Noro: Po Ninamedii Logar krade glasove Svobodi in SD
|Last Updated on: 21st oktober 2024, 03:53 pop
Stranka Anžeta Logarja bi prišla v državni zbor, prehitela bi Vesno, glasove pa bi večinoma pridobila na račun Svobode in SD. To je pokazala raziskava Ninamedije, ki jo je danes objavil časopis Dnevnik, ki je prvič merila tudi podporo Logarjevi stranki, ki sicer šele nastaja. Z ustanavljanjem je Logar zavlačeval leto dni, ker je bilo varneje čakati v zavetju SDS. V primerjavi z raziskavo iste agencije prejšnji mesec, ko še niso merili Logarja, bi z dodatno konkurenco nove stranke največ 2,5 odstni točki izgubili Svoboda, 2,5, SD pa 1,7 odstotne točke. Če seštejemo, je to 4,2 odstotne točke. Nova Logarjeva stranka pa bi zbrala 4,6 odstotka glasov. Ob Logarju bi v primerjavi s prejšnjim mesecem delež zrasel le še Levici. Raziskavam javnega mnenja pri nas ni dobro preveč verjeti, nakazujejo pa dogajanje, a včasih tudi želje naročnikov raziskav. Ninamedia Nikole Damijanića sodi v omrežje Zorana Jankovića.
Podobno sliko, da nova Logarjeva stranka Anžeta pobira glasove predvsem Svobodi, kaže tudi primerjava z zadnjo Mediano. Ta podoba je sicer lahko tudi posledica tega, da Svoboda izgublja preprosto zaradi napak pri vladanju ali slabih nastopov Goloba, ko ga je zadnje dni doletela celo ovadba policije zaradi dvakratnega političnega čiščenja policije. So pa, kot poroča Delo, policisti zavrgli ovadba Rajka Geriča, ki je podobno premiera ovadil, ker je za interese svoje in koalicijski strank čistil tudi direktorje, urednike in novinarje v medijih pod vplivom vlade.
V primerjavi z Mediano po Ninamedii večina strank pridobiva, razlog je preprosto v tem, ker Mediana anketiranim v izbiro ponuja precej več strank. Je pa nabor zadnje mesece povečala tudi Ninamedia in to z Vesno, SLS in zdaj še Logarjevo stranko. Med majhnimi strankami bi po Ninamidii v državni zbor ob Logarjevi stranki prišla še Vesna, ne pa SLS, ki se je medtem že dokončno razšla s svojim EU kandidatom Petrom Gregorčičem. Gregorčič je zastopal stališče, da se mora kampanja, da bi prišli v državni zbor, začeti dan po relativno uspešnem nastopu na evropskih volitvah. Zato je poskušal takoj prevzeti vodenje stranke. Z rezultatom, ki so ga tam dosegli, bi postali resna parlamentarna stranka. A večini v SLS se ni nič mudilo s projektom vrnitve v državni zbor in se jim še vedno ne.
Ko gre za pet strank v državnem zboru in Logarja so razmerja moči bolj dolgoročno, takšna:
V grafikah in članku v Spletnem časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse preglednice povečate):
Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.
Komentarji (0)
Disqus Comments (3)