Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

“Prešernom” delijo 120.000 evrov, izjemne pokojnine ustavlja referendum SDS

Last Updated on: 17th marec 2025, 06:47 pop

Oba Prešernove nagrajenca bosta dobila po 30.000 evrov, vsak od šestih nagrajencev Prešernovega sklada pa po 10.000 evrov. To so mi včeraj po skoraj tednu pojasnili iz ministrstva za kulturo. Za točne višine Prešernovih nagrad sem prosil, ker v razpisu vsote davkoplačevalskega denarja, ki ga bodo v petek podarili posameznim umetnikom, iz vlade niso navedli, pa tudi v obvestilih o podelitvi so vsote, ki jih delijo, izpustili. Višina nagrad se v primerjavi z lani torej ni spremenila. Skupaj bodo umetnikom podarili 120.000 evrov. Še vedno pa čakam pojasnilo, kolikšen je letošnji skupni proračun Prešernovega sklada v okviru ministrstva za kulturo, koliko torej stane postopek izbiranja nagrajencev in dodeljevanja teh nagrad. Ker tako določa zakon, bo prireditev morala prenašati tudi RTV Slovenija.

Svetlana Makarovič, Jaša Jenull in Boris A. Novak. Makarovičeva izjemno pokojnino dobiva že četrt stoletja.

Ne bosta pa kiparka Dragica Čadež in gledališki režiser in performer Dragan Živadinov, ki sta letošnja Prešernova nagrajenca, v petek ob vsak 30.000 evrov nagrade dobila še privilegija dosmrtne najvišje pokojnine, ko izpolnite pogoje za upokojitev. Višina najvišje pokojnine za polno pokojninsko dobo znaša letos okoli 3.000 evrov mesečno. Razliko med pokojnino, za katero so bili vplačani prispevki in to najvišjo, bi umetnikom plačevali davkoplačevalci, so že odločili poslanci vladnih strank. A to je ustavila SDS, ki je že zbrala več kot 2.500 podpisov in danes z njimi sproža zbiranje 40.000 podpisov za referendum o pokojninskih privilegijih za umetnike. Pol nižje pokojnine od Prešernovih nagrajencev bi po zakonu, ki so ga potrdili poslanci Svobode, SD in Levice, doplačevali nagrajencem Prešernovega sklada in predsednice republike.

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič bo po vložitvi pobude zdaj preverila, ali je priloženih dovolj podpisov in ali je tudi sicer pobuda pripravljena pravilno. Če ne najde večjih napak, bo določila 35 dnevni rok za zbiranje podpisov 40.000 podpisov. Če jih SDS zbere, bo moral državni zbor referendum tudi razpisati. Na njem lahko ljudje privilegirane pokojnine izbranim umetnikom onemogočijo.

Boste prispevali podpis za referendum o najvišjih pokojninah za del umetnikov?

Ob vložiti podpisov je izjavo za medije nekaj pred poldnevom napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik.

Nagrade za najboljše kulturnike so vsako leto krepko višje kot letne nagrade za najboljše špornike. Bloudkove nagrade, ki že prinašajo izjemne pokojnine, so letos enake kot lani, glavna nagrada je 11.451 evrov, plaketa, podelili jih bodo deset, pa 3817 evrov. Na področju športa, ki sodi pod Matjaža Hana, to sami razkrivajo. Na področju športa nagrada športnikom in športnim funkcionarjem že prinaša izjemno pokojnino, ki jo doplačujejo davkoplačevalci. To so v prejšnjem desetletju na predlog Petra Vilfana zanje uzakonile stranke z leve. Vilfan najvišjo pokojnino tudi že dobiva, a on kot dobitnik medalj na svetovni ravni.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (0)

Disqus Comments (4)

https-spletnicasopis-eu