Trump znova predsednik ZDA
|Last Updated on: 6th november 2024, 12:33 pop
Donald Trump bo po štirih letih premora znova vodil Belo hišo, kaže preštevanje glasovnic v ZDA. Republikanci so bili uspešnejši od demokratov tudi na hkratnih volitvah obeh domov kongresa. Trump je zmagal s kampanjo, ki je deloma slonela na sloganih in pristopu Ronalda Reagana, ki je že uporabil slogan o narediti ZDA spet velike. V času Reagana je razpadla Sovjetska Zveza in Vzhodni komunistični blok, kar je bilo pomembno tudi za Slovenijo, da smo postali del sveta, v katerem so zagotovljene temeljne svoboščine in pravice ljudi: svobodne volitve, pravica do lastnine, svoboda govora in medijev… Vse glasovnice sicer še niso preštete, ameriški elektorski sistem je zapleten, a Kamalo Harris lahko reši le še čudež.
Ker gre za svetovno velesilo, bo zamenjava imela pomembne globalne posledice. Na posnetku je Trump s soprogo Melanijo z nekdanjim predsednikom Slovenije Borutom Pahorjem.
Veliko dilem po zmagi Trumpa je predvsem pri Ukrajini, kjer je Trump napovedal, da bo hitro dosegel konec vojne in da vojne, če bi ostal v Beli hiši, sploh ne bi bilo. Kako mu bo uspelo ustaviti vojno, ni povsem jasno. V Ukrajini je veliko strahov, da bo z Vladimirjem Putinom dosegel dogovor na račun ozemelj Ukrajine, ki jih je Rusija okupirala v zadnjem desetletju. Začelo se je z okupacijo Krima še v času demokratskega predsednika Baracka Obame. Tudi politika dosedanjega predsednika Joeja Bidna ni veljala za idealno, slovel je po odločitvah, ki so bile za Ukrajino v vojni premalo in prepozno, za Moskvo pa pogosto darilo, ki je omogočilo zavzetje dodatnih ozemelj. Ko gre za spopade v Ukrajini je Trump, ko je bil prvič predsednik, omogočil izvoz orožja za obrambo Ukrajini, česar si pred njim demokratski predsednik Obama ni upal dovoliti.
Dilema je tudi, kako bo Trumpovo predsedovanje vplivalo na odnose s celotno Evropo, ki jo vojna v Ukrajini najbolj zadeva, ker gre za območje in interese Evrope, glavno vlogo pri obrambi lastnih interesov pa je Evropa v veliki meri prepuščala ZDA, deloma tudi zaradi notranje razdeljenosti in sebičnih računic posameznih držav, pa tudi zaradi tega, ker so številne evropske države močno varčevale pri obrambi, kar je kot nedopustno kršenje dogovorov med zavezniki Trump ocenil že v prvem mandatu. Med najbolj čudaškimi, ko gre za skrb za varnost, je bila vedno Slovenija, ki je področje varnosti in obrambe v proračunu povsem zanemarila in skoraj že ukinila lastno vojsko, čeprav meji na nevaren Balkan. A s Slovenijo se v ZDA niso veliko ukvarjali, ker smo relativno nepomembni zaradi majhnosti, je pa iz naše države Trumpova soproga Melanija.
Komentarji (0)
Disqus Comments (3)