Šarec zaradi svojega tvita o Abanki nad Janšo in SDS
|Last Updated on: 3rd januar 2021, 11:03 dop
“Kako imate vi lahko predsednika stranke, ki ne zna pojasniti 200 tisoč evrov premoženja. Celo vlada je padla zaradi tega, ne, a veste.”
S takšnim poskusom diskreditacije nekdanjega šefa vlade Janeza Janše (SDS) je premier Marjan Šarec odgovoril na vprašanje Anžeta Logarja (SDS) o tvitu, ki ga je objavil, da bi morala država ustaviti privatizacijo Abanke. Takšno je bilo sporočilo premiera:
Logar je premiera vprašal, od kdaj in kako ve, da je bila bančna luknja pri sanaciji bančnega sistema res previsoko ocenjena in ali je opravil kak pogovor z Alenko Bratušek in Karlom Erjavcem, ki sta sprejela ta, po oceni premiera Šarca, napačen izračun in potemtakem močno oškodovala državo.
Goljufija KPK ob Janši
O krivdi Bratuškove in Erjavca ni Šarec nič odgovarjal. Z omenjanjem 200.000 evrih premoženja, ki jih je očital Janši, pa je na dan privlekel zanimivo zlorabo, ki je Bratuškovo spravila na oblast, da je sanacijo bank lahko izvedla kot jo je. To se je zgodilo z nenavadnimi poročili o preverjanju premoženja predsednikov političnih strank senata KPK, ki ga je vodil pred tem državni sekretar notranje ministrice (tudi predsednice LDS) Katarine Kresal Goran Klemenčič. Poročila so bila zelo kritična le do šefov dveh takrat daleč najmočnejših strank: SDS Janeza Janše in PS Zorana Jankovića. Posledica je bil padec druge vlade Janeza Janše. Manj svetla plat dogajanja je bila, da KPK takratnemu premieru Janši ni omogočila, da bi odgovoril na očitke in pojasnil izvor premoženja, kar bi morala. Da je KPK kršila zakon, ker Janši ni omogočila, da bi na ugotovitve odgovoril, je pravnomočno in nesporno pozneje ugotovilo sodišče. A to zgodovine ni spremenilo. Sodišče padca vlade, ki je bilo posledica, ni moglo odpraviti. Medtem je že zavladala Alenka Bratušek. Logar je Šarca opozoril na to, da Janši očita stranpot Klemenčiča, ki jo je ugotovilo sodišče. Predsednik DZ Dejan Židan pa ga je pozval, naj ne skače v besedo in naj premieru dovoli, da odgovori do konca. “Ja, ja, si bom že izboril besedo, nič se bati, saj smo navajeni,” se je odzval Šarec.
Prva resna posledica objave poročila o premoženju predsednikov strank je bila po menjavi oblasti, da je vlada Alenke Bratušek z velikanskimi vsotami začela sanirati za bančni sistem in državo precej nepomembni Factor Banko in Probanko, ki bi brez kakšne pol milijarde vladne pomoči bankrotirali. Namesto tega je vlada poravnala obveznosti teh bank do vlagateljev, Factor banko pa na koncu z zaposlenimi vred vključila v slabo banku (DUTB). Pozneje so po zakonih, ki jih je pripravljala že Janševa vlada (in so jim med nastajanjem ostro nasprotovali), sanirali še druge banke. Ocena premiera Šarca o previsoko ocenjeni bančni luknji, je pomembna, ker bo moral parlament zaradi sodbe ustavnega sodišča omogočiti sodno varstvo vsem, katerih obveznice je koalicija Alenke Bratušek ob sanaciji bank razglasila za ničvredne in jim onemogočila resno sodno varstvo. Če je bila ocena težav bank dramatično prenapihnjena, bo država morala izplačati visoke odškodnine, ki bi lahko segle v stotine milijonov evrov.
Novo reševanje levih tajkunov?
Kdo bi s tem lahko zaslužil, ker so le v manjšem delu vlaganja izgubili nepoučeni vlagatelji, v večjem pa finančni investitorji, kjer so lastništva pogosto prikrita, ni povsem jasno. Neuradno pa bi lahko bili vmes tudi levi tajkuni pa tudi nekateri še danes zelo pomembni podjetniki, denimo celo Stojan Petrič iz Kolektorja, ki obvladuje največje časopisno podjetje v državi Delo. A uradnih informacij, koga je podržavljenje prizadelo, ni, del zakona, ki je že v proceduri državnega zbora, pa je tudi, da bi se morala razkriti lastništva v sodnih postopkih za odškodnine.
Logar je Šarca sicer vprašal o njegovi izjavi, da bi moral po oddaji novinarke Mojce Pašek SDH krepko razmisliti o nadaljevanju prodaje Abanke. “Zlasti ne vprašljivim skladom« je premier sporočil po družabnem omrežju, komu slovenski državni holding, ki bi moral odločati danes, ne sme prodati. Prodajo je SDH danes preložil na sredo. Logar je opozoril, da sta ponudbo za banko dala madžarsko podjetje in sklad Apollo, ki mu je vlada Mira Cerarja prodala že NKBM. Torej le en sklad. “Ali nadzornikom SDH s tem posredno nalagate, da enega od ponudnikov izloči iz prodajnega postopka?” je vprašal Logar, ki je premieru očital še, da v tem mandatu še s prstom ni pomigal za pregon bančne kriminalitete in nadaljeval: “Za vrhovnega državnega tožilca pa imenujete Harija Furlana. Osebo, ki je praktično najbolj odgovorna, da se v tej državi pri pregonu bančne kriminalitete ni zgodilo praktično nič.”
Šarec: Tvital sem javno in ne tajno
Šarec je odgovoril tako: “Če začneva pri tajnosti. Jaz na nikogar ne pritiskam, če sem objavil tvit, je to vse prej kot tajno. Ne uporabljam praks kot je bilo to za časa vaše vlade, ko je direktor Kovačič iz NKBM vašemu predsedniku na strankarski mail poročal o poslovanju… Pa razne kravje kupčije z Mercatorjem in take zadeve. Mislim, da je bilo tam mnogo bolj tajno vse skupaj. Kar se tiče razno raznih skladov, imam tukaj v mislih predvsem splošno prasko, ko se je prodajala skladom recimo Adria Airways, pa vidimo, kje smo. Kar se tiče pritiskov z moje strani, jih zagotovo ni. SDH je avtonomen organ, nenazadnje imajo v SDH vsi veliko večjo plačo od mene. Če imam jaz 3300 neto, dobijo oni, ne vem, 11.000 bruto. Preračunajte. Tako, da verjamem, da so za to plačo sposobni sami sprejeti kakšno odločitev v tej državi, ne da je za vse na koncu odgovoren kdo drug.”
O pregonu bančnega kriminala je Šarec Logarja vprašal, ali pričakuje, da bo osebno preganjal kriminalce in ocenil, da ne vodi vlade nič drugače kot jo je v preteklosti SDS in dodal:
“Lahko se pa vprašate sami, saj tudi če bi bili v vladi z vami ne bi bilo nič drugače, tudi vi ste stara stranka in tako naprej, nenazadnje pa imate edini predsednika stranke, ki je bil neposredno v Zvezi komunistov. Nobena druga stranka, celo SD tega nima več, tako da veste, mene obtoževati nekih starih praks – ni treba.”
Šarec je SDS in Logarju očital še, da so manipulatorji in kot že na prejšnji seji spomnil, da televizija Nova24TV za njegovo domačo obnovljeno ograja napačno trdi, da je višja kot je bila prej celo “ko so ljudje še cegle prešteli, koliko jih je”.
Logar pa se je odzval, da se počuti užaloščenega, ker predsednik vlade pet milijardno bančno luknjo primerjal z zidaki v svojem zidu. Dejal je:
“To, kar smo mi vsi plačali iz svojega računa banalizira na višino svoje ograje. Oprostite, to ne spada k diskurzu v razpravi v DZ, sploh pa ne kot odgovor na poslansko vprašanje predsednika vlade.”
Šarcu je Logar predlagal, da znova prebere odločbo ustavnega sodišča v zvezi s kvalificiranimi vrednostnimi papirji in opozoril, da tam piše, da bo v upravnem sporu sodišče odločalo o tem, ali je bila bančna luknja pravilno ocenjena. Logar je povzel, da pa premier zdaj že kar razglaša, kako je bilo in iz tega izpelje, da ne bomo prodali Abanke. Logar je k temu pripomnil:
“Na koncu jo bomo, ker bo Evropska komisija to zahtevala. Ampak škoda se bo merila še v dodatne pol milijarde, to vam pa sedajle zagotavljam, tako kot se je po krivdi Cerarjeve vlade, ki je zaustavila prodajo Nove kreditne banke Maribor.”
Komentarji (0)
Disqus Comments (10)