Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Ali Šarčev Golubović ne verjame v predčasne volitve?

Last Updated on: 8th februar 2020, 09:39 pop

Da v LMŠ ne verjamejo v predčasne volitve, h katerim je ob odstopu pozval njihov predsednik Marjan Šarec (LMŠ), kaže odločitev, ko so prejšnji teden v petek v DZ predlagali sprememebo volilnega zakona, s katerim bi ukinili okraje in volivcem omogočili več vpliva na to, kdo bo iz strank, ki dobijo sedeže, izvoljen.

Predlog ni nič novega, enaki so bili v zadnjih dveh desetletjih že velikokrat predlagani in so vsakič propadli.

A tak predlog je smiseln le, če predčasnih volitev ne bo in kaže, da predlagatelji ne računajo nanje. Predčasne volitve pomenijo, če so resni, da bo to končalo direktno v smeteh.

Prvi podpisnik je vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović.

Med postopki za volitve, se volilni zakon ne spreminja!

Povsem naravnost je, da noče predčasnih volitev in je zaradi tega za spreminjanje volilne ureditve, povedal šef SNS Zmago Jelinčič, ki je dejal, da zaradi sodbe ustavnega sodišča, ki je ugotovilo neustavnost, predčasnih volitev ni mogoče izvesti.

Ocena je pravno napačna, pokazala pa je Jelinčičevo željo.

Ustavno sodišče sploh ni zahtevalo spremembe volilnega sistema, le popravke velikosti okrajev, ki se zdaj med seboj povsem noro razlikujejo.

Spremembe velikosti okrajev doslej še nihče ni predlagal, čeprav je od ugotovitve sodišča minilo že več kot leto.

Predlog spremembe zakona o volitvah poslancev pa so šefi poslanskih skupin LMŠ, SD, SMC, NSi, DeSUS, SAB vložili le nekaj dni po odstopu vlade Marjana Šarca in takoj po seznanitvi državnega zbora, da je vlada padla, kar lahko vodi do razpustitve državnega zbora in hitrih predčasnih volitev.

Če je namen odstopa Šarca res, da doseže hitre predčasne volitve, je spreminjanje zakona, po katerem se to izvede, povsem mimo in celo hudo neodgovorno početje. Do predčasnih volitev najpomembnejšega volilnega zakona po razumnem postopku nikakor ni mogoče spremeniti. Bilo bi celo nepošteno, saj se volilnega sistema, ko že potekajo priprave na volitve, ne sme spreminjati.

Z volitvami pa se vse procedure končajo in zakoni, ki niso potrjeni, končajo v smeteh.

Precej verjetno je skratka, da je vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović s 59 poslanci vložil zakon, ker v predčasne volitve ne verjame kaj posebej in si jih vsi skupaj tudi ne želijo.

Ali razmišljajo o prihodnosti?

Med podpisniki ni 26 poslancev SDS Janeza Janše in pet iz DeSUS Aleksandre Pivec. SDS bo kot daleč največja stranka v DZ imela odločilno besedo, ali bodo predčasne volitve. Brez glasov SDS in DeSUS pa zakona o volitvah poslancev, ker je za spremembo nujna dvotretjinska večina, tudi niti ni mogoče spremeniti.

Za SDS je znano, da je za večinski sistem, ki ga podpira tudi večina volivcev, do katerega pa je mogoče le s spremembo ustave, za katero je potrebna enaka večina kot za spremembo volilnega zakona.

Mogoče je sicer, da je Golubovič predlog spremembe volilnega sistema vložil, ker so se o tem že dolgo dogovarjali pri predsedniku Borutu Pahorju in da ni nič posebej razmišljali, kaj za spreminjanje volilnega zakona pomeni odstop vlade.

Kar je pa za politike, ki slovijo po tem ,da razmišljajo o prihodnosti, vendarle malo verjetna možnost.

Na posnetku sta dva predlagatelja spremembe Brane Golubović in Zmago Jelinčič:

Brane Golubović (LMŠ) in Zmago Jelinčič (SNS) Foto DZ/Matija Sušnik
---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (2)

https-spletnicasopis-eu