Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Izglasovan veto na privilegij stotin Möderndorferjev in Makarovičevih

Last Updated on: 24th december 2024, 10:18 dop

Z 22 glasovi za in štirimi proti je državni svet z vetom ustavil uzakonitev najvišjih možnih pokojnine, ki bodo prihodnje leto okoli tri tisoč evrov neto vsem prejemnikom Prešernovih nagrad po drugi svetovni vojni in pol nižjih pokojnin prejemnikom nagrad Prešernovega sklada in predsednika republike. Privilegije, ki bi Prešernovim nagrajencem prinesle povprečno slabih 400.000 evrov, je prejšnji teden ekspresno s kršitvijo poslovnika izglasovalo 49 poslancev Svobode, SD in Levice, proti je glasovalo 25 opozicijskih poslancev. Po neuradnih informacijah je precej verjetno.

Predlog za visoke privilegije nekaj sto kulturnikom ni novost. Podobne ugodnosti za kulturnike so z leve predlagali že leta 2018, a takrat le za Prešernove nagrajence. Ostro je proti nagradam takrat protestiral Vinko Möderndorfer, ki je zahteval, da morajo privilegij dodeliti širšemu krogu zaslužnih umetnikov, vsaj še nagrajencem Prešernovega sklada. Möderndorfer je dobitnik nagrade tega sklada leta 2000. Da se ugledni posamezniki borijo za več denarja sami zase, je v naši državi običajno.

Odličen košarkaš in pozneje poslanec DESUS, PS in SAB Peter Vilfan je leta 2017 že dosegel uzakonitev podobnega privilegija za športnike, da ga je dobil tudi sam. Danes ima zaradi tega višjo pokojnino kot je imel poslansko plačo: neto dobi več kot 2.600 evrov. V začetku leta 2018 je dobival bruto 4.378 evrov poslanske plače. Neto praviloma dobimo okoli pol manj od bruta.

Tako je Möderndorfer leta 2018 privilegij zahteval tudi sam zase:

Vladajoče stranke so na predlog ministrice za Kulturo Aste Vrečko (Levica) Möderndorferju zadnji mesec ugodile in dodatek k pokojninam določile tudi za nagrajence Prešernovega sklada. Razplet glasovanja še v tretjem branju v državnem zboru za privilegirane pokojnine za Makarovičeve in Möderndorferje je bil takšen:

Ker je dodelitev privilegija, za katerega niso vplačevali v pokojninski sistem le umetnikom, ne pa tudi vsem drugim zaslužnim za dobro skupnosti, hudo sporna, ni mogoče izključiti postopka za referendum.

Ker je bil izglasovan veto, bodo morali poslanci Svobode, SD in Levice izjemen privilegij za nekaj sto Makarovičevih in Möderndorferjev znova potrditi z najmanj 46 glasovi in po tem bo začel teči enotedenski rok za sproženje referendumske procedure.

Ali podpirate referendum o izjemnih pokojninah za množice zaslužnih?

Predlog za veto, ki ga je podpisalo devet svetnikov, je bil takšen:

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (0)

Disqus Comments (7)

https-spletnicasopis-eu