Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

EU VOLITVE IN POGROM VLADNIH STRANK PROTI ZDRAVNIKOM

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:08 pop

Vid Mlakar je raziskovalec na Medicinski fakulteti v Ženevi

EVROPSKE VOLITVE – 1 DEL

Mineva skoraj leto dni odkar je vlada Roberta Goloba zavrgla Danijela Loredan Bešiča in na vrh ministrstva postavila Valentino Rupel Prevolnik, birokratko, s skrajno sivo kariero opravljanja dolgočasnih birokratskih del v nikoli delujočem Slovenskem zdravstvenem sistemu.

Danijel Bešič Loredan, Robert Golob in Zoran Janković

Takoj po novem letu so zdravniki napovedali stavko zaradi prelomljenih dogovorov, pod katere se je podpisala vlada Roberta Goloba. Od izboljšanja pogojev za delavce v zdravstvu in dostopnosti do specialista v 30 dneh ni ostalo nič. Namesto tega se ministrica trudi po vsej sili ohraniti socialistično organiziranost zdravstva iz časov SFRJ. V te namene ministrici niso tuje najbolj podle metode, ki se jih najde v arzenalu socialistične metodologije: (1) prelaganje odgovornosti za neučinkovito delovanje socialistično organiziranega zdravstva na zdravnike, in (2) “friziranja” statistike s pomočjo redefinicije nujnega iz 14 dni na 30 dni, zato, da bi se sistem prikazal za učinkovitejšega kot je v resnici. Vlada in skrajno leve stranke so se tudi lotile razrednega boja. Spomnimo se februarsko-marčevskega pogroma nad zdravniki in kampanje “Ne bodi Bojan!”. Vse to je bilo namenjeno temu, da bi socialistično zdravstvo na kakršenkoli način iztisnilo več dela in več servisa iz svojih zaposlenih.

Stavka se v vsem tem času seveda ni rešila, prepad med zdravniki in vlado se samo še poglablja. Po 30 letih samostojnosti in čakanja na tranzicijo zdravstvenega sistem na raven modernega zahodne organiziranosti je mogoče le napočil čas za spremembe. Glavni motor potrebe po spremembah, ironično, pa je pravzaprav radikalizacija levih strank, ki so po 30 letih samostojnosti končno in ponovno razkrile svojo proti zahodnjaško naravo, ki so jo tako zelo uspešno ves ta čas skrivale.

V smislu organiziranosti zdravstvenega sistema pa so zato pomembne volitve v inštitucije EU. EU je garant, da Slovenija ne zdrsne ponovno v balkanski socializem, ker preprečuje izvedbo najbolj škodljivih ekonomsko-gospodarskih politik nikoli razformiranemu skrajno levemu polu, ki ga danes predstavljajo stranke Svoboda, SD in Levica. In tukaj je potrebno jasno povedati, da je podpora Gibanju Svoboda, Levici, SD, Zelenim ali Resnici na teh volitvah izjemna napaka za Slovenijo. Vse te stranke so zagovornice zgoraj opisanih metod delovanja širjenja državnega lastništva v zdravstvu in s tem poglabljanja socialistične organiziranosti zdravstvenega sistema.

Čeprav je organiziranost zdravstvenih sistemov v državah EU zelo heterogeno pa seveda noben od zahodno Evropskih sistemov zdravstva ni niti približno tako socialističen kot je to slovenski. Še več, trendi organizacije zdravstva se vse bolj gibljejo v smeri švicarske ureditve, saj je to najbolj logičen, pregleden in nenazadnje tudi pošten ter zato učinkovit zdravstveni sistem.

Kar se organiziranosti zdravstvenega sistema tiče imajo v Sloveniji daleč najboljše ideje, ki so enake zmernim in modernim Evropskim tokovom, stranke, NSi, SDS in SLS. Stališča teh strank so jasna.

1. Prestrukturiranje ZZZS iz zavoda v pravo zavarovalnico.

2. Odprtje konkurence na področju zdravstvenega zavarovanja (ukinitev monopola ZZZS).

3. Odprava koncesionarskega sistema, kar pomeni odpravo diskriminacije zasebnikov v primerjavi z državnimi inštitucijami.

Torej politike in stranke, ki bi v vsaki od jedrnih Evropskih držav na področju zdravstvene politike, gladko pometle s strankami vseh vrst levih ekonomskih radikalizmov tipa Gibanje Svoboda, Levica, SD in Resnica, ki temu ostro nasprotujejo.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (1)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu