Brglezov nasvet SDS: Klemenčiča lahko interpelirate
|Last Updated on: 17th junij 2017, 11:28 dop
Da je Goran Klemenčič leta 2011 vedel za iransko milijardo v NLB, a ni storil nič, še močno odmeva. Prvi odzivi na izjavo pravosodnega ministra so bili začudenje, kako Klemenčič ni nič vedel že pred tem. Leta 2009 in 2010, ko je NLB obračala iranski denar, je bil namestnik notranje ministrice Katarine Kresal (LDS).

Zakaj Klemenčič ni nič storil vsaj zadnja tri leta, ko je bil pravosodni minister, če je res vedel za dogajanje, pa se je danes na kolegiju predsednika državnega zbora začudi Jože Tanko (SDS). Tanko je predsednika državnega zbora Milana Brgleza (SMC) spraševal, kakšno preiskovalno komisijo in zakaj bi ustanovila SMC, ko pa preiskovalna komisija za NLB že obstaja: vodi jo Anže Logar (SDS) in ta je tudi našla nenavadne iranske posle.
Je razlog preveč popularna SD?
Zahtevo za parlamentarno preiskovanje poslovanja NLB je SMC napovedala včeraj. Med razlagami, zakaj so se za to odločili, je slišati tudi, da so v največji stranki bržčas izračunali, da se jim splača, ker bo škodilo SD, ki ji javnomnenjske raziskave zadnje čase zelo dobro kažejo.
Milijarda je iz Irana preko NLB namreč začela potovati, ko je SD z Borutom Pahorjem prevzela vlado in še nekaj ključnih položajev. Finančni minister, pod katerega je sodila državna NLB, je bil Franci Križanič (SD), ki je imel med sodelavci tudi pomembne obveščevalce. SMC takrat še ni obstajala.
Pravzaprav je Klemenčič včeraj povedal, da je nekaj le storil. Najprej je povzel, da je bil bil kot predsednik komisije za preprečevanje korupcije (KPK) z zadevo leta 2011 seznanjen. Preko žvižgača. S tajnim dokumentom Banke Slovenije. Potem pa je dodal, da je primer posredovali pristojnim in pozneje tudi preverili, ali se kaj dogaja in dobili odgovor, da zadeve potekajo.
A dogajalo se, vsaj zdi se, ni čisto nič. Sporni iranski računi so bili že zaprti, preiskav ni bilo nobenih.
Vlada Boruta Pahorja, katere del je bil kot državni sekretar Klemenčič preden je postal šef KPK, je bila tudi brez njega obveščena, a ni storila nič.
Tanko: Je Klemenčič spregledal celo morje?
Tanko je opozoril, da se je kot šef KPK Klemenčič hvalil, da so opravili forenzično analizo bančnega sistema. “Milijardo evrov, če delaš forenzično preiskavo, težko zgrešiš; to ni kaplja v morju, ampak je to velik del morja,” je dejal in se začudil, da minister za pravosodje, ki je vedel za pranje denarja v NLB v vsem tem času, kar je minister, ni sprožil popolnoma nobenega postopka. “Niti toliko ni bil, da bi preveril, kaj počne tožilstvo na tej materiji, če je gradivo odstopil in posredoval naprej, niti da bi v okviru vlade vprašal, kaj počne, recimo, policija oziroma Nacionalni preiskovalni urad,” je dejal.
[wp_ad_camp_2]

Tanko je ocenil še, da je SMC na začetku celo blokirala delo preiskovalne komisije za banke, ki jo vodi Anže Logar, ta je odkrila nenavadno dogajanje v NLB, zdaj so pa nenadoma v SMC tako zainteresirani za preiskovanje, da bi ustanovili kar dodatno komisijo.
Možnih tudi več preiskav NLB hkrati
[wp_ad_camp_3]
Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer pa je napovedala, da bodo pri posebni preiskovalni komisiji vztrajali: “Domnevno pranje denarja, ki se je dogajalo v naši državi v preteklosti, je tako akuten problem, da terja tudi tovrstne poteze in politično odgovornost.”
Predsednik državnega zbora Milan Brglez pa je pojasnil, da je možnih več preiskovalnih komisij, če so izpolnjeni pogoji in da ravno preverjajo, ali so izpolnjeni.
SDS pa je v povezavi s Klemenčičem Brglez predlagal: “Imate, da vas podučim, možnost vložiti interpelacijo proti ministru za pravosodje, če mislite, da je ravnal tako narobe.”
[wp_ad_camp_1]
Del vsebine zahteve za preiskavo SMC je tudi trditev, da je Sova obvestila vlado Boruta Pahorja o dogajanju:
Celotna zahteva SMC za preiskavo je dostopna na povezavi:
Celotno ime te preiskave bi bilo: Parlamentarna preiskava o ugotavljanju domnevnega pranja denarja in financiranja terorizma, proliferacije ter financiranja aktivnosti tujih obveščevano-varnostnih služb v Novi Ljubljanski banki d.d.
Komentar o dogajanju:
Discover more from Spletni časopis
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Komentarji (3)
Disqus Comments (2)