Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Povprečno Prešernovim nagrajencem delijo po slabih 400.000 evrov pokojninskega privilegija

Last Updated on: 29th november 2024, 07:13 dop

Prešernovi nagrajencem iz zadnjih desetletij namerava vladna koalicija povprečno podariti skoraj štiri sto tisoč evrov pokojninskega privilegija. To kaže preračun, če upoštevamo, da je povprečna starostna pokojnina, kot je v reviziji poslovanja ZPIZ danes predstavilo računsko sodišče, 1.024 evrov. Vladajoča koalicija namerava najbolj privilegiranim kulturnikom dodeliti najvišje pokojnine, takšno že privilegirano dobiva Peter Vilfan in je bila prejšnji mesec 2.602 evrov.

Da bi velikanske privilegije velikemu številu zaslužnih čim prej uzakonili, so poslanci vladne koalicije za jutri že izsilili izredno sejo parlamenta, da bi takoj zavrnili predlog SDS za posvetovalni referendum o tem. “Ta razlaga je nora in nesprejemljiva,” je o načinu odločanja vladajočih, ki mu bomo priča jutri, povedal Rajko Pirnat

Če preračunamo, bodo torej povprečno mesečno Prešernovemu nagrajencu podarili po 1.577 evrov, na letni ravni je to 18.918 evrov, v desetih letih 189.180 evrov in v dvajsetih 378.374 evrov.

Izjemne pokojnine bodo Prešernovi nagrajenci, ki so že dobili po 30.000 evrov nagrade, povprečno prejemali okoli dve desetletji. V Sloveniji so namreč lahko ženske, ki so dopolnile 65 let med leti 2015 in 2020, pričakovale, da bodo živele in dobivale pokojnino še 21 let. Moški so lahko pričakovali, da bodo živeli še 18 let. Živimo pa vse dlje. In ta doba se torej podaljšuje. Je pa nekoliko spremenila te trende epidemija Covida, ki je, ko gre za smrti, prizadela najstarejše.  A to je, se zdi, že mimo. Najvišja doplačila nameravajo vladajoči podariti vsem Prešernovim nagrajencem, prejemnikom nižjih nagrad pa do pol nižje.

Da bi te velikanske privilegije velikemu številu zaslužnih čim prej uzakonili, so poslanci vladne koalicije za jutri že izsilili izredno sejo parlamenta, da bi takoj zavrnili predlog SDS za posvetovalni referendum o tem. Po poslovniku parlamenta bi morali z zavrnitvijo počakati vsaj še tri tedne, a so se Urška Klakočar Zupančič in vladni poslanci odločili, da se bodo na pravno ureditev požvižgali. Podobno so storili že ob odločitvi, da priznajo Palestino. Urška Klakočar Zupančič je to na kolegiju včeraj pojasnila s tem, da se “vsaka praksa in razlaga prava spreminja”. Ni je prepričal niti vodja poslanske skupine NSi Janeza Ciglerja Kralja, ki je citiral, kaj je o tem njenem stališču, ki ga je že uveljavila ob priznavanja države Palestine na vrat nos, povedal pravnik Rajko Pirnat: “Ta razlaga je nora in nesprejemljiva. Zdaj imamo razlago, kot da noben rok v poslovniku ne velja nič, če skličeš izredno sejo, kar je nora in nesprejemljiva razlaga. 

Razlog za naglico je dvojen. Pritiskajo številni kulturniki, ki so vloge za izjemno visoke privilegije že vložili, hkrati pa se vladajočim mudi, ker jim javno odmevanje dogajanja lahko škoduje in če bo trajalo predolgo ljudje, predvsem pa običajni upokojenci, do volitev ne bodo pozabili.

Še posebej, ker so hkrati upokojencem vladajoči že naložili obvezno plačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja, od novega leta bo višji RTV prispevek, od junija prihodnje leto pa bodo pokojnine znižane za odstotek, da bi vladajoči našli denar za dodatno skrb za starostnike. V proračunu rezerv za starostnike ni, čeprav so načrtovano trošenje in zadolževanje države vladajoči povišali v povsem neverjetne višave, ker so denar porabili za dramatično povišanje trošenj na drugih področjih.

Po zavrnitvi referenduma bodo vladajoči poslanci morali velikanske pokojninske privilegije še potrditi v zadnjem branju, zaplete pa se po tem še z vetom državnega sveta in pobudo za pravi referendum, za katerega pa bo treba zbrati 40.000 podpisov.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (2)

Disqus Comments (1)

https-spletnicasopis-eu