Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Sestrelili potniško letalo na poti v Čečenijo

Last Updated on: 27th december 2024, 08:35 dop

Posnetki razbitin azerbajdžanskega letala, na katerem je bilo 67 ljudi, ki je iz Bakuja letelo proti mestu Grozni v Čečeniji, kažejo, da je bilo letalo zelo verjetno žrtev protiletalskih izstrelkov ali obstreljevanja. Precej brutalen pristanek je po prvih podatkih preživelo 25 potnikov. Po prvih poročilih bi naj letalo k zasilnemu pristanku prisilil polet skozi jato ptic, a posnetki kažejo, da je šlo bolj verjetno za sistem Pantsir-S, sistem S-300 ali kak podoben ruski sistem protizračne obrambe, ker so na letalu številne luknje, česar ptice ne povzročijo. Možno je, da je vojska potniško letalo zamenjal za ukrajinski dron. Ti so zadnje dneve letali nad Čečenijo.

Čečenija aktivno sodeluje v poskusu ruske okupacije Ukrajine. Pred tem je bila ta država žrtev podobne brutalne vojaške okupacije in podreditve kot jo poskuša Rusija zdaj izvesti v Ukrajini. Na posnetku, ki ga je naredil potnik padajočega letala iz kabine, se vidi poškodba na krilu, pa tudi v potniški kabini, na koncu pa so na posnetku tudi strašne posledice pristanka, ki ni bil nežen:

Letalo je v megli dvakrat poskušalo pristati v Groznem. Pri tretjem poskusu so potniki slišali eksplozijo, šrapneli so poškodovali letalo. Pilot je letalo s poškodovano hidravlike in s tem možnosti normalnega vodenja, usmeril navzgor, da bi ugotovili obseg škode in pridobili nadzor nad letalom. Na okoliških ruskih letališčih mu niso dovolili zasilno pristati, zaradi tega je preko Kaspijskega jezera odletel nazaj in poskušal zasilno pristati takoj po prečkanju jezera v Azerbajdžanu. Pristal je v pesku nedaleč od letališče steze. Rusija je v času, ko je bil še v zraku, motila sprejemanje GPS signala.

Sčasoma ga je usmeril proti vzhodu nad Kaspijsko morje in proti Kazahstanu, kjer so poskušali zasilno pristati. Zdi se, da so vojaki v Čečeniji, ki je del Rusije, letalo zamenjala za sovražno tarčo in streljali nanj.

Uradno preiskava še poteka. Na ruskih portalih dogodka ne zanikajo, objav o tem je malo, objave, ki so, pa vsebujejo ocene, da so takšni dogodki v času vojne nekaj, kar se lahko zgodi in sodi v statistiko vojne.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (5)

https-spletnicasopis-eu