Marta Kos iz Švice rešuje Goloba
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 11:43 dop
Padec popularnosti Svobode še pred polomom s kandidaturo Tomaža Vesela našega premiera Roberta Goloba in precejšen padec Vesne, po tem, ko je njihov evropski poslanec Vladimir Prebilič razglasil, kako bo sestavljal vlado s še neobstoječo stranko Anžeta Logarja, je pokazala raziskava Mediane za Delo, če rezultate primerjamo z meritvijo iste agencije za POP TV pred dvema tednoma. Po odpovedi Tomažu Veselu, ki so ga za kandidata razglasili, ko sploh še ni bilo znano, kak bo rezultat evropskih volitev, da bi državi zagotovili boljši resor, se Svoboda in vlada zdaj rešujeta s kandidaturo Marte Kos, ki živi v Švici. Opozicija ji očita, da je v prejšnjem režimu delala za tajno politično policijo, kar je v Evropi, ki temelji na vrednotah svobode, lahko težava, v preteklosti pa je bila za svoje aktivistične zasluge proti strankam z desne dvakrat politično imenovana za veleposlanico. V Nemčiji in Švici. Kot veleposlanica v Švici je odstopila leta 2020 zaradi, kot je sama ocenila, drugačnih pogledov na vodenje veleposlaništva in zunanje politike. Zunanji minister je bil takrat Anže Logar (SDS). Nad njenim delom pa je potekal izredni nadzor in to tudi zaradi očitkov sodelavcev, da bi naj kot vodja ne ravnala korektno.
Iz vrha Svobode je izstopila, ko so jo umaknili kot predsedniško kandidatko. Skoraj štiri odstotne točke je v primerjavi z meritvijo pred dvema tednoma izgubila Svoboda, pa čeprav je Mediana za Delo meritev opravila še preden so v vladi odstopili Golobovega kandidata za evropskega komisarja Tomaža Vesela. Pred tem so iz vlade odločno zavračali možnost, da bi predlagali še kandidatko.
Presenetljivo pa se je po raziskavi Dela povzpela slovenska ljudska strank (SLS) Marka Balažica, kjer se še kar kregajo, ali se združiti z NSi ali zamenjati vodstvo. Če odštejemo neopredeljene bi se SLS uvrstila celo v državni zbor in to v času, ko odmeva, da bi naj imel njen predsednik težave s formalno izobrazbo, ker še ni dokončal študija. In jim gre vse narobe tudi drugod.
Nekaj, a krepko manj kot Svoboda in Vesna, sta v primerjavi z meritvijo pred dvema tednoma izgubili tudi SDS Janeza Janše in SD Matjaža Hana, a SDS ostaja daleč pred vsemi strankami, SD pa pred NSi Mateja Tonina, ki se je tokrat nekoliko povzpela. Trend navzgor kaže tudi Levici Aste Vrečko, o kateri se zadnje čase spet veliko govori, kar je še računsko sodišče ugotovilo, da je Svetlani Makarovič njihova predsednica brez podlage v zakonih in predpisih lani izplačala več kot osem tisoč evrov nagrade za odpoved Prešernovi nagradi pred več kot dvema desetletjema in s tem ravnala v nasprotju z zakonom o javnih financah.
V grafikah in članku v Spletnem časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse preglednice povečate):
Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.
Komentarji (0)
Disqus Comments (7)