Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Izgubili 323 ampul s smrtonosnimi virusi

Last Updated on: 12th december 2024, 12:51 pop

Iz laboratorija v Queenslandu v Avstraliji je izginilo več kot 323 ampul (vial) s smrtonosnimi virusi in sicer sto z virusom Hendra, ki se prenaša s konj na ljudi (57 odstotno smrten), dve s hantavirusom, ki ga širijo glodavci (38-odstotno smrten), izginilo pa je še več kot dvesto vial z virusom stekline, ki je skoraj sto odstotno smrten. Nevaren material bi naj iz laboratorija za specializirane diagnostične storitve, nadzor in raziskave virusov in patogenih snovi, ki jih prenašajo komarji in klopi, izginil že leta 2021. Da nekaj manjka so prvič zaznali avgusta leta 2023. Kako se je to zgodilo in kje so te ampule, pa še vedno ni povsem jasno.

Virusi bi se lahko izgubili med prenosom v nov zamrzovalnik. Avstralski mediji poročajo, da je minister za zdravje in reševalne službe v Queenslandu Tim Nicholls povedal, da ima javnost pravico vedeti o incidentu in da je ključnega pomena, da se takšna večja kršitev protokolov o biološki varnosti več ne ponovi, zato je potrebna preiskava, ki so jo sprožili.

“Zaradi tako resne kršitve protokolov biološke varnosti in potencialno manjkajočih vzorcev nalezljivih virusov moramo raziskati, kaj se je zgodilo in kako preprečiti, da bi se to ponovilo,” je dejal Nicholls.

V Avstraliji opozarjajo, da bi se vzorci virusov izven zamrzovalnika, za katere sicer ne vedo, kje so, hitro razgradili in ne bi bili več učinkoviti. Med ljudmi v regiji pa zadnja leta tudi ni bilo poročil o okužbah s temi virusi.

Mogoče je, da so bili virusi uničeni v laboratoriju, a so to pozabili evidentirati, lahko so izginili na kak drug način, verjetnost, da bi bili odvrženi med običajne odpadke in bi jih odpeljali na komunalno odlagališče, pa je zelo majhna, saj bi to bilo povsem izven običajnega ravnanja v laboratoriju.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu