Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Jelinčič: Če bi bil Rupnik gej, ne bi odstranjevali njegovih del

Last Updated on: 12th oktober 2024, 11:51 dop

“Zgrožen sem nad idejo odstranjevanja Rupnikovih umetniških del zaradi nekih obtožb zoper njega. Umetniško delo je neodvisno od človeka. Če bi bil Rupnik homoseksualec, nikomur ne bi padlo na pamet odstraniti njegovih del,” tako se je nekdanji poslanec in šef SNS Zmago Jelinčič odzval na članek RTVS o pozivu ameriškega kardinala Sean O’Malleya k umiku umetniških del slovenskega patra Marka Rupnika, ki je osumljen, da ga je močno zaneslo meseno poželenje ob redovnicah in drugih ženskah.

Mozaiki patra Rupnika krasijo okoli 200 cerkva in kapel v Vatikanu in po svetu, zaradi obtožb o kršenju celibata in mesenem poželenju, pa je bil lani izključen iz jezuitskega reda. Pater bi naj imel seksualne “stike” s polnoletnimi ženskami in ni šlo, kot pri nas v aferi Radiator, za rabo drog ali mladoletnice. Formalno nunam tudi ni bil nadrejen in je zaradi tega težko govoriti o zlorabi nadrejenega pri delu. Zanesljivo pa ni spoštoval celibata, kar pa je stvar katoliške cerkve in ne držav.

Pri nas je veliko pozornost dogajanje pritegnilo, ker je leta 2000, ko je država za umetniške dosežke nagradila Rupnika, prevzem svoje nagrade protestno v celoti in povsem zavrnila Svetlana Makarovič, ki slovi po tem, da sovraži katoliško cerkev. Lani pa je denarni del nagrade po desetletjih znova zahtevala, češ da se je pokazalo, da je Rupnik grešil in ministrica za kulturo Asta Vrečko ji je 8.246 evrov tudi izplačala. Nenavadno ravnanje Vrečkove je pritegnilo pozornost, ker je Makarovičeva kot znana politična aktivistka skupaj z drugimi državno financiranimi umetniki, denimo, Zlatanom Čordićem, aktivno sodelovala na politkolesarskih protestih, ki so jih soorganizirale danes vladajoče stranke, tudi stranka Levica Aste Vrečko in je mogoče, da je Vrečkova poplačala promocijske usluge.

Odziv Jelinčiča je takšen:

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (2)

https-spletnicasopis-eu