Vladajoči nad Uro moči Bojana Požarja
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:06 pop
Po štirih letih danes prvič ne snemam Ure moči, je zjutraj opozoril Bojan Požar. Prejšnji teden mu niso objavili pogovora z Milošem Milovićem. Takoj je bila dilema, ali ne gre v ozadju za večje dogajanje, v katerega so vpletene tudi vladne stranke, ki poskušajo že dalj časa onemogočiti in utišati Bojana Požarja in to tudi s posebno preiskovalno komisijo v parlamentu, s katero preiskujejo medije in novinarje, ki jih ne obvladujejo. Na Planet TV so intervju najprej napovedovali, urednik informativnega programa Uroš Urbanija ga je tudi reklamirali s sporočili na X. Urbaniji ni odgovorni urednik Ure Moči. To je Pavel Stantchev.
Po očitkih o cenzuri zaradi posredovanja družine Čeferin, Milović je bil nekoč zaposlen pri njih, v zaporu pa je končal zaradi posla, za katerega trdi, da je bil za Aleksandra Čeferina, so na Planet TV objavili nenavadno sporočilo, da intervjuja z brezplačnim svetovalcev za varnostna vprašanja našega premiera Roberta Goloba Milovićem niso objavili, ker je bil intervju z isto osebo že objavljen na drugih televizijah.
Že takrat je bila dilema, ali ni v ozadju konflikta večje dogajanje in tudi zahteva, da mora Planet TV prekiniti sodelovanje z Bojanom Požarjem, ker so njegove Ure Moči in delo tega novinarja za vladajoče stranke neprijetni, prihodnje parlamentarne volitve se pa hitro bližajo.
Vladajoči imajo možnost vplivanja, finančni rezultati Planet TV so odvisni od sodelovanja s Telekomom, ki Planet TV plačuje nadomestila za predvajanje televizijskih programov v svojem omrežju in tudi reklame, Planet TV pa tudi posluje v prostorih, katerih lastnik je državni Telekom.
Prva stvar, ki jo je Robert Golob s svojo vlado naredil po prevzemu oblasti, je bila predčasna politična zamenjava nadzornikov slovenskega državnega holdinga (SDH), za katero je sodišče že pravnomočno odločilo, da je bila nezakonita. Ta kršitev zakona s politično čistko je vladi omogočila menjavo uprave SDH in posledično naglo menjavo nadzornikov in vrha Telekoma.
S tem so lahko zamenjali še poslovni in uredniški vrh Siol.net in si dolgoročno zagotovili širok vpliv na medije, tudi na Planet TV, ki je sicer v lasti podjetja iz Madžarske, ki si pa gotovo ne želi rdečih številk v Sloveniji. Na to, kako lahko oblast preko Telekoma izboljša bilance tujih lastnikov medija, je v preteklosti pokazal primer POP TV.
Leta 2016, takrat je vlado vodil Miro Cerar, nadzorni svet Telekoma Slovenije Borut Jamnik, upravo pa Rudolf Skobe, na vrhu SDH pa je tisto leto pristala Lidia Glavina, je Telekom z družbo PRO PLUS podpisal pogodbo, ki je za 12-krat povišala nadomestilo za predvajanje petih programov največjega zasebnega medijskega podjetja v državi. Kakšna je razlika, pokaže primerjava, da je na letni ravni nadomestilo leta 2015 znašalo manj kot pol milijona, leta 2018 po novi pogodbi pa na letni ravni 5,76 milijona evrov. Podobno je, po neuradnih informacijah, položaj na trgu, politično moč in podporo POP TV vsaj poskusil vnovčiti tudi pri drugih operaterjih. Posledica tega je bila, da se je poslovni izid podjetja PRO PLUS močno popravil. Nenadoma so poslovali s presežki. Namesto 6,3 milijona minusa leta 2015 so imeli leta 2018 13,3 milijona evrov presežka.
Po podpisu ugodne pogodbe za Pro plus leta 2016 je Lidia Glavina leta 2017 postala predsednica nadzornega sveta Telekoma, z vrha SDH in Telekoma pa so jo “odstopili” leta 2019, ko je oblast od Mira Cerarja že prevzel Marjan Šarec. Takratni predsednik nadzornega sveta SDH Igor Kržan, ki je sam prevzel vodenje uprave SDH, je z Glavino leta 2019 podpisal pogodbo, s katero ji je v SDH zagotovil svetovalno službo s plačo predsednice uprave in določbo o visoki odpravnini, če si hitro najde službo drugje. In si jo je. Že čez tri mesece. Bilo je julija 2019. Zaposlila se je v GEN-I Roberta Goloba. V Italiji. Skoraj hkrati kot Glavina na vrhu SDH je odstopil tudi predsednik uprave Telekoma Slovenije Rudolf Skobe, v času katerega so bile za PRO PLUS ugodne pogodbe podpisane. Avgusta 2019, ko je že dobila zaposlitev v GEN-I, se je Lidia Glavina poslovila tudi z vrha nadzornega sveta Telekoma Slovenije.
Za hitro menjavo na vrhu Telekjoma se je Golob verjetno odločil tudi, ker je prejšnja uprava, ki jo je vodil Cvetko Sršen, podjetje PRO PLUS obvestil o delni ničnosti pogodbe o vključitvi programov POP TV in Kanal A v sistem Telekoma in prenehal plačevati leta 2016 nenadoma zelo povišano nadomestilo za predvajanje programov PRO PLUS, s tožbo je zahteval tudi vrnitev 12.346.378 evrov preveč plačanih nadomestil in obresti od leta 2017 zaradi ocene, da je šlo za oškodovanje državnega podjetja. Iz Pro plus so odgovorili s proti tožbo. Pod novo Golobovo upravo, vodi jo Boštjan Košak, nadzorni svet pa Žiga Debeljak, so naglo zgladili spor.
V času, ko so se v času vlade Mira Cerarja zelo povečali dobički lastnikov Pro plus iz Češke, so posebno pogodbo, da so objavljali preko zasebnega podjetja v Siol.net, medija v lasti Telekoma, dobili “necenzurirani” Primož Cirman, Vesna Vuković in Tomaž Modic. Dodatnemu podjetju Vesne Vuković pa so po tihem še dodatno plačevali na posebno podjetje iz GEN-I Roberta Goloba, Gorenja, pa tudi iz podjetja današnjega finančnega ministra Klemna Boštjančiča. Po padcu Glavine še v času vlade Marjana Šarca so se ti novinarji preselili v omrežje podjetij Martina Odlazka. Vukovićeva je po zadnjih volitvah postala generalna sekretarka Gibanja Svoboda, Modica pa v parlamentu vladne stranke plačujejo za preiskovanje medijev, ki niso pod nadzorom vladnih strank, tudi Bojana Požarja.
Komentarji (0)
Disqus Comments (5)