Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Bo Mateja Čalušić odstopila po fiasku na ustavnem sodišču?

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:09 pop

“Prvopodpisana pod ta zakon in največja zagovornica te očitno neustavne določbe, je bila prav aktualna ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, ki je s to odločitvijo ustavnega sodišča izgubila vso kredibilnost, tako za funkcijo ministrice, kot tudi za pogajanja s kmeti. Zato pričakujemo njen odstop oziroma premierjevo razrešitev ministrice s položaja.

To so po odločbi ustavnega sodišča, ki je na predlog državnega sveta zaradi kršitve načela enakosti pred zakonom razveljavilo depolitizacijo kmetijsko gozdarske zbornice, ki so jo po skrajšanem postopku uzakonili poslanci vladnih strank, sporočila največja opozicijska stranka SDS. Prva podpisnica poslanskega zakona, je bila takrat poslanka Svobode Mateja Čalušić, ki so jo po uzakonitvi neustavnosti poslanci vladne koalicije na predlog premiera Roberta Goloba izvolili za kmetijsko ministrico. In to kljub temu, da se je izkazalo, da se je predstavljala z univerzitetno izobrazbo, ki je nima.  Poslanci vladnih strank sami predlagajo spremembe zakonov običajno zaradi tega, da bi obšli lastno vlado, če so tam pomisleki strokovnjakov po ministrstvih. Z novostjo, ki so jo sodniki razveljavili, so kandidature na funkcije v kmetijsko gozdarski zbornici prepovedali članom vodstev političnih strank in to tudi tistim, ki tam več niso, so pa politično delo opravljali v zadnjih dveh letih.

Za Čalušićevo in koalicijo je še posebej nerodno, ker je kršenje ustave ugotovilo ustavno sodišče, v katerem imajo vladne stranke zaradi načina izvolitve praviloma zagotovljeno dvotretjinsko večino (6:3) in jim večina ustavnih sodnikov težave povzroča le, ko je res očitno hudo narobe, kar so storili.

V parlamentu neustavnih rešitev niso predlagali in podpirali vsi koalicijski poslanci. Večina poslancev SD se pod neustavne ideje ni podpisala in tudi ni glasovala zanje. So pa kršitev ustave predlagali in podprli Jani Prednik, Meira Hot in Jonas Žnidaršič.

Za kršitev ustave in zlorabo oblasti so glasovali le poslanci Svobode, Levice in del SD

Iz SDS so danes opozorili, da so v postopku odločanja parlamenta ves čas opozarjali, da so novosti neustavne in opozorili še, da cilj novele ni bilo izboljšanje položaja slovenskega kmetijstva, pač pa nasprotno, omejevanje članov, da bi lahko svobodno uveljavljali svoje kmetijske interese in tako uspešno vodili kmetijsko politiko prek organov upravljanja v KGZS.

Sodbo, ki jo je včeraj objavil državni svet, so danes novinarjem poslali tudi iz ustavnega sodišča in zdaj je dostopno tudi odklonilno ločeno mnenje sodnika Rajka Kneza, ki je edini glasoval proti. Objavljam ga v celoti:

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu