Dežman Golobu: Je to krepko norčevanje iz republike Slovenije in zaničevanje obdobja demokratizacije, osamosvojitve in obrambe?
|Last Updated on: 21st december 2022, 12:04 dop
Spoštovani gospod predsednik Vlade RS, dr. Robert Golob
Napovedana ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije, iz katerih bi potem ustvarili nov javni zavod, je sprožila živahne odmeve. Dejansko gre za nadaljevanje spominske in kulturne vojne, v kateri titofilni, filokomunistični tabor zagovarja tezo, da je osamosvojitev Slovenije enostaven prehod iz propadlega režima v novega, nasproti temu pa stoji trditev, da je Republika Slovenija temeljito različna od Socialistične republike Slovenije.
Če bi testirali eno in drugo skupino, bi jih za začetek vprašal, ali se strinjajo s tole trditvijo Petra Jambreka: »Izraz kapitalizem je po moje zunajustavna kategorija. Je pa, če sem nekoliko oseben, ustavna kategorija socializem. V smislu tega, da je protiustaven.«
V premisleku o »osrednjih vrednotah upora in svobode« Jambrek izhaja iz tega, da so Karantanija, Kocelj, kmečki punti, tabori, Maister, upor proti okupatorju slovenskemu narodu »oblikovali njegovo samobitnost. Po svojih učinkih pa se nobeden ni iztekel v tisti ta narod usodni in dokončni zgodovinski proces, ki ga predstavlja gradnja moderne nacije.
Obljubo svobode naroda v okviru lastne države je izpolnilo šele duhovno in politično gibanje, ki je v štirih letih (1987-1991) izvedlo program nacionalne osamosvojitve od ideje do njene ustavne in državne veljave v domačem in mednarodnem pravu.«
In kar že katera koli slovenska vlada počne, »to počne, če se tega zaveda ali ne, če hoče ali noče, v trajni odvisnosti od vrednostnega središča slovenske republike, katerega sedež je v območju svetega.«
To območje svetega zasluži lastni muzej, lastne muzeje.
Zato je več kot nujno, da od Vlade RS čim prej dobimo nekaj konkretnih odgovorov na doslej še neodgovorjena vprašanja:
Kdaj bodo javno predstavljene strokovne analize, ki narekujejo ukinitev dveh muzejev in ustanovitev tretjega? Kakšno bo ime nove ustanove? Kakšno bo premoženje nove ustanove? Kakšna bo organiziranost nove ustanove? Kakšni bodo pogoji za delovanje nove ustanove?
Ko bomo to vedeli, je vsebinska razprava možna. Če pa tega ne ve niti Vlada RS, potem je pa to krepko norčevanje iz Republike Slovenije, demokratične in pravne države. In seveda zaničevanje obdobja demokratizacije, osamosvojitve in obrambe RS kot najvišjih dosežkov slovenske nacije.
Srečno!
Dr. Jože Dežman
Jože Dežman je direktor muzeja novejše zgodovine Slovenije. Kot zgodovinar je med drugim raziskoval državljansko vojno na Slovenskem in kritiziral je t. i. partizanski način pisanja zgodovine. Napisal in uredil je več zbornikov, katalogov, monografskih tekstov in pripravil več razstav ter objavil več sto prispevkov v strokovnem in dnevnem časopisju. V letih 1993−2000 je urejal revijo Borec, glasilo Zveze združenj borcev in udeležencev narodnoosvobodilnega boja Slovenije, bil je predsednik Komisije Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč, direktor Arhiva Republike Slovenije…
Komentarji (0)
Disqus Comments (1)