Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Vsi Češki sovjetski tanki v Ukrajini, naša vlada in Srbija pa še stavita nanje

Last Updated on: 9th april 2025, 08:48 dop

Slovenija skupaj Srbijo še stavi na tanke, ki so dediščina Sovjetske zveze in komunizma. Češka vojska je te dni v Ukrajino poslala še zadnje tanke T-72M1. Pred napadom Rusije na Ukrajino jih je imela 86. Vsi so šli v Ukrajino. Še skoraj tristo takšnih tankov je Ukrajini poslala Poljska. 30 jugoslovanski licenčnih kopij tega sovjetskega tanka, znanih kot M-84, je Ukrajini poslala tudi Hrvaška. Po sporazumu o menjavi bo Hrvaška za te tanke in za socialistične pehotne oklepnike dobila 50 sodobnih nemških Leopardov 2A8. Prvotno, še v času vlade Janeza Janše, je dogovarjanje v Natu o podobni menjavo potekalo za našo državo, a je po zamenjavi oblasti modernizacija naše vojske v evropsko smer padla v vodo. V Ukrajino je vlada Roberta Goloba poslala precej starejše M-55S. Odpovedala se je, takoj po prevzemu oblasti, še nabavi modernih evropskih osemkolesnikov Boxer, da so v koalicijo dobili Levico, ki je za izstop iz Nata in razorožitev države.

Vlada se je s tem v korist sovjetsko jugoslovanski tradiciji odrekla modernim evropski oborožitvi vojske. Neuradno je dogovor potekal o 15 nemških Leopardih. Jugoslovanska verzija ruskega tanka T-72M M-84 je v Ukrajini zaželena, ker velja za boljše izdelan in tudi naprednejši tank od sovjetskega originala. Sovjetski tank T-72 so množično proti koncu sedemdesetih let prejšnjega stoletja začeli proizvajati v Ukrajini in Rusiji, ki sta bili takrat del Sovjetske zveze. Proizvodnja pa je potekala še na Češkem in Poljskem in to za vse države vzhodnega bloka. Izvozne variante so bile praviloma slabše kakovosti.

Vir, Wikipedia, Slovenian troops from the 45 Center for Tracked Combat Vehicles (CGBV), operate M-84 main battle tanks during Exercise Allied Spirit IV at 7th Army Joint Multinational Training Command’s Hohenfels Training Area, Germany, Jan. 21, 2016. The Slovenians partnered with U.S. Soldiers from the 1st Battalion, 4th Infantry Regiment to play opposition forces during the training. (U.S. Army National Guard photo by Sgt. Brianne Roudebush/Not Reviewed)

Največ jugoslovanskih tankov sovjetskega izvora, ima Srbija, čez dvesto, a Srbija svojih tankov, ker je blizu Rusiji, ne pošilja Ukrajini.

Ob 46 tankih M-84, ki so še v Sloveniji, 14 jih vojska uporablja, ostali so konzervirani v skladiščih, so ti tanki še v Kuvajtu, ki jih ima 150. Polovica jih je tudi v Kuvajtu v skladiščih.

V Rusiji so iz T-72 razvili tanke T-90, ki pa se v bojih v Ukrajini niso izkazali kot bistveno boljše od moderniziranih T-72. V kar nekaj primerih so jih uničili celo precej predpotopni ameriški oklepniki za pehoto.

Razvili pa so Rusi tudi že najnovejši tank T-14 Armata, ki pa se v spopadih v Ukrajini doslej še ni pojavil. Domnevno je ta tank predrag in preveč dragocen za vojno, ki so jo Rusi sprožili proti sosedi.

Med kritiki je slišati, da so s T-14 še težave in da si Rusija ni želela tvegati, da bi se osramotila, če bi ti tanki na fronti odpovedali.

O zadnjih sovjetskih tankih, ki so jih Ukrajini poslali iz Češke, iz Ukrajine poročajo tako:

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (0)

Disqus Comments (4)

https-spletnicasopis-eu