Janša: To je enostransko, v ozadju pa interesi Teherana in Moskve
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:52 pop
Na Bližnjem vzhodu je politika vlade preveč enostranska, gre za dokaj očitno propalestinsko stališče, je v intervjuju za Planet TV pred državnim praznikom, ko smo se ta teden spominjali plebiscita, ocenil predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša (SDS) in opozoril, da je vojno sprožil Hamas z napadom, ki ga je podprlo veliko prebivalstva Gaze, v ozadju pa so po njegovi oceni interesi Moskve in Teherana, kjer jim ni mar za žrtve med Palestinci in Izraelci. O veliki priljubljenosti stranke SDS in poslanca SDS Anžeta Logarja, ki je na vrhu lestvic najbolj popularnih v politiki, je Janša povedal, da je slika krasna, a je dobro biti realen pri ustvarjalcih Dončićev v slovenski politiki. Pojasnil pa je tudi, zakaj nasprotuje spreminjanju sistema volitev sodnikov v ustavi, kar stranke vladne koalicije pripravljajo skupaj z opozicijsko NSi.
Janša: Za velik korak nazaj gre…
Tako je o spremembah načina volitvah sodnikov povedal voditeljici Katarini Braniselj: “Na predlog sodnega sveta sodnike danes imenuje državni zbor po javnem postopku. Malo predlaganih sodnikov je bilo zavrnjenih. Nekateri pa so pač bili. Nekateri pa niti niso bili predlagani na to funkcijo ravno zaradi tega, ker so se tisti, ki imajo večino v sodnem svetu, bali javne razprave. Zdaj je pa predlagano, da je javnost izključena iz tega postopka, da sodni svet oblikuje predlog, ga pošlje predsednici republike, ta ga podpiše in ljudstvo, v imenu katerega se sodi, bo v uradnem listu prebralo, kdo je tisti, ki jim bo sodil. Odvzeta bi bila temeljna dimenzija demokratičnosti, se pravi javnost in preglednost postopka. Po drugi strani se pa predlaga dvotretjinska večina pri sprejetju tehničnega zakona o sodnem svetu, kar pomeni, da bo sedanja vladna koalicija s pomočjo Nove Slovenije, ki je to predlagala za predvidljivo prihodnost zacementirala tudi tehnične postopke, se pravi način odločanja v sodnem svetu, odločanje sodnega sveta, recimo, ko gre za disciplinske postopke znotraj sodstva… Skratka gre za velik korak nazaj, kar se demokratičnosti tiče.”
O teh spremembah so ta mesec poslanci razpravljali na nujni seji ustavne komisije, ki jo je sklical Jožef Horvat (NSi), čeprav za nujnost ni bilo nobenih razlogov. Horvat je pojasnil, da se je za naglico odločil, ker se je koalicija Svoboda, SD, Levica, NSi prepozno spomnila, da bi radi to čim prej spravili pod streho. Predsednik NSi Matej Tonin pa se je na kritike dogovora NSi z vladnimi strankami, ki mu strokovno šibkost očitajo tudi iz sodstva, odzval nenavadno ostro:
V ozadju interesi Moskve in Teherana, kjer jim ni mar…
O zunanji politiki je Janša povedal, da je pri Ukrajini vesel, da je nova vlada nekako nadaljevala politiko, ki smo jo Slovenci pomagali vpeljati v EU, ko je šlo za graditev enotnosti pri odgovoru na agresijo Rusije na Ukrajino. Na Bližnjem vzhodu pa je po oceni Janše vladna politika preveč enostranska, gre za dokaj očitno propalestinsko stališče, ker ni Izrael začel tokratnega konflikta. “Šlo je za teroristični napad Hamasa z veliko podporo prebivalstva v Gazi in tukaj je pač treba vedeti, kdo je agresor, kdo je napadalec, kdo je tisti, ki je povzročil agresijo in kdo je tisti, ki je reagiral na agresijo. Zdaj, če pa to damo v nek širši kontekst, pa vidimo, da gre predvsem za velik poraz svetovnega reda, da je šlo v primeru tega konflikta ali vojne, ki poteka na območju Izraela in Gaze, za to, da je nekdo izkoristil ta tleči konflikt ne glede na žrtve na izraelski in na palestinski strani za to, da je preusmeril pozornost svetovne javnosti, tistih, ki podpirajo Ukrajino, v neko drugo konfliktno točko, kjer se je vedelo, kakšna bo reakcija Izraela, vedelo se je, kakšna bo reakcija arabskih držav, vedelo se je, kako bo to vplivalo na podporo v Ukrajini. Gre za cinično ravnanje ljudi v Moskvi in v Teheranu, ki so vedeli, koliko otrok bo umrlo, ki so vedeli, kakšna bo cena v človeških življenjih tako na eni kot na drugi strani, pa so se vseeno odločili za to potezo.”
O priljubljenosti SDS in poslanca ta stranke Logarja pa je Janša v intervjuju povedal:
“Slika je krasna. SDS vodi na vseh lestvicah, tudi na tistih, ki jih delajo kreatorji Dončićev slovenske politike. Vendar pa je treba biti realen. Imeli smo podobno situacijo tudi leta 2011, za tiste, ki imajo nekoliko daljši spomin, in vemo, kaj se je zgodilo potem, ko so javnomnenjske raziskave kazale podobno sliko kot jo kažejo danes. Mi smo to lekcijo vzeli. Upam, da so jo tudi tisti, ki iz ozadja kreirajo nove obraze, ki jih porinejo pred volivce takrat, ko se jih ne da več preveriti. Upam, da so se tudi volivci nekaj naučili, kar bodo pokazale naslednje volitve, nenazadnje imamo vedno tako vlado, kot se jo izvoli.”
Komentarji (0)
Disqus Comments (12)