Odboj Svobode, prihaja Logar, Golobu pot z Gabrovo ni pomagala
|Last Updated on: 13th november 2024, 08:23 dop
Nadaljevanje trenda strmoglavljenja popularnosti premiera Roberta Goloba in vlade, je pokazala raziskava Mediane za Delo, ki pa ne meri stranke Anžeta Logarja, ki bo ustanovljena konec tedna v Mariboru. Se je pa stranka Svoboda med za stranke opredeljenimi volivci po hudem padcu tokrat rahlo okrepila, če primerjamo z raziskavo, ki jo je pred dvema tednoma Mediana opravila za POP TV. Podobno se je okrepila tudi SDS Janeza Janše, ki pa pred tem ni doživela padca. Na Delu menijo, da je upad popularnosti Goloba, vlade in Svobode posledica propadlega referenduma, ki so ga zminirali iz vladne Levice Aste Vrečko. Zgodilo se je, ko je bil premier s Tino Gaber na delovnem obisku v ZDA pri odhajajočem predsedniku Joe Bidnu. Delovni obiski običajno potekajo brez soprog ali partnerk. Popularnosti Golobu ni povišalo. ZDA na levi, kjer je imel Golob nekoč veliko podpornikov, niso zelo priljubljena država. Po obisku pa je tam na volitvah po vrhu še zmagal Donald Trump s soprogo Melanijo iz Slovenije, s katerim se Golob ni srečal.
Po Delu bi v parlament prišli dve manjši stranki. Vesna, ki jo vodi Urška Zgojznik in SLS Marka Balažica. Stranke Anžeta Logarja, ki šele nastaja, Mediana ne meri. Pri majhnih strankah so meritve praviloma komaj vredne resne pozornosti. Še pri velikih največkrat zgrešijo. Celo odločno zmago Trumpa so v ZDA raziskovalci zgrešili. Je pa tudi Logar, podobno kot Golob, ko gre za ZDA, napak ocenil dogajanje. Pred volitvami je pri propagandistu Goloba na RTVS Marcelu Štefančiču iz Mladine podprl Kamalo Harris, ki je po tem hudo izgubila volitve. Povrhu Logar ustanavlja stranko, ki jo namerava poimenovati Demokrati, soimenjaki v ZDA pa so bili ravno precej potolčeni. Ob predsedniških so izgubili tudi kongresne volitve. Se pa s tem nekdanji zunanji minister Logar pozicionira drugače kot Janez Janša s SDS, ki je jasno (ne prvič) podprl Donalda Trumpa in republikance, ki sodijo v isto desno politično skupino. In ne bolj na levo kot demokrati.
Na lestvici popularnih Dela je Logar v “prvi peterki” ob Urški Klakočar Zupančič in daleč pred premierom Robertom Golobom, ki je povsem na dnu. Presenetljivo za Delo pa šef daleč najbolj popularne stranke Janša ni zraven Goloba na dnu, v primerjavi s prejšnjim mesecem je celo edini popravil oceno. Rahlo. So ga pa postavili v zanimivo družbo Mateja T. Vatovca in Aste Vrečko, ki ravno z vladajočimi poslanci poskuša uzakoniti privilegirane najvišje pokojnine za celo morje kulturnikov, ki so levici pred leti pomagali na oblast s protesti. Najvišje mogoče pokojnine bi dobili tudi kulturniki iz desetletij prejšnjega režima.
Posameznikom bodo dodelili privilegije, ki se merijo v sto tisoč evrih in zdi se, da bo število prejemnikov veliko. Podobne je že prej za športnike in zase že izboril Peter Vilfan, prejemnikov je, čeprav so tam kriteriji za dodelitev težji, doslej že stotinja.
Bolj dolgoročna nihanja popularnosti strank v državnem zboru, kjer lahko vidimo, kako Svoboda že spet pada (najprej je pod SDS, zdaj pa še globlje), so takšna:
V grafikah in članku v Spletnem časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse preglednice povečate):
Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.
Komentarji (0)
Disqus Comments (4)