Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Putinovo reševanje Asada v Siriji

Last Updated on: 1st december 2024, 01:06 pop

Svojega poveljnika v Siriji generala Sergeja Kisla je odstavil Kremelj. Ruska vojska je na severu države skupaj z enotami sirskega režima, ki ga vodi Bašar al Asad, zbežala pred uporniki, ki so jim zasegli tudi številna skladišča z orožjem in strelivom. Uporniki so v zadnjih dneh zasedli cele regije in se prebijajo proti glavnemu mestu Damasku, kjer je napeto. Zdi se, da je prišlo tudi do poskusa puča v prestolnici. Menjava Kisla z bolj brutalnim poveljnikom kaže, da bo Rusija poskusila rešiti, kar je še mogoče. Sirija je zanje pomembno vojaško oporišče na Bližnjem vzhodu, tam imajo zasidrane tudi svoje ladje za vpliv v Sredozemlju. Za upor obtožujejo vpliv tujih sil v Siriji, predvsem Turčijo in ZDA.

Asad, za katerega je bilo veliko govoric, da je bil z družino medtem v Moskvi, kjer je poskušal zagotoviti dodatno vojaško pomoč Putina, je sporočil, da bo nadaljeval boj za stabilnost proti terorističnim skupinam.

Ob Rusiji Asadov režim z vojaško pomočjo pomaga vzdrževati Iran in njegove paravojaške teroristične organizacije, ki jih ta teokratska diktatura zadnja desetletja financira na Bližnjem vzhodu. Vojaško pomemben je predvsem Hezbolah, ki pa je močno oslabljen zaradi vojne, ki jo je iz Libanona sprožil proti Izraelu, v kateri je bil doslej precej potolčen.

Kisla so Rusi že prej odstavili kot poveljnika vojske, ki je poskušala neuspešno zasesti Ukrajino. V Rusiji je zaradi tega slišati kritike, da je pravi razlog poloma njihove vojske še v Siriji, ker so tja pošiljali neuspešne generale in vojsko na počitnice. Učinkovitost ruskega posredovanja v Siriji pa je zanesljivo zmanjšal spopad v Ukrajini, kjer je skoraj celotna ruska vojska in kamor že dve leti letijo njihove rakete in bombe, tam pa so žrtvovali tudi praktično celotno zasebno vojsko Vladimirja Prigožena, ki je z brutalnostjo prej pomagala Putinu doseči cilje izven Rusije, pa tudi Prigožina samega in njegove najtesnejše sodelavce, ki so strmoglavili z zasebnim reaktivcem med Moskvo in Petrogradom po tem, ko so se uprli Putinu.

Režim v Siriji je oslabljen tudi, ker je zaradi vojne, ki sta jo Hamas in Hezbolah za Iran sprožila z Izraelom, v težavah tudi Iran sam. Nekaj kritik je zaradi tega slišati tudi v Rusiji, na katero sirski režim zdaj pritiska, naj pomaga z dodatnimi silami. Ko so to storili v preteklosti, je bila posledica, da je dodaten vpliv tam namesto Rusije pridobil Iran. Povrhu bi Rusi zdaj morali sile v Sirijo premestiti iz zanje pomembnih bojišč, denimo v Kursku, ki so jim ga deloma zasedli Ukrajinci ali okupiranih ozemelj Ukrajine, kjer zadnje mesece potekajo izjemno brutalni spopadi in kjer Rusija vsak dan izgublja veliko število vojakov in tehnike za majhna napredovanja.

Veliko rezerv nimajo.

Zadnje dni so v Siriji uporniške skupine, ki so iz vseh vetrov in ni čisto jasno, kaj bi pomenil njihov prevzem oblasti, hitro napredovale. Ni pa nujno, da jih Asadove, ruske in iranske sile ne bodo ustavile, imajo veliko orožja in tudi premoč v zraku z ruskimi reaktivci.

Posnetek kaže, kako so uporniki zavzeli letališče v Alepu

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (0)

https-spletnicasopis-eu