Vilfanu je ZPIZ oktobra nakazal 2.602 evra – Pokojnina višja od poslanske plače
|Last Updated on: 27th november 2024, 09:07 dop
Nekdanji poslanec več strank Peter Vilfan (Pozitivna Slovenija, SAB, DeSUS), ki je vodil projekt uzakonitve privilegiranih pokojnin za športnike in je po tem lastnem zakonu sredi leta 2022 tudi dobil dodatek, ki mu zagotavlja najvišjo mogočo pokojnino, je prejšnji mesec od ZPIZ-a dobil 2.602 evrov v dveh nakazilih. Pokojnino, kažejo ti podatki, prejema višjo kot je bila njegova poslanska plača na koncu. Podobna nakazila so bila tudi v mesecih pred tem. Ker na plačila pokojnin ne plačujemo več prispevkov ta podatek kaže, da Vilfan dobiva višjo pokojnin kot je plačo, ko je bil še poslanec. Bruto je zadnje leto njegova poslanska plača nihala med 3.400 in 4.400 evri. Neto je to praviloma pol okoli manj. Nadomestila, ker po tem ni mogel najti dela, je leta 2018 prejemal okoli bruto 3.500 evrov.
Podatke si lahko pogledate za vse poslance v tej preglednici – plače poslancev.
Podatki o pokojninah, ki jih prejmejo posamezniki, so praviloma javnosti nedostopni zaradi varstva zasebnosti. Pri Vilfanu pa se pojavijo, zdi se, da zaradi statusa samostojnega podjetnika, ki ga je imel po januarju leta 2020.
Po podatkih na portalu Ajpes je status samostojnega podjetnika ukinil 4. 6. 2022, a podatki o nakazili, ki jih dobiva, se v Erarju komisije za preprečevanje korupcije (KPK) še prikazujejo. Iz Erarja je razvidno, da so mu prejšnji mesec iz pokojninskega zavoda (ZPIZ) poslali 2.602 evrov. Nakazali so mu 2029 evrov in še 574 evrov. V podobnih višinah sta bili dve nakazili tudi vsak prejšnji mesec. Ni čisto jasno, ali gre za zasluženo pokojnino z vplačili v pokojninski sklad in državno doplačilo po zakonu, ki ga je predlagal Vilfan sam ali pa je razlog dvojnosti v čem drugem. Pokaže pa ta podatek, kakšne najvišje pokojnine vladajoči pravkar uzakonjajo tudi kulturniško elit.
Privilegij se bo posebej splačal tistim, ki so malo plačevali v pokojninski sistem. Nič pa tistim, ki so bili res uspešni in že tako dobivajo najvišje mogoče pokojnine.
Po Vilfanovem zakonu je dodatek k pokojnini dobila kakšna stotinja športnih delavcev in športnikov. Med njimi so številni paraolimpijci in alpinisti. Pričakovati je, da bo kulturnikov, če bo novost uzakonjena, še precej več, ker poslanci Svobode, SD in Levice na predlog ministrstva za kulturo Aste Vrečko (Levica) določajo lažje dosegljive kriterije.
Prvi, ki je med športniki privilegij dobil, je bil rokometaš Vlado Bojović, ki je z jugoslovansko reprezentanco leta 1982 v Dortmundu v Nemčiji osvojil srebrno medaljo. A ta v Krivi Palanki v Makedoniji rojen športnik, sin podpolkovnika Čedomira Bojovića, se je že leto po največjem dosežku športne kariere zapletel v umor voznika tovornjaka Antona Kušarja in bil v Kranju pozneje obsojen na leto in dva meseca zapora, s čemer se je končala sijajna športna in sodna kariera, ki je še bila pred Bojovićem. Privilegij najvišje pokojnine je dobil, čeprav zakon določa, da pravnomočno obsojenim ne pripada. A kazni država sčasoma izbriše. Podatkov, da je bil obsojen in mu je bila kazen izbrisana, država celo nima, sem izvedel, ko sem preverjal. Kaj se je dogajalo pa pokažejo arhivi lokalnih medijev, ki so o dogajanju obsežno poročali še v časi Jugoslavije, takrat je bilo v medijih tudi precej manj cenzure, ko gre za osebne podatke, kot je v medijih danes.
Ukinitev statusa samostojnega podjetnika Vilfanu skoraj sovpada z dodelitvijo pokojninskega privilegija na ministrstvu za gospodarstvo, ki ga vodi Matjaž Han, leta 2022. Na ministrstvu so tudi objavljeni podatki o prejemnikih, zadnji spisek lahko najdete v članku tukaj: Tudi Vilfanu Kučanov privilegij k pokojnini.
Zdi se, da je status Vilfan ukinil, ko se je upokojil. Rodil se je leta 1957 v Mariboru in je danes star 67 let.
Da je Vilfan prejel privilegij, ko je dopolnil 65 let in da mu po zakonu, ki si ga je sam pomagal uzakoniti, pripada največ, kar je mogoče, kaže ta izpis:
Ob statusu samostojnega podjetnika pa Vilfan ves čas vodil še svoje lastno športno društvo, na katerega je v preteklosti nekaj časa prejemal tudi honorarje za komentiranje košarke iz RTV Slovenija. Dodatno delo mu je parlament dovolil, da bi se lahko, če ne bo več izvoljen, vrnil v svoj osnovni poklic. Tega, ko se je res zgodilo, ni storil. Namesto tega je prosil za nadomestilo za politike, ki ne morejo najti dela. Pozneje pa ga je, ko se je pravica že iztekala, zaposlil premier Marjan Šarec kot svojega sekretarja. A le za kratko.
Da društvo še vodi, kaže ta izpis:
Komentarji (3)
Disqus Comments (3)