Koprivnikarjeva odpoved Mermalu, podpora Ize Login
|Last Updated on: 9th oktober 2018, 07:12 pop
“Načrtovana medijsko-politična gonja, ki se zadnje dni izvaja proti meni, je dosegla svoj namen, žal. Pravkar sem predsedniku uprave BTC predal odpoved pogodbe o zaposlitvi, saj enostavno ne morem sprejeti, da se odlično sodelovanje, ki sem se ga veselil, sprevrača v boj z mlini na veter, v boj z nasprotniki, ki jih niti ne poznam, niti ne razumem njihovega motiva, vem pa, da želijo škodovati tako meni, kot mojemu delodajalcu,” je na spletnem omrežju objavil nekdanji minister za javno upravo in nekdanji podpredsednik vlade Boris Koprivnikar. Z zelo ostro kritiko medijev se je odzvala Iza Login: “Boris, vem kako se počutiš, ker to na lastni koži okušam že 7 let. Če si pošten, nisi politično opredeljen in ne plačuješ določenim medijem, da o tebi ne pišejo, nimajo nobenih etičnih vrednot. Laži, obtoževanja po krivem, blatenje itd. povečujejo prodajo in edino to jih zanima….”
Koprivnikar: Zakaj ne preverite?
Izstop Koprivnikarja iz SMC in zdaj še odpoved delovnega razmerja z BTC je posledica zgodbe, ki jo je objavil Bojan Požar, da je podjetju BTC Jožeta Mermala tik pred volitvami Koprivnikar dodelil poskusno frekvenco za mobilno telefonijo pete generacije, pozneje pa se tam zaposlil. Požar je to opisal tako: ” Junija 2018, dva dneva pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami (v nedeljo, 3. junija), torej pred tisto nedeljo, ko je njegova stranka SMC tudi izgubila volitve, je Boris Koprivnikar, tedanji minister za javno upravo, zasebni ljubljanski družbi BTC, d. d., podelil državne frekvence za mobilno telefonijo 5G. In to “osebno”, brez dražbe, zastonj”.
Koprivnikar je v odstopni izjavi SMC zapisal, da je on “sam, družina in sedanji delodajalec žrtev političnega obračunavanja.” Testne frekvence so bile, so pozneje pojasnili iz vlade, dodeljene več družbam, dobile pa so jih za relativno dolgo obdobje, treh let.
Da se odpoveduje zaposlitvi v BTC je Koprivnikar sporočil dan pred sejo komisije za nadzor javnih financ, kamor je predsednik Anže Logar (SDS) ob Koprivnikarju povabil direktorico Akosa Tanjo Muha, šefa uprave BTC Jožeta Mermala, predsednika KPK Borisa Štefaneca, šefa računskega sodišča Tomaža Vesela in predstavnike ministrstev za finance in javno upravo.
Gradivo za sejo, ki je v pomoč poslancem, da lahko razumejo dogajanje, je takšno:
[pdf-embedder url=”https://spletnicasopis.eu/wp-content/uploads/2018/10/3bf9f7d80715c2d6c3c2.pdf”]
Ob odhodu iz BTC je Koprivnikar zapisal:
“Nikdar prej nisem bil v politiki in prav gotovo se v tako ne bom vračal, ampak štiri leta sem z odlično ekipo trdo delal na razvoju področij, ki so mi bila zaupana, na sodelovanju in promociji slovenskega znanja. Povabila v BTC sem bil iskreno, vesel, trdno prepričan, da z nobenim mojim dosedanjim ravnanjem nisem dal niti najmanjšega povoda za dvom v poštenje in zakonitost delovanja. Odpovedal sem se nadomestilu za bivše politike, iskanju službe v državni upravi ali z državo kakor koli povezanim podjetjem, da ja ne bi bilo dvoma. Očitno sem žrtev lastne naivnosti in ob vsem tem, kar se dogaja, me je danes sram, da sem Slovenec … Ko so mi prejšnji teden očitali neupravičena nakazila BTC, ki smo jih razjasnili do zadnjega evra, nihče ni smatral za potrebno, da bi preveril, zakaj ni nihče niti vprašal za pojasnila, pogodbe … ko smo jih dali vsem na voljo, jih nihče od medijev ni prišel niti pogledat … seveda, saj resnica nikogar ne zanima, ampak onemogočanje uspešnih podjetij in posameznikov, ki mečejo slabo luč na tiste, ki ne znajo drugega, kot ribariti v kalnem in v umetno ustvarjenih razmerah ustrahovanja in korupcije.
Vsem nadzornim in preiskovalnim institucijam, pa tudi političnim organom sem popolnoma na voljo za vsakršne informacije in pojasnila, ker se pa bojim, da dejstva zanimajo le malokoga, tu objavljam jasna in nedvoumna pojasnila o mojem ravnanju, za katera upam, da dobronamernim brez sence dvoma razjasnijo celotno zgodbo in vsa relevantna dejstva. Pozdravljena Slovenija, dežela delovnih, uspešnih in kreativnih”
Na Koprivnikarjevo objavo so bili številni odzivi. Podprla ga je Iza Login z zelo kritičnim zapisom o medijih. Takšnim:
” Iza Login Boris, vem kako se počutiš, ker to na lastni koži okušam že 7 let. Če si pošten, nisi politično opredeljen in ne plačuješ določenim medijem, da o tebi ne pišejo, nimajo nobenih etičnih vrednot. Laži, obtoževanja po krivem, blatenje itd. povečujejo prodajo in edino to jih zanima. Bralci jim pa verjamejo. Jao, če jaz kalibriram informacije o meni na resnico, je komaj 1% vsega pisanega v medijih resnica.
Čez 1 teden se nihče sploh več spomnil ne bo, da je kaj bilo. No, jaz če sem iskrena tudi sedaj ne vem za kaj gre, ker takih časopisov ne berem. Raje preberem kak nodvisen znanstveni članek in si tako širim obzorja. Vem kako boli, ko si zadnja leta dal od sebe vse in več, dosegel super rezultate, potem pa v zahvalo niti “bohlonej” ne dobiš.
Verjamem, da g. Mermal pozna tvoje vrednote,tvoje delovne navade in vizionarstvo. Nima smisla, da daješ odpoved – trpel boš samo ti in podjetje. Poslovne škode ne bo nobene če ostaneš, potencilano bo, če greš, ker podjetje ne bo deležno sadov tvojega dela.”
Celotno Koprivnikarjevo sporočilo na katero se je odzvala je bilo takšno:
Pomembna dejstva za razumevanja dogajanja je Koprivnikar sam navedel tako:
“Ključna dejstva
September 2016: Evropska komisija sprejme dokument »Povezljivost za konkurenčen digitalni trg – evropski gigabitni družbi naproti« COM(2016) 587 final 5G je eno izmed prednostnih področij (internet stvari, računalništvo v oblaku, kibernetska varnost itd)
September 2016: Evropska komisija objavi Sporočilo komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnem odboru in Odboru regij z naslovom »Akcijski načrt za 5G v Evropi« – COM(2016) 588 final
o Ukrep 1: Spodbujanje predhodnih preskusov v okviru 5G-PPP (private public partnership), ki bi potekali od 2017 dalje, in predkomercialnih preskusov z jasno evropsko čezmejno razsežnostjo od leta 2018 dalje.Januar 2017, zaradi akcijskega načrta za 5G v Evropi: AKOS (v sodelovanju z MJU) poziva investitorje k prijavi projektov za testiranje in prihodnjo rabo 5G tehnologije
o Na 5G pobudo so se odzvali naslednji deležniki:
Telekom Slovenije: operater elektronskih komunikacij,
Ericsson in Iskratel: proizvajalca opreme,
MNZ Policija, MORS URSZ in Slovenska vojska: uporabniki in
Fakulteta za Elektrotehniko v Ljubljani (LTFE): deležnik iz raziskovalne sfere.Junij 2017: Sprejeta Resolucija Evropskega parlamenta z dne 1. junija 2017 o internetni povezljivosti za rast, konkurenčnost in kohezijo: evropska gigabitna družba in 5G (2016/2305(INI)), ki upošteva Akcijski načrt za 5G v Evropi COM(2016)0588.
o izrazito spodbuja večje eksperimentiranje s tehnologijo 5G; podpira razvoj celostnih rešitev in testov, ki jim sledijo medpanožni preizkusi pilotnih projektovJulij 2017 (3.7.2017): AKOS (v sodelovanju z MJU) objavi dodatni poziv »Aktivnosti v zvezi s 5G pobudo k prijavi projektov«
o Na pobudo 5G so se naknadno odzvali:
BTC d.d., (poligon za testiranje 5G),
A1 d.d., (projekta PPDR, e-zdravje),
T-2 d.o.o, (javne mobilne in stacionarne storitve (komercialne in poslovne), pametna mesta),
Elektro Gorenjska (v projektih Story, TDX ASSIST),
interes pa je izrazilo tudi kitajsko podjetje Huawei.Julij 2017 (11.7.2017): Sprejetje Zakona o el.komunikacijah (novela)
– Predlog za dopolnitev 53. člena ZEKom-1 je bil oprt na osnovi Akcijski načrt za 5G v Evropi, ki ga je objavila Evropska komisija 14. septembra 2016 (COM(2016) 588 final) v okviru katerega je bil predvideno preliminarno testiranje v letu 2017 oziroma 2018, pri čemer je bilo prevideno trajanje projektov do 3. let.
o Od tod torej izhaja maksimalno obdobje treh let za pridobitev radijskih frekvenc za testiranje v okviru Evropskih razvojnih projektov (npr. Obzorje 2020).
o V zakonodajnem postopku v DZ ni bilo nobenih pripomb na predlog člena.
– Vsekakor pa se v skladu s 53. členom ZEKom-1 v konkretnem primeru odločba o dodelitvi radijskih frekvenc izda za časovno obdobje v skladu z izkazanim predlaganim projektom, ki pa ne sme biti daljše od treh let. Razlog za takšno določbo v zakonu je, da 90 dni (kot velja za ostale meritve, testiranja in preizkuse) za testiranje novosti, ki so del Evropskih razvojnih projektov in trajajo več let, ni dovolj.– BREZPLAČNOST: glede načina podelitve radijskih frekvenc in plačila za podeljene radijske frekvence ZEKom-1C (60.člen) ni bil deležen nobenih sprememb – brezplačno podeljevanje začasnih testnih frekvenc je bilo predvideno že v prejšnji verziji zakona.
– poleg BTC je AKOS izdal odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc za testiranje v okviru evropskih projektov še Elektro Gorenjska, AMZS in Internet Institute, ki so predstavili konkretne projekte.
BTC
v pasu 703 – 733 MHz/758 – 788 MHz od 28. 5. 2018 do 31. 1. 2019 (8 mesecev) za Evropski razvojni projekt InnoHPC Interreg (uporaba HPC za samovozeča vozila) http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/innohpc).
v pasu 3410 – 3800 MHz/3410 – 3800 MHz od 28. 5. 2018 do 28. 5. 2021 (3 leta) za Evropski razvojni projekt InnoHPC Interreg (uporaba HPC za samovozeča vozila) http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/innohpc).
Elektro Gorenjska:
2 x 3 MHz v 700 MHz pasu (720,5 – 723,5 MHz/775,5 – 778,5 MHz) za M2M za obdobje 09.04.2018 do 31.01.2019 (8 mesecev) za območje Gorenjske (OBMOČJE 7_JESENICE_KRANJ) za projekta STORY http://horizon2020-story.eu/ in TDX-ASSIST
AMZS:
100 MHz v pasu 3400 – 3800 MHz za dobo 3 let za območje CVV Vransko za projekte H2020 BRAVE (BRidging gaps for adoption of Automated VEchiles) http://www.brave-project.eu/, projekt Danube področja RADAR (Risk Assesment of Danube Area Roads)
Internet Institute:
2 x 10 MHz v 700 MHz pasu do 31.1.2019 (8 mesecev) in 100 MHz v pasu 3400 – 3800 MHz za območje Ljubljane za dobo 3 let za testiranje v okviru evropskega projekta H2020-EU.2.1.1. – INDUSTRIAL LEADERSHIP – Leadership in enabling and industrial technologies – Information and Communication Technologies (ICT) – MATILDA (http://www.matilda-5g.eu/)
Predlog Strategije upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom je bil v javni obravnavi do 1. 10. 2018
o predvideva, da se po sprejemu novega zakonika o elektronskih komunikacijah EECC (European Electronic Communications Code) na ravni Evropske komisije, začne z javno dražbo komercialne 5G frekvence 700MHz.
o Novi EECC naj bi bil po zadnjih informacijah, sprejet decembra 2018. Posledično je ta frekvenčni pas prost in oddan začasno – 8 mesecev (do 31.1.2019 v testne namene)
o Do izvedbe javnega razpisa z javno dražbo za radiofrekvenčne pasove se frekvence lahko uporabljajo za testiranje, v skladu z zakonodajo – ZEKom-1C. Razpis še ni bil izveden, podlaga zanj pa je poleg zakona tudi sprejeta strategija.Odločbe o dodelitvi testnih frekvenc ni podelil minister, ampak AKOS po predpisanem postopku, na srečanje 1. junija 2018 pa so jo predstavniki BTC prinesli s seboj, skupaj z načrtom razvojnih aktivnosti na področju testiranja sodobnih tehnologij.
PRAKSA DRUGIH DRŽAV ČLANIC EU:
FINSKA: Podelitev frekvenc za testiranje – od nekaj dni do nekaj let. Odločajo od primera do primera. Julij 2018 – podeljenih okoli 30 licenc
ŠVEDSKA: Podelitev frekvenc za testiranje – brez javnega razpisa, 5G licence dane v testiranje do 31.12 2019.
VELIKA BRITANIJA: Brezplačne frekvence za testiranje in razvoj brezžične (radijske) opreme; znanstvene raziskave in eksperimentiranje ter preizkusi in demonstracije radijske opreme. Največ do 12 mesecev.
ČEŠKA, ITALIJA, ŠVICA, FRANCIJA, SLOVAŠKA, ROMUNIJA, NIZOZEMSKA: nobena nima javnega razpisa za podelitev testnih frekvenc !
ITALIJA in NIZOZEMSKA: do enega leta
—————————-
KRONOLOGIJA
14. 9. 2016 – Evropska komisija sprejme dokument »Povezljivost za konkurenčen digitalni trg – evropski gigabitni družbi naproti« COM(2016) 587 final, s katerim določi pet prednostnih področij standardizacije: 5G, računalništvo v oblaku, internet stvari, podatkovne tehnologije in kibernetska varnost.14. 9. 2016 – Evropska komisija objavi Sporočilo komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnem odboru in Odboru regij z naslovom »Akcijski načrt za 5G v Evropi« – COM(2016) 588 final.
• Komisija v ukrepu 1 (skupaj 8 ukrepov) – Skupni časovni okvir EU za uvedbo 5G – predvideva
o Spodbujanje predhodnih preskusov v okviru 5G-PPP, ki bi potekali od 2017 dalje, in predkomercialnih preskusov z jasno evropsko čezmejno razsežnostjo od leta 2018 dalje.
o Spodbujanje držav članic, naj do konca leta 2017 razvijejo nacionalne časovne načrte za uvedbo 5G kot del nacionalnih načrtov razvoja širokopasovnih omrežij.
o Zagotovitev, da bo vsaka država članica določila vsaj eno veliko mesto „povezano s 5G“ do konca leta 2020 ter da bodo imela vsa mestna področja in glavne prizemne prometne poti neprekinjeno pokritost 5G do leta 2025.14. 12. 2016 – Komisija pozdravlja politični dogovor glede zagona storitev mobilnega interneta z radijskimi frekvencami visoke kakovosti
• Evropski parlament, Svet in Komisija so se dogovorili glede uskladitve rabe 700-megaherčnega pasu, da bi zagotovili storitve mobilnega interneta za vse Evropejce in čezmejno opravljanje novih storitev, kar bi omogočilo uvedbo 5G z letom 2020.22. 12. 2016 – AKOS v sodelovanju z MJU pozdravlja pobudo Evropske komisije glede 5G tehnologije
• Agencija v sodelovanju z MJU pozdravlja pobudo Evropske komisije, da omogoči razvojne projekte za 5G tehnologijo.
• Agencija predlaga uporabo frekvenčnega pasu 3400 – 3800 MHz za testiranje 5G projektov po mestih Slovenije. S tem želi podpreti čimprejšnje uvajanje 5G omrežij v Sloveniji v skladu z Evropskim 5G akcijskim načrtom, COM (2016) 588.
• S tem dokumentom želi namreč Evropska komisija, poleg ostalih smernic, promovirati in finančno podpreti vse 5G-PPP za preizkuse, ki bi jih evropske države izvajale od 2017 dalje, kot tudi za pred-komercialna testna delovanja 5G opreme, kjer podpira predvsem meddržavne EU projekte zlasti v zvezi z akcijsko točko 7, ki govori o čezmejnem sodelovanju v evropskih projektih za vzpostavitev digitalnega ekosistema na osnovi 5G povezljivosti in vzpostavitvi testnih okolij za razvoj 5G v Evropi.
• Ena od prioritetnih vertikal bi lahko bila prihodnja uporaba 5G infrastrukture za izboljšanje storitev za sistem za javne varnosti ter zaščite in reševanja.
https://www.akos-rs.si/5g-iniciativa-akos-pozdravlja-pobudo…13. 1. 2017 – AKOS poziva investitorje k prijavi projektov za testiranje in prihodnjo rabo 5G tehnologije
• Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS v sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo podaja pobudo za prijavo projektov za prva testiranja ter prihodnjo rabo 5G tehnologije. Agencija predlaga uporabo frekvenčnega pasu 3400 – 3800 MHz za testiranje 5G projektov po mestih Slovenije. Deli spektra v pasu 3400 – 3800 MHz in frekvence v UHF kanalih bodo na voljo na podlagi začasnih odločb o dodelitvi radijskih frekvenc
• S pobudo želi agencija podpreti čimprejšnje uvajanje 5G omrežij v Sloveniji v skladu z Evropskim 5G akcijskim načrtom, COM (2016) 588 (glej povezavo https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/towards-5g). Z njim Evropska komisija promovira in finančno podpira 5G projekte za preizkuse, ki bi jih evropske države izvajale od 2017 daljehttps://www.akos-rs.si/5g-pobuda-akos-poziva-investitorje-k…
1. 6. 2017 – Sprejeta Resolucija Evropskega parlamenta z dne 1. junija 2017 o internetni povezljivosti za rast, konkurenčnost in kohezijo: evropska gigabitna družba in 5G (2016/2305(INI)), ki upošteva sporočilo Komisije z dne 14. septembra 2016 z naslovom Akcijski načrt za 5G v Evropi (COM(2016)0588.
• Evropski parlament je pozdravil pobudo Komisije za okrepitev naložbenega načrta za Evropo z instrumenti za financiranje (EFSI, IPE), ki so določeni za financiranje strateških ciljev gigabitne povezljivosti do leta 2025 ter izrazito spodbuja večje eksperimentiranje s tehnologijo 5G; podpira razvoj celostnih rešitev in testov, ki jim sledijo medpanožni preizkusi pilotnih projektov.3. 7. 2017 – AKOS objavi poziv »Aktivnosti v zvezi s 5G pobudo in dodatni poziv k prijavi projektov«
• Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS je v sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo podala pobudo za prijavo projektov za prva testiranja ter prihodnjo rabo 5G tehnologije. Oblikovanje konzorcija za 5G vertikalo za širokopasovna omrežja za sistem za javno varnost ter zaščito in reševanje (5G PPDR projekt) je v zaključni fazi.
• 5G pobuda je še odprta tako za PPDR (Public Protection and Disaster Relief) kot tudi za druge vertikale.
• https://www.akos-rs.si/5g-pobuda-aktivnosti-v-zvezi-s-5g-po…11. 7. 2017 – Sprejet Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1C)
SPREMEMBA:
• Na koncu drugega odstavka 53. člena se doda besedilo »V primeru preizkušanja novih tehnologij v okviru Evropskih razvojnih projektov lahko agencija izda odločbo o dodelitvi radijskih frekvenc za namen preizkusa novih tehnologij za določeno časovno obdobje, v skladu s predlaganim projektom, ki ne sme biti daljše od treh let.«.OPOMBA: predlog dopolnitve drugega odstavka 53. člena ZEKom-1 je v okviru priprave predloga ZEKom-1C decembra 2016 podal AKOS, ker 90 dni za testiranje novosti, ki so del Evropskih razvojnih projektov in trajajo tipično več let, ni bilo dovolj. Predvideno trajanje Evropskih razvojnih projektov, kamor sodi tudi testiranje 5G tehnologije v okviru 5G iniciative, je za daljše časovno obdobje okoli treh let. Pri tem je v 53. členu ZEKom-1 določena zgornja meja časovne veljavnosti odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc za namen preizkušanja novih tehnologij v okviru Evropskih razvojnih projektov v skladu s predlaganim projektom (3 leta), agencija pa lahko v konkretnem primeru odločbo izda tudi za krajši čas. V zakonodajnem postopku v DZ ni bilo nobenih pripomb na predlog člena.
NAČIN PODELITVE RADIJSKIH FREKVENC IN PLAČILA:
– glede načina podelitve radijskih frekvenc in plačila za podeljene radijske frekvence ZEKom-1C ni prinesel nobenih sprememb;
– obvezno se prek javnega razpisa podeljujejo radijske frekvence za radiodifuzijo in radijske frekvence za zagotavljanje javnih komunikacijskih storitev končnim uporabnikom; v ostalih primerih pa le, kadar se v postopku pridobivanja mnenj zainteresirane javnosti ugotovi, da se učinkovita uporaba določene radijske frekvence lahko zagotovi le z omejitvijo števila izdanih odločb;
– imetniki odločb o dodelitvi radijskih frekvenc so zavezanci za letno plačilo agenciji za uporabo dodeljenih radijskih frekvenc (ta plačila krijejo stroške, ki jih ima agencija z upravljanjem in nadzorom radiofrekvenčnega spektra)
– nadomestilo za učinkovito rabo omejene naravne dobrine, ki je prihodek državnega proračuna, se v skladu s 60. členom ZEKom-1 plačuje le za radijske frekvence, ki se podelijo na podlagi javnega razpisa (izjema so radijske frekvence za analogno radiodifuzijo) – v primeru podelitve testnih frekvenc 5G plačilo nadomestila tako ni predvideno;12. 7. 2017 – Objava novice na spletni strani MJU : Pot za hitrejšo izgradnjo omrežij visoke hitrosti je odprta – ZEKom-1C
• Po dokončni uveljavitvi novele zakona bo vzpostavljena tudi pravna podlaga za celovito testiranje pete generacije mobilne telefonije (5G).
http://www.mju.gov.si/si/novinarsko_sredisce/novica/8652/
17. 7. 2017 – MINISTERIAL DECLARATION – Making 5G a success for Europe
• V Talinu je bila v okviru estonskega predsedovanja Svetu EU podpisana t. i. deklaracija iz Talina, s katero so države podpisnice jasno izrazile podporo vzpostavitvi jasnega in predvidljivega zakonodajnega okolja in pogojev, ki bodo usmerjeni v prihodnost in v nove investicije z namenom, da postane Evropa vodilna pri uvedbi 5G.
http://www.mju.gov.si/si/novinarsko_sredisce/novica/8664/26. 9. 2017 – V DZ RS sprejeta Deklaracija o usmeritvah za delovanje Republike Slovenije v institucijah Evropske unije v obdobju julij 2017–december 2018 (DeUDIEU1718)
• Področje Telekomunikacije:
o Ambicioznost pri digitalizaciji evropske družbe mora biti nedvomno v središču razvojnih politik in prva razvojna prioriteta, predvsem glede časovnega cilja uvedbe tehnologije pete generacije (5G).http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa…
Strategija Radijskih frekvenc:
Na podlagi tretjega odstavka 24. člena ZEKom-1 mora agencija pripraviti najmanj triletno strategijo upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom in jo predložiti v soglasje vladi.
Vsebina iz strategije:
– 3.1.1 Plan javnih razpisov za javne mobilne tehnologije
Glede na odzive strokovne javnosti, predvidene storitve in strateške usmeritve resornega ministrstva namerava agencija pripraviti in izvesti javni razpis z javno dražbo za podelitev frekvenc za zagotavljanje javnih mobilnih storitev v frekvenčnem pasu 700 MHz v letu 2018, v primeru da bo EECC sprejet junija 2018.
– Agencija predvideva javni razpis z javno dražbo za te radiofrekvenčne pasove za uporabo javnih mobilnih storitev (1400 MHz-A, B, C, 2100 MHz, 2300 MHz, 3400 – 3800 MHz, 26 GHz13 ter 4214 GHz) in morebitne ostale WRC-1915 pasove v enem ali dveh delih skladno z odzivi javnosti konec leta 2019/začetek 2020 in v letu 2021. Tako je v velikem delu izvedba odvisna tudi od samega izkazanega interesa deležnikov na trgu
– Razpoložljive radiofrekvenčne pasove v pasu 3400 do 3800 MHz za potrebe testne uporabe 5G bo agencija podelila skladno z ZEKom-1 ob upoštevanju že dodeljenih frekvenc za odprta širokopasovna omrežja sofinancirana iz javnih sredstev na podlagi projektov za dobo največ 3 let.– Osnutek strategije upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom in vabilo zainteresirani javnosti, da posreduje konstruktivne predloge in pripomb, je bil objavljen na AKOSovi spletni strani že bila dne 6. 4. 2018. Do roka 22. 4. 2018 so se odzvali le operaterje el. komunikacij. Medresorski postopek zaustavljen ter ponovno podana prošnja agenciji za javno obravnavo, ki je bila zaključena dne 1. 10. 2018.
https://www.akos-rs.si/…/AKOS-Strategija-upravljanja-z-radi…AKOS, SVET AKOS
• AKOS je neodvisen regulativen organ v skladu z regulativnim okvirom EU za področje elektronskih komunikacij. Pristojnosti ministrstev s področja njegovega delovanja so tako omejene.
• V skladu z ZEKom-1 s 24. in 62. členom so predvidene strateške usmeritve MJU na področju radiofrekvenčnega spektra in elementov oštevilčenja, s katerima na podlagi javnega pooblastila upravlja agencija.• 190. člen ZEKom-1 – nadzor nad delom agencije:
a. nadzor nad zakonitostjo dela opravlja ministrstvo, pristojno za posamezno delovno področje, na katerem deluje agencija (MJU – elektronske komunikacije, MK – mediji, MGRT – poštne storitve, MzI – železniški promet) – ta nadzor ne zajema možnosti poseganja v vsebino splošnih ali konkretnih pravnih aktov,
b. nadzor nad zakonitostjo, namembnostjo, učinkovito in uspešno rabo sredstev agencije opravlja računsko sodišče,
c. MJU izvaja nadzor nad izvajanjem predpisov o upravnem postopku.Nadzor AKOS
Skladno z Zakonom o elektronskih komunikacijah in Zakonom o javnih agencijah je bil opravljen nadzor agencije za delovno področje elektronskih komunikacij:
• od 3. 9. 2015 do 11. 9. 2015 kot samostojni nadzor na mestu samem in kasneje listinsko na MJU/DID
• 14. 12. 2016 do 16. 12. 2016 kot samostojni nadzor na mestu samem in kasneje listinsko na MJU/DID
• 18. 12. 2017 do 25. 1. 2018 kot samostojni nadzor na mestu samem in listinsko na MJU/DID
• 20. 3. 2018 na podlagi Poročila direktorice, Letnega poročila za leto 2017 in sestanka na Ministrstvu za javno upravo, listinsko na MJU/DID
Rezultat nadzora v letu 2015 so bili naslednji popravljalni ukrepi (devet ukrepov).
• Agencija mora skladno s 24. členom ZEKom-1 delovati proaktivno in pravočasno izvesti pripravljalne postopke za podelitev razpoložljivih frekvenc glede na povpraševanje na trgu, ob upoštevanju strateških usmeritev ministrstva ter strateških dokumentov Republike Slovenije in EU. Rok: stalna aktivnost.
Opravljenih je bilo tudi osem (8) nadzorov po drugih področjih
Agencija je z odzivnim poročilom poročala o izvedbi popravljalnih ukrepov in jih tekom leta 2016 izvedla z izjemo tistih, ki so bili vezani osebno na direktorja (razlog neizvedbe je bil potek mandata direktorju).
Izvedba popravljalnih ukrepov je bila preverjena z nadzorom v letu 2016, sam nadzor tega leta pa ni rezultiral v novih popravljalnih ukrepih, prav tako nadzor v letu 2017.
Nadzor v letu 2018 je skladno z novimi navodili Računskega sodišča RS potekal ob postopku izdaje soglasja Vlade RS na Letno poročilo agencije za leto 2017 in prav tako ni ugotovil potrebo po naložitvi popravljalnih ukrepov.
ZEKom-1C:
1. Sprememba 177. člena ZEKom-1 – odvzem pristojnosti svetu agencije, da predlaga vladi imenovanje direktorja agencije – namen spremembe – primernejša le pristojnost in odgovornost vlade; vključevanje dodatnih deležnikov postopek imenovanja lahko po nepotrebnem upočasni (direktorja še vedno imenuje vlada, le predlog poda minister, pristojen za elektronske komunikacije, po prej izvedenem natečajnem postopku) – predlog spremembe je bil vključen že v osnutek ZEKom-1C, ki ga v javno obravnavo dne 16. julija 2016 predložilo takratno Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport – MJU oziroma nekdanji minister Koprivnikar tako nista bila predlagatelja te spremembe.2. Imenovanje direktorja AKOS je bila v skladu z novelom zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom-1C), 181.člen (imenovanje direkotrja)
(1) Direktorja agencije imenuje vlada na predlog ministra po predhodno izvedenem javnem natečaju.
(2) Javni natečaj se objavi na spletnih straneh agencije in na spletnih straneh ministrstva, pristojnega za upravo, lahko pa tudi v dnevnem tisku oziroma v Uradnem listu Republike Slovenije. Javni natečaj mora biti objavljen največ 90 in najmanj 60 dni pred potekom mandata trenutnega direktorja agencije.
(3) Javni natečaj, ki se začne na predlog ministra, izvede posebna natečajna komisija, ki jo imenuje uradniški svet.1. Člani posebne natečajne komisije, ki je odločala o primernosti kandidatov za direktorja AKOS v letu 2016, so bili: Radivoj Uroševič, mag. Mirko Stopar ter dr. Mirko Vintar.
2. Člani posebne natečajne komisije v ponovljenem postopku v letu 2017 pa so bili: dr. Albin Igličar, dr. Aleksander Aristovnik in mag. Jurij Bertok.
3. V obeh primerih je člane posebne natečajne komisije imenoval Uradniški svet.”
Komentarji (2)
Disqus Comments (2)