Kadunc za glas ostaja direktor RTV Slovenija
|Last Updated on: 15th april 2019, 08:33 dop
Za odstavitev je bilo štirinajst svetnikov, proti dvanajst, dve glasovnici sta bili neveljavni. Igor Kadunc bi bil odstavljen, če bi bilo za to en sam svetnik več. Tako se je po več urah burnih razprav programskih svetnikov presenetljivo tesno razpletlo glasovanje, ali odstaviti generalnega direktorja RTV Slovenija Igorja Kadunca. Med razpravo se je število Kadunčevih nasprotnikov povečevalo. Glasovali so s papirnatimi glasovnicami in ne z glasovalnimi napravami. “Da ne bo sporov,” je ta način glasovanja pojasnil predsednik PS Ciril Baškovič, ki zastopa stranko SD. Pred glasovanjem je Kadunc napovedal, da bo sam odstopil, če vlada prihodnje leto ne bo povišala RTV prispevka, da bi pokrila minus, ki bo nastal tudi zaradi povišanja plač, za katerega se je vlada dogovorila s sindikati zaposlenih v javnem sektorju, v katerega spada tudi RTV. Zavod že nekaj časa posluje z minusom, a to pokriva s prodajo kapitalskih naložb (predvsem od naložbe v satelite nekoč).
Odmor po: Čigav partner se je bolj okoristil?
Odstavitev generalnega direktorja Kadunca je novembra predlagala večina (7:2) članov nadzornega sveta, ki ga vodi Andrej Grah Whatmough. Whatmough politično sodi k bolj sredinski SMC. Whatmough je odločno zanikal, da bi politika imela karkoli z ugotovitvami nadzornikov o slabem poslovanju in kršitvah zakona, potrdil pa je, kar sem poročal v soboto, da je pripravljen začasno voditi zavod, če bo Kadunc odstavljen. Velik vpliv v programskem svetu pa ima še levica (SD, DeSUS), zastopnik SD je predsednik PS Baškovič. Po prvih razpravah se je zdelo, da bo levica Kadunca odločno zaščitila. Do spora je prišlo že na začetku seje, ker je Baškovič besedo zahteval za šefico sveta delavcev Petro Bezjak, ki je Kadunca nekaj dni prej odločno podprl. Svet delavcev v programskem svetu nima zastopnika. V programskem svetu so trije izvoljeni predstavniki zaposlenih, ki niso zavezani z odločitvijo sveta delavcev in imajo različna stališča. Sašo Hribar je bil, denimo, podobno kot Bezjakova, proti odstavitvi Kadunca. Iz SMC so protestirali, ker dobiva Bezjakova besedo mimo vseh pravil čisto na začetku. A Baškovičeva je obveljala.
Seja je bila precej burna, Baškovič jo je celo prekinil, ko so se svetniki preveč zmerjali, kdo od njihovih partnerjev naj bi se domnevno kdaj okoristil. Odmor “za globoko dihanje” je to poimenoval. V razpravah je bilo veliko notranje pluralnosti. Da bo glasoval za odstavitev je, denimo, napovedal nekdanji šef Cankarjevega doma Mitja Rotovnik, ki je ocenil, da je Kadunc naredil premalo, kar je direktor. Jaroslav Skrušny pa je ocenil, da je zaradi lastnih interesov Kaduncu preprosto preveč blizu igrani program in le temu posveča pozornost. Prvič v zgodovini je nadzorni svet predlagal odstavitev generalnega direktorja. Je pa bilo v preteklosti ob direktorjih že veliko zapletov, ker je funkcija tudi politično izjemno pomembna. Direktor ima glavno besedo pri imenovanju vseh nižjih direktorjev in urednikov. Kadunc je lani prišel na vrh zavoda po zapletih, ko je sodišče predčasno odstavilo Marka Fillija z ugotovitvijo, da je bila pred njim pravilno za generalno direktorico izvoljena Nataša Pirc Musar. Programski svet je izvolitev Pirc Musarjeve nezakonito razveljavil, je ugotovilo sodišče. A funkcije programski svetniki Pirc Musarjevi niso dodelili (vrnili). Namesto tega so izvolili Kadunca. Pirc Musarjevi pa so s poravnavo po izvolitvi Kadunca izplačali 70.000 evrov odškodnine. Za popolno novost v zgodovini zavoda pa je poskrbel Kadunc sam, ki je odstavil odgovorno urednico informativnega programa Jadranko Rebernik. Prvič mu to lani celo ni uspelo. Po številnih zapletih, tudi po poskusu odstavitve direktorice TV Ljerke Bizilj, mu je to uspelo doseči v začetku letošnjega leta, manj kot pol leta pred volitvami poslancev. Po odstavitvi Rebernikove je odstopila še Biziljeva.
Nadzorniki: “Nezakonito” Kadunc: “Politično”
Odstavitev Kadunca je nadzorni svet zahteval zaradi nezakonitega ravnanja, prikrivanje pomembnih informacij programskemu in nadzornemu svetu, nespoštovanje sklepov nadzornega sveta, kako mora zavod voditi, posledica tega pa so izgube, v katerih se je znašel zavod, je povedal predsednik nadzornega sveta Grah Whatmough. Očitajo mu tudi nezakonito ravnanje pri zaposlovanju, odločitve, ki so sporne z vidika konfliktov interesov. Več o tem lahko preberete na povezavi: nadzorniki RTVS odstavljajo Kadunca. Kadunc je vse očitke zavrnil. Pred sejo je sporočil: “Povsem očitno je, da ne gre za predlog razrešitve iz krivdnih razlogov, temveč političnih.” Kadunc je ocenil, da je v ozadju stranka SMC. Iz SMC pa je njihova predstavnica Petra Ložar protestirala, da politizira Kadunc in poskuša odgovornost za svoje ravnanje preusmeriti v razpravo o politični stranki in o politiki. Sporočil je Kadunc še: “Vse, kar sem mi očita, sem argumentirano zavrnil in s tem seznanil člane programskega sveta. Noben od očitkov ni RTV povzročil niti evra škode. Očitane napake glede konflikta interesov so že jasno sankcionirane z najbolj blago kaznijo med možnimi: z opominom iz KPK. Očitki o nepravilnih zaposlovanjih so že odpravljeni. Pomen nerealiziranih sklepov je močno zbanaliziral sam predsednik nadzornega sveta. Očitki so za lase privlečeni, neoprijemljivi in spisani na silo in predvsem količino.”
Generalni direktorji za imenovanje in delo potrebujejo podporo programskega sveta, ki je politično strukturiran, večino članov izvoli državni zbor, prejšnja vladna koalicija SMC, DeSUS in SD si je v programskem svetu, ki je danes odločal o razrešitvi, zagotovila dvotretjinsko večino. Kadunc je bil za generalnega direktorja izvoljen aprila 2017, zanj je takrat glasovalo 20 svetnikov, osem glasovnic je bilo neveljavnih, eden svetnik pa je manjkal.
Kot je pokazal razplet danes nima več večine. Niti navadne. A ostaja direktor.
Komentarji (0)
Disqus Comments (2)