Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Tonin še vabi notorične lažnivce, tožilec Pušnik o pritiskih v primeru Kangler

Last Updated on: 3rd oktober 2019, 07:18 pop

“Izvedel sem, da me Sova in policija nista nadzorovala na zakonit način, kar sem tako vedel.”

To je po seji komisije za nadzor obveščevalnih služb povedal mariborski tožilec Niko Pušnik, ki je za zaprtimi vrati s poslanci govoril dalj časa. Novinarjem je povedal, da pa še meni, da so ga nezakonito nadzorovali. Pušnik je leta 2015 ustavil nekaj postopkov proti Francu Kanglerju, z vrha tožilstva pa bi naj zaradi tega nanj pritiskali, da mora postopke proti Kanglerju na vsak način nadaljevati in ga, kot je pisno opozoril nadzorno komisijo, tudi nezakonito nadzorovali. Med tistimi, ki bi naj pritiskali na Pušnika, bi naj bil Drago Šketa, ki je danes generalni državni tožilec.

Tonin: Imamo širše pristojnosti

Komisija za nadzor obveščevalcev je preverila, ali so v Sovi ali kriminalistični službi formalno uvedli kak nadzor nad Pušnikom, kar za kriminaliste na predlog tožilstva odredi sodnik. “Zakonitega prisluškovanja ni bilo,” je popoldan novinarjem povedal predsednik komisije Matej Tonin (NSi), ki je povzel, da so po Pušnikovi prijavi, ki so jo prejeli aprila, reagirali in dobili pisne odgovore iz Sove in policije, ki so pa označeni z oznakami zaupnostmi. Neuradno pa so nadzor (rabo posebnih metod in sredstev) nad tožilcem oboji zanikali. Za komisijo je, je dejal Tonin, zgodba o nadzorovanju Pušnika s tem v glavnem končana.

Je pa morda zanimivo, da je nekdanji šef Sove, danes pa premierov sekretar za nacionalno varnost, Damir Črnčec v nedeljo ocenil, da je le za takšna formalna preverjanja pristojna komisija, ki preverja delo vohunov. A čeprav je podvomil, ali je komisija pristojna preverjati še kaj več, denimo, kako se je državi lahko zgodila sramota s telefonskimi pogovori med Simono Drenik in nekdanjim arbitrom Jernejem Sekolcem, ki jih ne bi smelo biti, a je posnetke objavil tisk v Srbiji in na Hrvaškem, je pred poslance Črnčec včeraj le prišel.

Izjava tožilca Pušnika, da je komisija ugotovila, da mu uradno niso prisluškovali, a da še sumi, da so mu in da nadzorna komisija ne more preveriti, ali so bile tehnične možnosti morebiti zlorabljene, lahko poslušate na videoposnetku:

Matej Tonin je povedal, da je Črnčec, čeprav je javno podvomil o pristojnostih komisije, za zaprtimi vrati na vprašanja poslancev normalno odgovarjal. Ni pa bilo pred nadzornike nekdanjega direktorja Sove Sebastjana Selana. Ne moremo ga prisili, je o Selanu dejal Tonin.

O javnih dvomih državnega sekretarja za nacionalno varnost v kabinetu premiera Marjana Šarca Črnčeca o pristojnosti komisije pa je Tonin dejal, da so normalni in to pojasnil tako:

“Tu ni bilo nikoli ljubezni. Mi smo nadzorniki in to je potrebno razumeti…”

Tonin je pojasnil, da ni sporno, da ima komisija tudi širše pristojnosti za nadzor dela obveščevalnih služb in ne le za preverjanje formalne pravilnosti izvajanja posebnih metod in sredstev, torej denimo prisluškovanj. Opozoril je tudi, da s tem preverjanjem zapletov v arbitražnem presojanju, ki je končano, v nobenem primeru ne more nastati škoda skupnosti, le koristi lahko državi, da se takšni spodrsljaji ne bodo več ponovili.

Drenikova v imenu države

Tonin je posebej opozoril, da je z vidika mednarodne skupnosti Simona Drenik v arbitražnih postopkih govorila v imenu in za državo. Ali je to počela mimo zunanjega ministra ali z njegovim vedenjem, ničesar ne spremeni, je opozoril.

Nekdanjega zunanjega ministra Karla Erjavca (DeSUS), ki danes vodi obrambni resor, pa tudi kup njegovih nekdanjih ožjih sodelavcev, namerava komisija zaslišati konec junija. Erjavec je prejšnji teden na dosedanja zaslišanja reagiral zelo burno in Tonina obtožil, da je notoričen lažnivec.

Na posnetku predsednik NSi in komisije za nadzor obveščevalnih služb Matej Tonin:

Matej Tonin Foto: DZ/Barbara Žejavac
---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (4)

https-spletnicasopis-eu