubila. Po obeh raziskavah je stranka Janeza Janše daleč pred drugimi. Po Mediani, ki je NSi izmerila krepko boljši rezultat, SDS celo bolj vodi pred SD Dejana Židana na drugem mestu kot po raziskavi objavljeni na Novi.

Postopki, za katere je javnost izvedela po intervjuju s Pogorelcem, ki jih je tožilstvo sprožilo proti Janši, da bi mu zaplenili lastnino, na rezultate teh anket še niso vplivali. Več o postopkih za zaplembo lastnine  na povezavi:

Urška Bačovnik Janša: “Nam bodo pred naslednjimi ukradli še otroke?”

Preračun obeh raziskav javnega menja z upoštevanjem le opredeljenih volivcev, kar omogoča lažjo primerjavo, je pa nekoliko tvegano, ker ni nujno, da neopredeljeni ne bi nič vplivali, grafično pokaže tak rezultat:

Po obeh raziskavah je aprila med manjše stranke poniknila SMC Mira Cerarja. Po Parsifalu je vsaj še na tretjem mestu z dobrimi 14 odstotki. Po Mediani pa bi zbrala le 9,1 odstotka in se tam uvršča krepko za NSi in za ZL. Na zadnjih volitvah je SMC volilo 34,49 odstotka volivcev.

Jelinčič in Primc v DZ, Bratuškova zunaj

Največji vzpon obe raziskavi kažeta SD Dejana Židana, ki je po obeh druga za SDS Janeza Janše, po Parsifalovi raziskavi pa bi dosegla celo izjemno visokih več kot 18 odstotkov.

[wp_ad_camp_1]

Med manjšimi strankami obe raziskavi kažeta, da bi v parlament gladko prišla SNS Zmaga Jelinčiča, pa tudi GOD Aleša Primca, blizu je tudi SLS Marka Zidanška. Med majhnimi strankami, ki bi prišle v parlament, najdemo veliki Desus Karl Erjavca, med tistimi, ki le težko, pa Zavezništvo Alenke Bratušek.

Alenki Bratušek anketiranja ne kažejo najbolje, a do volitev je še daleč Foto: Državni zbor/Barbara Žejavac

Ninamedia vprašuje ožje

Raziskavo javnega mnenja je zadnjo nedeljo objavila tudi javna televizija, za katero jo dela Ninamedia. A anketiranje opravljajo na način, ki ni primerljiv: merijo le stranke, ki imajo zastopnike v parlamentu, s čemer je del spektra izločen, rezultat parlamentarnih strank pa povečan. To je, če vemo, da druge raziskave kažejo kar visoke deleže denimo SNS in SLS, pa še kar nekaj novim strankam, precej pomanjkljivo merjenje.

Po raziskavi Ninamedije bi NSi, če upoštevamo le anketirane, ki so se opredelili, volilo 11 odstotkov volivcev, a bi bila s tem bolj na dnu parlamentarnih strank. Drugih ne merijo.

[wp_ad_camp_2]

SD bi volilo 20, SDS pa – podobno kot pri obeh drugih raziskavah – 27 odstotkov volivcev. Z manj kot osmimi odstotki je tudi po Ninamediji SMC že med manjšimi strankami.

Izvirni rezultati vseh treh raziskav, kjer so odstotki približno pol nižji, ker so upoštevani odgovori anketiranih, ki se niso jasno strankarsko opredelili, so predstavljeni v tabeli:

[table id=11 /]

[wp_ad_camp_3]

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (2)

Disqus Comments (2)

https-spletnicasopis-eu