Sodstvo nagrajuje zlorabe oblasti v medijih
|Last Updated on: 20th november 2024, 07:21 dop
Višje sodišče v Celju je potrdilo sodbo, da mora Janez Janša zaradi obrekovanja plačati osem tisoč evrov kazni, ker je o nekdanjem direktorju državne STA Bojanu Veselinoviču zapisal: “Neverjetno za EU v 21. stoletju, da sodelavec pri umoru novinarja še vedno vodi STA in zato mesečno pokasira 8500 evrov. Več kot predsednik republike.” Tako poroča Dnevnik, kjer je bil Veselinovič zaposlen pred tem, ko je levica z Veselinovičem “prevzela” državno STA. Sodišče je na prvi stopnji ocenilo, da je obrekovanje trditev, da je bil Veselinovič sodelavec pri umoru, ker je predčasno odstavil odgovornega urednika Boruta Meška, ko ga je levica postavila za direktorja državnega medija. Prej odgovornega urednika pa je pozneje še krivdno vrgel na cesto. Zaradi česar se je ta z družino znašel v veliki stiski. Meško se ni mogel ubraniti na sodišču, ker je hitro umrl zaradi raka. Veselinovič pa je pozneje zatrdil, da ni vedel, da je bivši odgovorni urednik in novinar hudo bolan.
Politične čistke, tudi s predčasnim odstavljanjem odgovornih urednikov, se v državnih medijih dogajajo praviloma, ko vlada levica, neobičajno ni niti metanjem na cesto nekdanjih urednikov in tudi drugih novinarjev kot najbolj skrajna oblika političnega podrejanja medijev. Nazadnje smo bili takšnim odpuščanjem in obračunom priča po čistki sedanje vladne koalicije na RTVS. Oboje kaže popolno podrejenost medijev oblasti. Kako šibko je novinarstvo pa priča tudi, ker se brutalnim čistkam novinarji ne upirajo in si jih večinoma tudi ne upajo problematizirati, kar je storil Janša in ga je sodišča za to obsodilo. Deloma je to tudi logično. Novinarji so, če to storijo, kaznovani še huje kot je zdaj Janša. Onemogočeni so namreč lahko profesionalno z izgubo službe. Brani pa jih v tem primeru praktično nihče, kot je pokazal tudi primer Meška.
Podobno kot zdaj so v sodstvu zlorabe oblasti v medijih branili že prej, ko je Janša problematiziral uredniški politični aktivizem TVS in Mojce Pašek Šetinc do njegove stranke SDS, ki so ji za vladajoče podtikali fašizem, že takrat smo lahko opazili tudi prve napise s povsem sovražnim govorom, ki so pozivali k smrti.
Sodna odločitev je v obeh primerih spodbuda takšnim zlorabam oblasti v medijih tudi v prihodnje.
Sodišče v sodbi, da bi naj Janša obrekoval, trdi, da so bili neresnične tudi trditve glede plače Veselinoviča. Podatki o plači so na letni ravni preverljivi in Janševe trditve niso bile daleč od resnice.
Veselinovič je bil direktor celotno leto 2020 in v tem času je prejemal višjo plačo kot predsednik republike, a povprečno v letu nižjo kot jo je v tvitu za mesečno izplačilo navedel Janša. V letnem poročilu je za leto 2020 podatek naveden tako:
Povprečno je to bilo mesečno (brez povračil stroškov in plačil, ki jih mora za zaposlenega dodatno plačati še delodajalec) 6.782 evrov. To je več od bruto plače nekdanjega predsednika Boruta Pahorja in današnje predsednice Nataše Pirc Musar.
Povrhu je takšno odlično plačo direktor prejemal, ko je hkrati trdil, da so tik pred propadom in zbiral prostovoljne prispevke tudi s pomočjo številnih novinarjev in medijskih hiš z leve.
STA je v celoti v državni lasti, večino prihodkov dobi od države kot subvencijo, manjši del pa še za servis, ki ga ponuja.
V letu 2021 je bil Veselinovič direktor deset mesecev, bruto je v tem času dobival povprečno 6.272 evrov plače (brez povračil in prispevkov delodajalca). Nekaj manj. Tako je zapisano v letnem poročilu za leto 2021, o katerem je tudi govoril parlament. Preostanek časa je bil direktor Igor Kadunc, ki je pa, za razliko od Veselinoviča, poskrbel, da so se plače nekoliko povišale tam za časa Veselinoviča precej slabo plačanim novinarjem. Ne pa njemu osebno.
Letna poročila STA so dostopna v državnem zboru. Na Ajpesu pa le od časa Kadunca. Prej pa ne.
Veselinoviča po zadnjih volitvah najdemo med sodelavci predsednice Levice Aste Vrečko, ki pomagajo na ministrstvu za kulturo onemogočati medijske projekte, ki jih ne nadzirajo vladne stranke in ki niso odvisni od oblasti in ki pomagajo spodbujati finančno njihove.
To kaže tudi odločanje o mediju, ki ga berete:
A uspelo jim ni, ker številni ljudje velikodušno že dve leti pomagajo na težji način in ne z nakazilom dela dohodnine, kar je ministrstvo onemogočilo.
Komentarji (0)
Disqus Comments (1)