Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Kako so srbske rakete pristale v Ukrajini

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:36 pop

Čeprav Srbija uradno ne pošilja ruskega orožja in streliva v pomoč Ukrajini, so ruski mediji objavili obtožbe, da je Ukrajina iz Srbije dobila veliko število rakete za večcevne raketomete Grad-21. Srbi jih izdelujejo po ruski licenci in jih brez dovoljenja Rusije ne bi smeli prodajati tretjim državam. Najmanj Ukrajini. Zdi se, da so se rakete v Ukrajini znašle po tradiciji, ki je bila močno razvita še v času Jugoslavije, da za posle, če je denar, ni ovir. Drugače se je temu reklo tudi tihotapljenje. Jugoslovanska industrija je slovela, da vedno najde luknje. Tudi slovenska. Le da se je takrat praviloma izvažalo zahodno tehnologijo na vzhod, rusko orožje v afriške diktature… Da je v Ukrajini 3.500 raket z izboljšanim dosegom, namesto 20 je z njimi mogoče zadeti cilje na razdalji 40 kilometrov, potrjujejo objave na ukrajinskih spletnih omrežjih, kjer opozarjajo tudi, da so na raketah spremenjene oznake, kar kaže, da je proizvajalec morda vedel, kam jih pošilja, a je poskušal to prikriti.

Po poročanju srbskega tiska je rakete v Turčijo prodalo srbsko državno podjetje Krušik. Po poročanju srbskega tiska (N1) bi naj bil za tihotapljenjem Slobodan Tesić, ki je na črni listi ZDA. Rakete so v Ukrajino potovale preko Turčije in Slovaške. Državno dovoljenje za izvoz raket je bilo le za Turčijo.

Rakete bi naj bile najprej prodane podjetju Sofrag Tesićeve hčere, poroča srbski N1, potem podjetju JNJ, ki jih je prodalo podjetju Arca v Turčijo. Po certifikatih bi rakete tudi morale končati v Turčiji. A niso, podjetje MSM Novaky jih je poslalo naprej podjetju, ki nabavlja za obrambno ministrstvo Ukrajine.

Srbski obrambni minister Miloš Vučević se je na očitke odzval, da Srbija ni izvažala svoje proizvodnje Ukrajini, izvoz je bil v Turčijo. Na to, kaj se pa potem dogaja v mednarodni trgovini, pa ministrstvo ni imelo vpliva in to ni vprašanje za Srbijo, je povedal.

Da se orožje in strelivo, ki je proizvedeno v podjetju Krušik, pojavlja na fronti na ukrajinski strani, so iz Rusije Srbiji očitali tudi že v preteklosti.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (5)

Disqus Comments (1)

https-spletnicasopis-eu