Deset let slabega načrtovanja vlade, kaj bi z nuklearko
|Last Updated on: 11th april 2023, 09:23 pop
Deset let so upravljavci nuklearke trošili milijonske vsote za študije, ali bi gradili drugi blok nuklearke, ker na vladi niso odločali, kaj bi radi, je ugotovilo računsko sodišče v danes objavljeni reviziji načrtovanja gradnje drugega bloka nuklearke Krško. Vlada pri strateškem načrtovanju dolgoročnega izkoriščanja jedrske energije za proizvodnjo električne energije v obdobju od leta 2006 do leta 2016 ni bila učinkovita, so ocenili revizorji.
Bomo gradili sami ali s Hrvaško
Na posnetku je premier Marjan Šarec, ko je avgusta obiskal nuklearko in napovedal, da bomo gradili drugi blok, kar je, kot je povzelo računsko sodišče, cilj vlade že 13 let, le dogaja se bolj malo pri tem:
Leta 2006 je vlada Janeza Janše sprejela resolucijo o nacionalnih razvojnih projektih za obdobje 2007–2023, v kateri je predvidela izgradnjo drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško, kar je predstavljalo odmik od namere v Resoluciji o Nacionalnem energetskem programu, ki jo je leta 2004 sprejel
državni zbor, da bomo podprli skupno izgradnjo nuklearne elektrarne na ozemlju Republike Hrvaške, so opozorili revizorji.
Kljub temu pa je vlada pripravo novega Nacionalnega energetskega programa vključila šele v svoj program dela za leto 2010. Poleg tega v obdobju od leta 2012 do leta 2014 ni v zadostni meri spremljala, usmerjala in nadzorovala ministrstva, pristojnega za energetiko, pri pripravi osnutka predloga Nacionalnega energetskega programa, saj po objavi poročila o javni obravnavi osnutka predloga Nacionalnega energetskega programa, ki ga je ministrstvo pripravilo februarja 2012, ni sprejela nobene odločitve o nadaljnjih aktivnostih za pripravo oziroma sprejem Nacionalnega energetskega programa, zato ta ni bil nikoli dokončan in sprejet na vladi, ugotavlja računsko sodišče
Razlog za zastoj je bil, o tem revizorji sicer ne pišejo, najbrž političen. Prioriteta vlade Boruta Pahorja, ki je vladala med leti 2009 in 2011, je bila gradnja TEŠ6 in nadaljevanje kopanja domačega premoga v regiji, kjer ima SD veliko volivcev.
Zapleti, ki so bili posledica odločitve za “premog” in kriza, ki je v tistem času prizadela državo, so prispevali, da je na stranskem tiru pristali drugi projekti.
Revizija projekta gradnje drugega bloka nuklearke je zanimiva, ker je nedavno premier Marjan Šarec obiskal edino jedrsko elektrarno, ki jo imamo s sosednjo Hrvaško in tam napovedal, da bomo le gradili drugi blok. Kar je cilj že od leta 2006. Le storili doslej niso na vladi za to še nič posebnega.
Potem pa še Požar
Šarčeva napoved je precej razburilo sosednje države, še posebej v Avstriji, kjer pomemben del javnosti rabi jedrske energije nasprotuje. Dodatno se je vse skupaj zapletlo, ker je novinar Bojan Požar po vrnitvi Šarca iz Moskve, Rusi so za gradnjo nuklearke, seveda njihove, zainteresirani, objavil, da je direktorica zasebnega podjetja premierovega svetovalca za nacionalno varnost Damirja Črnčeca Zvonka Truden tudi direktorica zastopstva Westinghausa v Sloveniji. Westinghause je podjetje, ki je zgradilo slovensko nuklearko še v času socializma.
In nekoč po neuradnih informacijah poslancev menda prijazno plačalo za nastop na svetovni ameriški televiziji nekdanjemu premieru Janezu Drnovšku.
Računsko sodišče je med drugim ugotovilo: “Gen energija je v obdobju od leta 2006 do leta 2016 je pri različnih domačih in tujih izvajalcih naročila 122 študij in analiz v skupni pogodbeni vrednosti 16.088.214 evrov, ki se nanašajo na upravičenost in izvedljivost projekta drugi blok NEK. V tem obdobju je naročila 59 študij v skupni vrednosti 10.041.591 evrov, ne da bi javna naročila izvedla po enem izmed postopkov javnega naročanja.”
Ugotovitve revizorjev, ki so bile objavljene danes, si lahko preberete na povezavi tukaj: Revizija učinkovitosti dolgoročnega načrtovanja gradnje drugega bloka nuklearke.
Komentarji (0)
Disqus Comments (1)