Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Goljufija: Sašo Hribar ne bo predsednik državnega sveta

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:48 pop

V državni svet je ponovno izvoljen Franc Kangler, ku mu v prejšnjem mandatu na začetku niso potrdili mandata, ker levi večini ni bil všeč. To so razglasili za “etični” kriterij. A to “etičnost” je kot očitno kršitev ustavne pravice voliti in biti voljen razveljavilo ustavno sodišče.

Zaradi goljufanja pri določanju števila elektorjev, ki ga je ugotovilo vrhovno sodišče, dogajanje pa dodatno preverja še ustavno sodišče, v državnem svetu na začetku, ko volijo predsednika, ne bo predstavnika kulture in športa. Zadnja leta predstavnik kulture Mitja Bervar vodi državni svet. Tokrat sta predstavnikom kulture in športa možnost kandidirati za predsednika, med kandidati kulturnikov je televizijski komik Sašo Hribar, z ostrim posegom onemogočila vrhovno in ustavno sodišče. 

Goljufije z elektorji

Za predsednika bo lahko kandidiralo le 39 svetnikov (in tudi glasovalo), ker je vrhovno sodišče ugotovilo, da so nogometaši goljufali in si določili preveč elektorjev. Državna volilna komisija je zato že pozvala nogometno zvezo, njihovo sodniško organizacijo in trenerje, da so jim posredovali sezname oseb, ki so temelj za določitev elektorjev. Ker se je nekaj čez 400 oseb podvajalo, so od teh organizacij zahtevali, da spiske popravijo in zmanjšajo število elektorjev, ki volijo med kandidati. A vmes je izvedbo volitev ustavilo še ustavno sodišče, ki se je zaradi pritožbe Društva oblikovalcev, ki ga je zastopal Jurij Dobrila, odločilo preveriti očitek, da bi vrhovno sodišče moralo podobno presojati tudi, če niso morebiti podobnega greha z napihovanjem števila elektorjev zagrešili še košarkarska in rokometna zveza in rokometni sodniki. Pri teh vrhovnega sodišča pritožniki z očitki niso prepričali.

Določanje elektorjev v preteklosti ni bilo drugačno kot tokrat in sistem je precej socialističen, samoupraven in z več vidkov hudo sporen.

Izvoljenih je le 39 državnih svetnikov, je včeraj potrdila državna volilna komisija, ki jo vodi vrhovni sodnik Anton Gašper Frantar.

DVK med potrjevanjem delnega izida volitev le 39 državnih svetnikov. Foto. P.J.

Ker eden manjka, so lahko potrdili le delni izid. Pri 40 svetniku se je pač resno zapletlo in skoraj gotovo je že, da bo državni svet na začetku deloval okrnjeno in svoj vrh za prihodnja leta izvolil brez predstavnika kulturnikov in športnikov.

Nekaj podobnega se je zgodilo pred petimi leti, ko so svetniki z leve kar sami onemogočili predstavnika mariborskega območja Franca Kanglerja, z razlago, da jim sicer nesporno izvoljen svetnik ni všeč (moralno etični kriterij) in mu niso potrdili mandata, čeprav ta za državno volilno komisijo ni bil nič sporen.

Najpomembnejša odločitev ob konstituiranju čez približno dva tedna, predvidoma 12. decembra, bo: kdo bo prihodnja leta vodil državni svet. Predsednik ima med svetniki edini pravo plačo. Enako plači premiera ali predsednika republike.

 

Se Hribarju povečujejo možnosti?

Za predstavnika kulture in športa se potegujejo štirje kandidati: Stanislav GlažarJanoš Kern, Aleksander (Sašo) Hribar in Aleš Jelen. Pred svetniškimi volitvami je bilo neuradno slišati, da je imel župan Hajdine Glažar, ki je bil za župana izvoljen kot kandidat široke koalicije SDS, SD in SLS, največ možnosti. Manjše število elektorjev za šport, za te kandidira Glažar, lahko poveča možnosti ostalim kandidatom: tudi televizijskemu komiku Sašo Hribarju.

Po izkušnjah pred petimi leti je ob zapletih, ki smo jim priča te dni, ko postopke izbiranja državnih svetnikov ustavi sodišče, možen še dodaten zaplet, če kakšnega svetnika v državnem svetu ne potrdijo po strankarskem ključu, ker jim politično „ni všeč“ kar sami. Pred petimi leti so s takšno “vstajniško” razlago, da je „etično sporen“ z leve onemogočili prevzem sedeža in kandidiranje za funkcije Francu Kanglerju.

Kanglerja je ustavno sodišče pozneje povsem soglasno vrnilo s sodbo, da je šlo za grobo kršitev pravice voliti in biti voljen. Kar je bilo povsem očitno tudi brez te sodbe.

Pozneje so sedež Kanglerju svetniki z leve zaradi pravnomočne obsodbe na več kot pol leta zapora v “primeru Ježovita” spet odvzeli, a tudi ta sodba je bila pozneje razveljavljena, mandat pa Kanglerju ni bil vrnjen.

Da bi kdo v prihodnjih tednih poskusil ponoviti to neslavno zgodovino, denimo z zavrnitvijo kandidature članom državnega sveta, ki so pred petimi leti sodelovali pri neustavni nepotrditvi mandata Kanglerju ali s kakšnim podobnim zapletom, je zelo malo verjetno.

A v državnem svetu je, kot smo ugotovili v prejšnjem mandatu, tudi povsem neverjetno včasih verjetno.

Odločitev ustavnega sodišča, da začasno ustavi volitve 40 državnega svetnika, je takšna:

[pdf-embedder url=”https://spletnicasopis.eu/wp-content/uploads/2017/11/ustavno-sodišče-sklep-kultura-in-šport.pdf” title=”ustavno sodišče – sklep kultura in šport”]

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (9)

Disqus Comments (9)

https-spletnicasopis-eu