Javno mnenje avgusta: Na vrhu Janša, vzpon NSi po kandidaturi Novakove
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:49 pop
SDS Janeza Janše in SD Dejana Židana sta še naprej najmočnejši stranki v državi, so pokazale raziskave, ki so jih avgusta objavile tri velike televizije. Sledi jima po dveh raziskavah SMC Mira Cerarja.
Povzpela se je po vseh treh v primerjavi z mesecem prej NSi Ljudmile Novak, ki se ji je po meritvi Nove24TV uspelo prebiti celo pred SMC na tretje mesto med strankami. Predsednica te stranke Novakova je v začetku meseca napovedala kandidaturo za predsednico republike. Kot kaže to stranki koristi.
Kakšna je prednost Janše pred Židanom in Cerarjem?
[wp_ad_camp_4]
Razlike med rezultati teh treh raziskav pa ostajajo neverjetno velike celo pri največjih strankah. Po tistem, kar sta objavila POPTV in Nova24TV, bi SDS volilo približno toliko volivcev kot SD in SMC v seštevku. Po raziskavi, ki jo je objavila RTVS, pa so si te tri stranke relativno blizu. V seštevku odstotkov na RTVS pa Židan in Cerar krepko prehitevata Janšo.
Statistično je takšno odstopanje težko pojasniti z običajnimi napakami meritev. Deloma razlike morda lahko pojasni to, da TVS prikazuje (Ninamedija pa tudi meri) manj strank: le parlamentarne in SLS. Ne pa, denimo, SNS Zmaga Jelinčiča, ki je po raziskavah drugih dveh televizij, ki prikazujeta širši nabor, vsaj tako močna ali celo močnejša od SLS. Predvsem pa je SNS krepko močnejša od Zavezništva Alenke Bratušek, ki ga pa Ninamedia začuda meri, čeprav več nima poslanske skupine. Po rezultatih na Novi24TV je Jelinčič celo čisto blizu Levice Luke Meseca.
So bolj levi in so bolj desni
[wp_ad_camp_3]
Odstopanje, da Ninamedia v primerjavi z Mediano ali Parsifalom nameri manj SDS, krepko višje deleže pa SD in SMC, je pravilo že dalj časa.
Da bi lažje primerjal in grafično prikazal, sem kot že prejšnje mesece, preračunal rezultate vseh treh raziskav javnega menja tako, da sem upošteval le opredeljene anketirane, torej tiste, ki so izbrali stranke. To omogoča primerjave med raziskavami in z volitvami. Je pa nekoliko tvegano, ker ni nujno, da neopredeljeni in tisti, ki trdijo, da ne gredo na volitve, ne bi vplivali na razplet.
Primerjava pokaže:
Precej razlogov za skrb bi ob premieru Miro Cerarju, ki je s svojo stranko po meritvah šele na tretjem ali celo slabšem mestu, ima še predsednik Desus in zunanji minister Karl Erjavec. Na zadnjih volitvah je bil po rezultatu tretji za SMC in SDS. Za zdaj pa nič ne kaže, da bi to lahko prihodnje leto ponovil.
Od majhnih izstopata le SNS in SLS
[wp_ad_camp_2]
Po vseh raziskavah ga krepko prehiteva SD Dejana Židana, rezultat Desus je bližje Levici Luke Meseca in NSi Ljudmile Novak. Sodi pa Desus še med stranke, ki po vseh raziskavah pridobi zastopnike v državnem zboru, kar bi po meritvi, ki jo je predstavila Nova24TV, med strankami, ki niso v parlamentu, uspelo še SNS Zmaga Jelinčiča in SLS Marka Zidanška.
Sicer pa po nobeni od treh raziskav nobeni drugi stranki ne bi uspeli prestopiti praga za vstop v parlament.
Za prikaz, kako se rezultati razlikujejo grafično:
Izvirni rezultati, ki so bili objavljeni avgusta na POPTV, TVS in NOV24TV – ti so temelj za preračune in primerjave – so dostopni na povezavah in v preglednici spodaj:
[wp_ad_camp_1]
[table id=20 /]
Komentarji (4)
Disqus Comments (4)