Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Putinove bombnike udarili pagerji Mosada

Last Updated on: 5th junij 2025, 08:51 dop

Na podoben način kot je izraelska tajna služba udarila po iransko financiranem Hezbolahu, ko je množici teroristov nenadoma razneslo komunikacijske naprave v rokah in žepih, je Ukrajina v nedeljo udarila po ruski aviaciji z operacijo pajkova mreža, ki so jo načrtovali in pripravljali več kot leto. S pomočjo ruskih tovornjakov so v posebnih kontejnerjih, zmontiranih na običajne kontejnerje tovornjakov, v bližino ruskih letališč spravili več kot sto dronov in z njimi napadli letališča s strateškimi bombniki, s katerimi so Rusi pred tem iz varne razdalje, ukrajinska protizračna obramba jih ni mogla doseči, uničevali celotno območje Ukrajine, tudi povsem civilne dele. Gre za floto letal, ki lahko izstreljuje tudi nuklearne izstrelke.

Točni podatki o škodi še niso znani, a lahko bi bila tudi več milijardna. Strošek operacije se je meril v tisočkrat nižji vsoti. S kakšnih sto tisoč evrov vrednimi droni so Ukrajinci uničevali stotine milijonov vredne reaktivce, ki lahko izstreljuje nadzvočne izstrelke, kakršnih Ukrajinci niti nimajo. Del teh letal v Rusiji več niti ne proizvajajo, med uničenimi pa so tudi najnovejši nadzvočni bombniki in eden od maloštevilnih A-50, ki so v vojaškem besednjaku oči ruske vojske na nebu.

Izgube v Rusiji ocenjujejo kot katastrofalne in tudi kot posledico katastrofalnih obveščevalnih napak in napak pri skrbi za varnost letal na letališčih.

V Rusiji so bombardiranja vojaških letališč označili za “teroristični napad”. Po njihovih ocenah so bila napadena letališča v petih regijah, a bi jih naj v treh onemogočili. Škodo na letalih so potrdili v dveh bazah. Poškodovanih bi naj bilo 13 letal v dveh bazah.

Kako poteka preiskava voznikov tovornjakov kaže ta objava v Rusiji, pri kateri ni mogoče izključiti, da je bil voznik tovornjaka, žrtev besne množice:

Iz Rusije po napadih poročajo o velikanskih prometnih zastojih, ki so nastali zaradi preverjanja tovornjakov.

Nekaj tovornjakov je v času napadov zagorelo, zdi se, da je bil del opreme tudi sistem za uničenje vozila, ko droni odletijo. Po poročilih iz Rusije pa bi naj nekaj tovornjakov razneslo še preden so droni odleteli.

Po ocenah ukrajinskih obveščevalcev bi naj več kot sto dronov uspelo doseči pet ruskih letališč, uničila ali poškodovali pa bi naj več kot 40 letal Tu-160, Tu-95, Tu-22M in celo poveljniško letalo, ki omogoča radarski nadzor in vodenje drugih letal in sredstev A-50. To ni prvo takšno letalo, ki so ga Rusi izgubili. V začetku lanskega leta sta jim padla kar dva:

Po ocenah v Ukrajini bi naj bila z droni poškodovana tretjina vseh ruskih strateških bombnikov, ki nad njih izstreljuje raketne izstrelke. Vsak Tu-160 in Tu-95 je vreden okoli sto milijonov dolarjev, Tu-22M od 40 do sto milijonov, in A50U od 330 do 500 milijonov dolarjev.

Na njih je poletela flota 117 dronov, vsak tak dron stane dobrih tisoč evrov. Vsi skupaj so bili vredni veliko manj kot eno samo uničeno ali poškodovano letalo.

Poškodovanih bi naj bilo po prvih ocenah več kot 40 reaktivcev, z ruske strani so potrdili, da so se napadi zgodili in še preiskujejo, kako je to mogoče in kdo vse v Rusiji je bil vpleten. Koliko letal je bilo uničenih, bo pokazal šele čas.

Droni so udarili celo po letališču na vzhodu Sibirije, ki je od Ukrajine oddaljeno 4.300 kilometrov.

Na dogodek se je odzval celo Elon Musk, ki se ravno umika iz ameriške izvršne oblasti, sodelovanju pri varčevalnih ukrepih mu je precej znižalo popularnost. Ocenil je, da so droni prihodnost vojskovanja, običajna letala pa več ne. Ocena je sicer verjetno pretiravanje, podobno je v preteklosti zatrdil že za oklepnike. Vojske bodo v prihodnje najbrž uporabljale drone in letala s piloti. Zahodne F-16 Ukrajinci, denimo, uspešno uporabljajo za sestreljevale “iranskih” dronov, ki jih Rusi že leta pošiljajo nad Ukrajino v vse večjem številu. In s tem preprečujejo veliko škodo, ki bi jo povzročili, če bi zadeli cilje.

Posnetek požara na enem od letališč je takšen:

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (1)

Disqus Comments (4)

https-spletnicasopis-eu