Je Čeferin izkoristil navezo z Odlazkom za pritisk na Večer?
|Last Updated on: 24th avgust 2024, 06:11 pop
Ker je pravnomočno obsojen na leto in pol zaporne kazni zaradi goljufanja slovenskih železnic, ko je bil še v službi v odvetniški pisarni Čeferin, Miloša Milovića sredi prihodnjega tedna pričakujejo v zaporu v Kopru, poroča časopis Večer. Milović je bil po dolgem sojenju obsojen že pred več kot letom, na vrhovnem sodišču je sojenje vodil sodnik Mitja Kozamernik, sodelovali pa so še Marjeta Švab Širok, Aleksandra Hočevar Vinski, Primož Gorkič in Andrej Kmecl. Sodba je bila podpisana 14. aprila 2023. Anonimizirana sodba, v kateri je sodstvo prikrilo, kdo je obsojen, je dostopna v povezanem članku:
V sodnem postopku se je Milović branil, da je bilo za deli na Kočevskem, ki niso bila opravljena, je pa zanje državna železnica plačala skoraj 400.000 evrov, plačilo odvetniških uslug Aleksandru Čeferinu, ki je pozneje postal šef UEFE. Za to pa bi naj vedela Nada Drobne Popovič, ki je bila takrat finančnica na železnicah in odgovorna za plačila. Pozneje je napredovala v SDH, tik pred padcem vlade Marjana Šarca, pa je Drobne Popovičeva prevzela vodenje Petrola. Junija letos pa je bila nastavljena v upravo državne Gen energije. Drobne Popovičeva je sorodnica Tine Gaber, sicer premierove partnerice po ločevanju od soproge. Sodišča Milović ni prepričal, da je bil denar za fiktivni posel, ki so ga izčrpali iz železnic, za plačilo Čeferina in da bi bila v to vpletena tudi Drobne Popovičeva.
Kot poroča Demokracija se je Milović na vprašanja o odhodu v zapor odzval tako:
Glede na to, da sem danes s strani mnogih medijev v Republike Slovenije prejel prošnje za izjavo glede poročanja časnika Večer v zvezi z začetkom prestajane moje zaporne kazni v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper, potrjujem, da bom v naslednjem tednu pričel s prestajanjem zaporne kazni.
Glede navedb v časniku Večer želim samo še dodati, da sem bil obsojen za domnevno kaznivo dejanje, ki naj bi ga storil v času, ko sem bil kot odvetniški pripravnik pod mentorstvom Aleksandra Čeferina zaposlen v Odvetniški družbi Čeferin. Sem tako sploh prvi odvetniški pripravnik, ki je bil obsojen za kaznivo dejanje, ki naj bi ga storil pri opravljanju svojega dela v odvetniški pisarni, pri sodelovanju s takratnima poslovnima partnerjema odvetniške pisarne g. Nihadom Bešićem in podjetjem SŽ ŽGP d.d., s katerim Odvetniška družba Čeferin še danes poslovno sodeluje.
V zvezi s to zadevo bi moral biti dne 16.03.2024 v Večeru objavljen članek novinarjev Damijane Žišt in Mateja Grošlja, vendar je bila objava članka prepovedana zaradi intervencije Aleksandra Čeferina. O navedenem vmešavanju v svobodo medijev sem dne 21.03.2024 obvestil preiskovalno komisijo Državnega zbora, ki pa na navedeno kršitev ustavnosti in zakonitosti do danes ni reagirala. V prilogi vam posredujem moj dopis Državnemu zboru z dne 21.03.2024, skupaj z neobjavljenim člankom novinarjev Damijane Žišt in Mateja Grošlja. V kolikor se boste sklicevali na vsebino neobjavljenega članka, vas prosim, da predhodno pridobite soglasje omenjenih novinarjev, saj gre za njuno avtorsko delo.
V primeru, da boste poročali o tej zadevi pričakujem, da boste omenili, da bom pričel s prestajanjem, 18 mesečne zaporne kazni zaradi kaznivega dejanja, ki naj bi ga storil kot odvetniški pripravnik pod mentorstvom Aleksandra Čeferina, v času moje zaposlitve v Odvetniški družbi Čeferin.
S spoštovanjem, Miloš N. Milović
Po neuradnih podatkih bi naj v Večeru zaradi jeze Aleksandra Čeferina, kaj to nameravajo pisati o njem v povezavi z Milovićem, posredoval lastnik Martin Odlazek in so se tam sami odločili, da raje ne bodo odpirali te dodatne fronte.
O tem dogodku bi naj bila pisno obveščena preiskovalna komisija, ki preverja tudi domnevne zlorabe Roberta Goloba na področju policije, a presenetljivo od tam ni nič prišlo v javnost, Milovića pa tudi niso niti zaslišali.
Na sodišču je obveljalo, da je Milović sodeloval v goljufiji podjetij SŽ-ŽGP, ki ga je vodil Leon Kostiov, in NB Inženiring Nihada Bešiča. Kostiov in Bešič sta priznala krivdo in po sporazumu s tožilstvom z delom v splošno korist že prestala kazni. Milovič pa je krivdo zavračal, bil dvakrat oproščen, a je višje sodišče sodbo prvič razveljavilo, drugič pa jo je iz oprostilne spremenilo v obremenilno. Prošnjo, da bi tudi on namesto zapora delal v splošno korist, so mu zavrnili.
Za Milovića se je, ko smo izvedeli, da je v začetku mandata svetoval Golobu in ministrom, kako naj se dodatno zaščitijo, Golob pa je v parlamentu zagotovil, da je Milović vse to delal zastonj, pokazalo, da je pred tem prejemal velike vsote iz energetskih in državnih podjetij, praviloma za svetovanja. Plačevali so ga tudi iz GEN-I, ki ga je v preteklosti vodil premier Robert Golob. Ta plačila so javnosti prikrivali. Po pritožbah pri informacijski pooblaščenki smo izvedeli, da so bila plačila iz GEN-I urejena s sedmimi pogodbami, oziroma aneksi. Razkrivanje nakazil sem začel v Spletnem časopisu po tem, ko je Golob v parlamentu poslancu SDS Žanu Mahniču zagotovil, da Miloviću ni nič plačal za nasvete ob nastajanju vlade o posebni varnostni službo za varovanje zasebnosti Goloba pred mediji. Milovića “nihče ne plačuje za usluge od kjerkoli drugje,” je v parlamentu takrat zagotovil šef vlade. Obe trditvi sta se izkazali najmanj za nepopolni. Ali celo za laž.
Že aplikacija Erar je, ko sem preverjal, pokazala, da je Milovićevo podjetje od države in državnih podjetij dobilo 562.666 evrov. Od tega iz vladnega urada za migrante v času vlad Mira Cerarja in Marjana Šarca 200.000 evrov, 70.000 evrov iz notranjega ministrstva, iz Energetike Ljubljana 50.000, iz Komunalnega podjetja Velenje 52.000, iz Holdinga Slovenskih elektrarn 35.000 evrov… A v Erarju pa nikakor ni vse, kar plačujejo država in državna podjetja. Dilema je ostala, koliko so ga plačala državna podjetja, ki niso vključena v Erar in koliko je Miloviću iz GEN-I v preteklosti plačeval osebno Golob kot direktor. Na račun Milovićevega podjetja, kot je pokazalo dodatno preverjanje portala N1, je Elektro Ljubljana poslalo še 308.000 evrov, ki niso prikazana v Erarju in to za svetovanje v času, ko je to podjetje vodil Andrej Ribič. Ribič je pozneje z Golobom ustanavljal Gibanja svoboda in vodil tudi volilni štab te stranke. Kaj je Milović za ta denar delal, ni jasno.
S postopkom pred informacijsko pooblaščenko pa so iz N1 izvedeli tudi, da je podjetje VPS Svetovanje, katerega solastnik in direktor je Miloš Njegoslav Milović, med novembrom 2013 in oktobrom 2017 sklenilo sedem pogodb oziroma aneksov s podjetjem Gen-I, ki ga je v tem času vodil sedanji predsednik vlade Robert Golob.” Koliko denarja je iz GEN-I dobil, ni mogoče izvedeti, ker država meni, da GEN-I v tem času ni bil pod “prevladujočim vplivom države”. Se je pa v popolno last države GEN-I, ki monopolno preprodaja praktično celotno proizvodnjo elektrike iz slovenskega dela nuklearke, vrnil, ko v času vlade Janeza Janše Golobu niso podaljšali mandata na vrhu.
Takrat plačil VPS svetovanju iz GEN-I tudi ni bilo več.
Kdo je, ko je GEN-I vodil Golob, olastninil podjetje, da ni bilo državno in kako in koliko so te zasebnike potem izplačali, še do danes nismo izvedeli.
V preteklosti je Milović slovel tudi kot pomemben zaupnik ljubljanskega župana Zorana Jankovića, svojo kariero pa je po osamosvojitvi začel kot varnostnik v vladi, ki je sodeloval pri varovanju številnih politikov.
Zanimivo sporočilo, ki se nanaša na družino Čeferin in KPK, pa je danes objavil nekdanji predsednik programskega sveta RTVS Peter Gregorčič.
Komentarji (2)
Disqus Comments (5)