Za Svobodo so zapleti s komisarjem dokaz, da nas v EU cenijo in spoštujejo, delo pa ovira opozicija
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 11:42 dop
“Mene vsakič znova fascinira, preseneča, kako si opozicija trudi s proceduralnimi zapleti tudi tiste odločitve, na katere nima popolnoma nobenega vpliva, in v primeru komisarja nima nobenega vpliva, kako je v stanju zavlačevati samo zaradi zavlačevanja, samo da ovira delo. V tem primeru vlade.”. Tako je premier Robert Golob (Svoboda) včeraj ocenil napoved predsednika odbora za evropske zadeve Franca Breznika (SDS), da bo za petek sejo tega odbora za predstavitev najnovejše komisarske kandidatke Marte Kos sklical le, če bo do takrat odbor dobil pismo Ursule von der Leyen o razlogih za zavrnitev Tomaža Vesela in o njenih pričakovanjih glede kompetenc, ki naj jih mora imeti kandidat. Breznik je v dopisu, ki ga je poslal vladi, opozoril, da bo pismo predsednice lahko služilo za poslanska ocenjevanja primernosti nove predlagane kandidatke za članico Evropske komisije.
Da parlamentarni odbor, ki ga vodi Breznik, nima nobenega vpliva in samo ovira delo vlade, je nenavadna ocena, ker je kandidaturo Vesela, za katerega je vlada trdila, da izpolnjuje vse zahtevane pogoje, v državnem zboru večina podprla, proti Veselu ni glasovala niti opozicija, ta pa je takoj za tem odstopil, kar je povzročilo, da je morala za teden dni predstavitev svoje ekipe prestaviti tudi Ursula von der Leyen. Zdi se precej logično, da poslanci premislijo svoje ravnanje, če prvič niso opazili, da gre za kandidata brez ustreznih kompetenc.
Vodja poslanske skupine Svobode Borut Sajovic je odločitev predsednice Evropske komisije, da prestavi razgrnitev komisije zaradi zapletov z Veselom včeraj ocenil kot dokaz spoštovanja in pomena naše države. Tako je dejal na kolegiju predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič: “Predsednica Evropske komisije je imenovanje ali pa predstavitev komisarjev in resorjev ravno zaradi Slovenije prestavila za nekaj dni, kar pomeni, da nas cenijo, da nas spoštujejo, da je Slovenija pomembna. Kaj pa mi delamo? V nekih ključnih notranjih zgodbah, bi rekel, politiziramo in delamo škodo celi državi.”
Precej drugače pa dogajanje ocenjuje evropska poslanka Romana Tomc, ki je vodila listo SDS, ki jo je na evropskih volitvah volilo daleč največ ljudi. Tako:
V Evropskem parlamentu pojasnjujem šlamastiko v povezavi z iskanjem komisarskega kandidata iz Slovenije. Kaj povem kolegom v največji politični skupini v EU, EPP, ki bo imela 14 komisarjev
1. Za zamudo in težave pri oblikovanju komisije je odgovorna izključno slovenska vlada, saj se je Robert Golob v zadnjem hipu uklonil željam VDL in umaknil svojega kandidata. S tem je škodoval ugledu Slovenije in ni zaščitil suverenosti, ki jo imamo kot članica EU.
2. Koalicija izvaja nedopustne pritiske na predsednika odbora za evropske zadeve v DZ Franca Breznika in ga sili v kršenje postopkov, da bi omilila škodo, ki jo je vlada naredila v Bruslju.
3. Vlada očitno ni bila sposobna predlagati močnega kandidata, kar jo je v odnosu do VDL postavilo v šibek položaj. VDL je hitro ugotovila, kje bo lahko najlažje povečala žensko kvoto. Glede na potek dogodkov obstaja možnost, da so bili v ozadju že vnaprej izdelani scenariji zamenjave kandidata.
4. Stranka SDS pri postopku izbire ni sodelovala, vendar kandidatu Veselu v Evropskem parlamentu ne bi nasprotovali. V novi politični sestavi EP bi Vesel zagotovo dobil zeleno luč.
5. Nova kandidatka, za katero se še ne ve, v kvoti katere politične skupine sploh bo, nima ustreznih kompetenc za zasedbo najvišjih izvršilnih funkcij. Ima prebivališče v Švici in ne v EU, je bivša sodelavka tajne službe, na njeno edino vidno politično vlogo veleposlanice, na katero se opira tudi VDL, pa pada senca mobinga, zaradi katerega naj bi tudi predčasno končala mandat.
6. Slovenska delegacija EPP v Evropskem parlamentu ne podpira imenovanja Marte Kos za komisarko pri Evropski komisiji.
Komentarji (1)
Disqus Comments (5)