Ali Popitova frakcija izgublja RTV Slovenijo?
|Last Updated on: 1st februar 2018, 12:57 pop
S seznanitvijo z odstopi Mirana Zupaniča in Domna Saviča iz programskega sveta RTV Slovenija se je včeraj končala julijska seja državnega zbora. A zapletov na RTV s tem še malo ni konec.
Še dva odstopa svetnikov?
Frakcija, ki so jo nekateri poimenovali kar Popitova, po Francu Popitu Joklu, ki ji ta teden ni uspelo odstaviti direktorice Ljerke Bizilj, je doživela hud udarec, katerega posledica je serija odstopov. Popit je bil predsednik predsedstva socialistične Slovenije pred Janezom Stanovnikom in Milanom Kučanom. Slovel je kot šef trde linije zveze komunistov.
Nerodno za to frakcijo je bilo, ker se jim v programskem svetu v začetku tedna pri odstavljanjih niso pridružili nekoliko mlajši svetniki, ki tam zastopajo vladno SMC. Celo izrecno proti hitri čistki vrha televizije je bila Petra Ložar, ki tudi uradno zastopa največjo vladno stranko. Nekam tiho pa je bil tudi mariborski mestni svetnik Damir Orehovec.
Na RTV je slišati, da še dva svetnika razmišljata, da bi odstopila. To bi lahko prihodnji teden storila Milan Lovrenčič in morda tudi nekdanji direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik. A pravi čas so tisti, ki se jim z odstopi mudi, zamudili. Odstopi obveljajo, ko se z njimi seznanijo poslanci, kot so se včeraj že za Zupaniča in Saviča. Ker so se včeraj začele parlamentarne počitnice, to do začetka septembra ne bo več mogoče.
Profesionalno ravnanje kot greh
Ocene o Popitovi frakciji v programskem svetu je sprožilo, ker so poskušali člani programskega sveta s pomembnimi direktorji in uredniki obračunati z ideološkimi oslarijami o nepravem odnosu do fašizma, dodatno pa, ker gre večinoma za starejše državljane, ki so bili na višku svoje moči v času prejšnjega sistema, ko so iz Beograda občasno obračunavali z nacionalizmi v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji. Ali s kakšnimi drugi odkloni.
Odstavitev direktorice Ljerke Bizilj in urednice Jadranke Rebernik je ta skupina brezkompromisno zahtevala, ker je javna televizija hrvaškemu pevcu Marku Perkoviću Thompsonu omogočila, da je lahko odgovoril na obtožbe o fašizmu in ustaštvu. Z vidika novinarske etike je bilo ponuditi možnost odgovora na hude obtožbe Thompsonu povsem pravilno. Politično pa je bila predvsem za levico to provokacija pred prepovedjo koncerta Thompsona v Mariboru. Odzvali so se zelo ostro.
Svetnikom je, ko so kritizirali intervju s Thompsonom, pritrdil novi direktor Igor Kadunc. Kar 20 jih je zahtevalo ukrepe, zato je predlagal odstavitev Biziljeve, a hkrati povedal, da ne bo odstopil, če za predlog na koncu ne bo večine.
Upokojenci in borci proti klerotalibanom
Izjema po starosti med programskimi svetniki v Popitovi frakciji je bil Domen Savič, ki se pa je s skupino upokojencev nazorsko dobro ujel kot javno deklarirani borec proti “klerotalibanom”.
Z vidika delovanja javnega zavoda bo resne posledice povzročil odstop Mirana Zupaniča, ki je sodil med mlajše, še aktivne in bolj ugledne programske svetnike, zato je bil pred letom tudi izvoljen za predsednika programskega sveta.
Pri volitvah predsednikov se pogosto zaplete.
Manj težav bo sprožil odstop humorista Saša Hribarja, ki je v svetu zastopal zaposlene v kulturno umetniški dejavnosti na RTV. Ti bodo morali izbrati drugega.
Direktorica Ljerka Bizilja se po razpletu, ko je zmanjkal en sam glas, da bi jo odstavili, ker ni bila pripravljena odstaviti Jadranke Rebernik, ne umika in namerava funkcijo opravljati do konca mandata, ki ga ima. Torej še dobro leto.
„Predvsem si želim, da bi se stvari odvijale v dobro RTV Slovenija,“ je povedala Biziljeva in na vprašanje, kaj pričakuje od parlamenta po odstopih dveh članov programskega sveta, povedala: „Želim si, da pridejo v programski svet ljudje s sodobnim pogledom na svet, medije in televizijo.“
Čeprav je izkušena in vztrajna, bo še v težkem položaju. Kljub odstopom je jasno, kdo ima večino.
Popit.
Več o dogajanju:
Komentarji (4)
Disqus Comments (3)