Cerar noče v volilno kampanjo proti RKC
|Last Updated on: 5th marec 2017, 10:51 dop
»V času pred parlamentarnimi volitvami bi bilo nepošteno graditi politične kampanje na spodbujanju verske nestrpnosti, širjenju neresničnih informacij ter stigmatizaciji katoliške cerkve.«
Takšno stališče so ta teden potrdili ministri, ko so predstavili obširen pregled dilem v odnosih med državo in RKC. O reševanju problemov v povezavi z RKC imajo koalicijske stranke, kot je znano, povsem različna stališča. Razlike so tudi znotraj posameznih vladnih strank, še posebej SMC.
Vladno stališče, ki ga predstavljam, kaže predvsem politiko in usmeritev premiera Mira Cerarja.
Stališče je bilo pripravljeno in potrjeno kot odgovor na poslansko vprašanje.
Za zlom nadškofije krive tudi državne banke
Ob velikem finančnem zlomu, ki je prizadel celotno Štajersko, iz vlade opozarjajo:
»Pri finančnem zlomu podjetij v lasti nadškofije Maribor gre za samostojne pravne subjekte, mariborska nadškofija pa je zaradi zloma izgubila vse svoje premoženje.
Kljub oceni mednarodnega svetovalnega podjetja KPMG, da naj bi premoženje sistemov Zvon 1 in Zvon 2 presegalo njune dolgove, se je 2010 zaradi nestrinjanja državnih bank NLB in Abanke s programom prestrukturiranja dolgov pričel njihov stečaj,«
O propadu zvonov, ki je finančno zlomil mariborsko nadškofijo, so iz vlade dodali, da država in politiki, ki so jo v preteklosti vodili, niso povsem brez soodgovornosti:
»Bančna luknja je nastala, ker državne banke niso poslovale dovolj skrbno in odgovorno. Nezadostno zavarovana posojila so brez potrebnih varovalk delile celotnemu gospodarstvu. Odgovorne za nastanek bančne luknje, ki smo jo plačali vsi davkoplačevalci, je zato potrebno poiskati tako v bankah, kot tudi v gospodarskih sistemih, tudi v podjetjih v lasti RKC.«
Obširna stališča in odgovore so ministri potrjevali, ker je to zahteval poslanec ZL.
Kršitev ustave pri O. Š. Alojzija Šuštarja
O nespoštovanju sodbe ustavnega sodišča, po kateri bi moral že do januarja prejšnje leto državni zbor odpraviti diskriminacijo pri plačevanju osnovne šole Alojzija Šuštarja, je vlada zapisala, da je pred tednom prvič razpravljala, kak popravek zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja bi predlagala državnemu zboru, da bi sledi odločbi ustavnega sodišča.
A ministri niso bili najbolj uspešni.
Poenostavljeno povedano je ustavno sodišče odločilo, da mora država za učitelja matematike na tej osnovni šoli, ki opravlja enako delo kot ga učitelji na drugih osnovnih šolah, enako plačati in da to z doplačili ne sme biti obveza staršev.
Spoštovanju te sodbe ustavnega sodišča poslanska skupina ZL, ki jo vodi Luka Mesec, ostro nasprotuje.
S poslanci vladnega Desusa in SD so že pred leti sopodpisali predlog spremembe ustave, ki jo je pripravil Matjaž Han, da bi se temu izognili. A za postopek takšnega spreminjanja ustave doslej ni bilo večine.
»Obravnava predloga zakona, s katerim bi se zagotovilo polno financiranje izvedbe javnega programa v zasebnih šolah, medtem ko bi za razširjeni program, kot je denimo jutranje varstvo, država zagotovila 85-odstotno financiranje, je bila zaradi neusklajenosti prekinjena,« so ministri v odgovoru povzeli, da so pogledi koalicijskih SMC, SD in Desus še preveč različni, da bi se lahko ministri dogovorili, kakšno spremembo zakona predlagati, da bi odpravila diskriminacijo.
Iz vlade pa so pripisali, da »posebej izpostavljajo svojo zavezo iz koalicijske pogodbe za krepitev in dosledno spoštovanje načel pravne države, v okvir katere nedvomno sodi tudi spoštovanje veljavne zakonodaje in odločitev sodišč na vseh instancah«.
Več o kršitvi sodbe ustavnega sodišča najdete na povezavi https://spletnicasopis.eu/2017/02/16/vlada-diskriminacija-sole-alojzija-sustarja-ostaja/
Vlada proti nestrpnosti do RKC, stigmatizaciji
Iz vlade so v odgovor ZL zapisali še opozorilo:
“V času pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami bi bilo nepošteno graditi politične kampanje na spodbujanju verske nestrpnosti, širjenju neresničnih informacij ter stigmatizaciji katoliške cerkve v Sloveniji vključno s problematiziranjem odprtih vprašanj, ki so nastala ali pa je njihovo reševanje zastalo zaradi premalo vestnega dela državnih ustanov v preteklih mandatih.”
Vlada, ki jo vodi Miro Cerar, so zapisali, si bo tudi v bodoče prizadevala za stalen, spoštljiv dialog s predstavniki RKC, pri svojem delovanju pa spoštovala ustavno zagotovljene pravice svobode izražanja in verske svobode s prizadevanjem in željo, da bodo vsa različna mnenja v javnosti sprejeta s spoštovanjem in v duhu svobodne ter demokratične družbe.
Komentarji (0)
Disqus Comments (0)