Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Svoboda in Levica, da bi se rešili pred polomom na EU volitvah, zahtevata hkratne referendume o pomoči pri samomorih, marihuani in volitvah strank

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:09 pop

Da bi na volišča zvabili dodatne volivce in bi si stranki Svoboda in Levica, ki jima pred evropskimi volitvami slabo kaže, zagotovili nekaj več glasov, poslanci teh dveh strank zahtevajo izredno sejo parlamenta, da bi hkrati z evropskimi volitvami izvedli tri neobvezujoče posvetovalne referendume. Za Levico za zdaj nič ne kaže, da bi lahko prišla v Evropski parlament, propadla je tudi pred petimi leti, Svoboda pa je daleč za SDS in za zdaj tudi nima posebej prepričljive ekipe. Da nameravajo posvetovalne referendume združiti z evropskimi volitvami, kaže zahteva za izredno sejo parlamenta, ki jo je prvi podpisal Borut Sajovic (Svoboda), vložili pa so jo včeraj:

Vsebinsko bodo posvetovalni referendumi hudo čudaški. Raba marihuane v medicinske namene je stvar, ki jo lahko v petih minutah vladajoči uzakonijo, če to želijo, enako velja za pomoč pri samomoru, kjer so zakon, ki so ga predlagali levi zasebni zavodi in aktivisti, vladajoči nedavno zavrnili in zdaj razpisujejo referendum, ob katerem je zakonodajno pravna služba opozorila, da bo neustaven in nepošten, ker predlagano vprašanje ni jasno in določno.

Še bolj čudaški bo neobvezujoč referendum o spremembi volilnega sistema, za spremembo volilne ureditve je namreč potrebna posebej kvalificirana večina v parlamentu. O volilnem sistemu smo na zahtevo SDS leta 1996 že imeli referendum, na njem je bila večina volivcev za večinski sistem, v katerem bi bili iz okrajev izvoljeni zmagovalci in ne poraženci. Sistem, ko so pogosto izvoljeni poraženi, da bi bile sorazmerno zastopane stranke, in to tudi takšne, ki jih ni volil skoraj nihče, smo imeli pred tem in ga imamo še zdaj. Takšna stranka je, denimo, Levica. Ustavno sodišče je presodilo, da mora parlament večinski sistem uzakoniti. A so stranke z leve, ob pomoči takrat ravno združene SLS in SKD, s spremembo ustave določile, da bomo še naprej volili stranke. Zaradi ravnanja SLS+SKD, ki sta ga razumela kot izdajo vseh dogovorov pred tem, ker je združitev SKD in SLS s tem postala nesmiselna, sta takrat premier Andrej Bajuk in zunanji minister Lojze Peterle ustanovila NSi.

Zdaj bi na referendumu volivcem ponudili neobvezujočo anketo ali uvesti prednostni glas, s katerim bi vplivali, kdo iz strank bo izvoljen. A sedeži bi se še naprej delili strankam in še naprej bi bili izvoljeni poraženci volitev kot si je s spremembo ustave to določila večina strank in ne zmagovalci na način kot ga je na referendumu leta 1996 izglasovala večina ljudi.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (4)

https-spletnicasopis-eu