Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Krive ovadbe: Ermenčeva propadla z ovadbo proti Škerbincu, proti Požarju še ne

Last Updated on: 8th februar 2020, 10:01 pop

Načelnica generalštaba slovenske vojske Alenka Ermenc je propadla z ovadbo proti nekdanjemu poveljniku sil slovenske vojske generalu Mihi Škerbincu.

Škerbinca je Ermenčeva ovadila, ki bi jo naj po zaupnem poročilu vojaške obveščevalne službe ogrožal s pojasnili vojakom o člankih v medijih o njenem zdravju.

Postopek je ustavljen v zanimivem času, ko je Sova v medije razširila informacije, da je ovadila znane in neznane storilce, ki so po poslanskem nadzoru Sove javnost obveščali o zaposlitvi Lepe Nataše na Sovi.

Javnost je o zaposlitvi Nataše v resnici izvedela že veliko prej iz medijev. Podatki so ušli Sovi in ne nadzornikom, je ta teden opozoril šef komisije za nadzor obveščevalcev Matej Tonin (NSi) in dodal, da so ovadbe verjetno krive za odvračanje pozornosti, kar je lahko tudi kaznivo.

Požarja ovadila vojaškim obveščevalcem

Pri Ermenčevi so najprej v Delu opozorili, da je že dolgo ni opaziti in to dopolnili, da je na bolniški iz neznanih razlogov. Potem pa je Bojan Požar na svojem portalu zapisal:

“Po naših informacijah iz virov znotraj Slovenske vojske se je namreč generalmajorka 12 dni zdravila v ljubljanski Univerzitetni psihiatrični kliniki (Ljubljana – Polje), kamor naj bi jo pripeljali zaradi “zloma”.

“Naznanjene kaznivo dejanje nima znakov kaznivega dejanja,” se je razpletlo z ovadbo Ermenčeve proti Škerbincu, sem zdaj izvedel.

Ni pa še končan postopek, ki ga je načelnica generalštaba zaradi zgoraj citiranega pisanja sprožila proti Požarju, ki je moral avgusta na zaslišanje na policijo. Tam policistom, na zaslišanje je prišel z odvetnikom Francijem Matozom, ni povedal nič.

Požar pa me je opozoril, da je na tem zaslišanju v dokumentih policije opazil, da ga Ermenčeva ni ovadila policiji, ovadba je šla vojaški obveščevalni službi, kar je nenavadno, ker Požar ni general ali vojak. Kot, denimo, Škerbinc. Ali bo tožilstvo po policijskem zaslišanju Požarja nadaljevalo postopek, Požar še ne ve.

Da postopka, ki ga je sprožila Ermenčeva proti Škerbincu ne bo, je bilo precej pričakovano, ker zakoni nikjer ne prepovedujejo razprav o pisanju medijev o zdravju načelnice generalštaba med generali in vojaki.

Škerbinc je, povrhu, s pojasnili poskušal ustaviti govorice med sodelavci in vojaki, ki jih je sprožila prav Ermenčeva, ko je zavrnila, da bi medijem pojasnila, kakšne zdravstvene težave je imela.

Pri tem, da je njena zasebna stvar, zakaj je bila bolniški, še vedno vztraja. Če ni verodostojnih informacij, se pojavijo govorice. Govorice so bile, da se je zlomila pod pritiska Karla Erjavca, ko gre za plače vojakov.

Alenka Ermenc in Karl Erjavec Foto: DZ

Sta položaj zlorabila Erjavec in Matijevič?

Ali je Ermenčeva tudi Škerbinca ovadila kar vojaški obveščevalni službi in kakšna je bila vsebina njene ovadbe, načelnica generalštaba javnosti ni bila pripravljena razkriti.

Ni pa bila njena ovadba temelj za nadzor vojaških obveščevalcev nad Škerbincem, ki ga je odredil minister za obrambo Karl Erjavec, ki je pozneje na predlog Ermenčeve poveljnika sil Škerbinca vsega tri mesece po tem, ko ga je sam imenoval, odstavil. Ovadila je Ermenčeva Škerbinca že po odstavitvi.

Možnosti, da je zaplete z obveščevalci Erjavec skonstruiral, da bi se znebil Škerbinca, ni mogoče izključiti. Takrat je Erjavec Škerbinca tudi ostro napadel zaradi nočnega streljanja na Počku, ki ga odredil in z ameriško vojsko dolgo načrtoval in urejal Erjavec s svojimi sodelavci sam.

Za ovadbo se je Ermenčeva odločila po izsledkih nadzora vojaških obveščevalcev, ki ga je zahteval Erjavec, a ta nadzor je bil hudo sporen, zaradi česar potekajo tudi obratni postopki. Škerbinc je ministra Erjavca in šefa obveščevalne službe Dejana Matijeviča kazensko ovadil zaradi zlorabe položaja, ker sta odredila nezakonit nadzor.

Uslužbenci vojaške obveščevalne službe so na poveljstvu sil ves dan zasliševali zaposlene, kaj je Škerbinc govoril sodelavcem in vojakom o razlogih bolniške odsotnosti Ermenčeve, govor poveljnika sil pa po nobenem zakonu ni prepovedan ali kazniv.

Škerbinca samega takrat celo niso zaslišali, čeprav so menda preverjali, kaj je on govoril. Da je bil ta nadzor nad Škerbincem in raba policijskih pooblasti, ko ni bilo nobene ovadbe, nezakonit, je ugotovila že komisija za nadzor obveščevalnih služb in to je bil eden temeljev za interpelacijo proti obrambnemu ministru Erjavcu, ki pa so ga koalicijski poslanci zaščiti, ker premier Marjan Šarec potrebuje njegovo stranko za vladanje.

Erjavec je zanikal, da bi prekršil pooblastila, obveščevalci po njegovi oceni niso izvajali ne obveščevalnih in ne policijskih aktivnosti z zaslišanji vojakov in oficirjev, kaj jim je govoril takratni glavni šef vojske o pisanju medijev o zdravju Ermenčeve.

Na posnetku je Miha Škerbinc po pričanju pred komisijo, ki nadzira delo obveščevalnih služb:

Miha Škerbinc v državnem zboru Foto: Peter Jančič

--------------------------------------------------------- Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu