Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Kako bo Jašovič pojasnil milijardo iz Irana?

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:50 pop

Ne bi verjel, da je res, če v komisiji za nadzor obveščevalnih služb ne bi prebral poročila o plačevanju iranske agenture po svetu, za vohunjenje v Aerospacu, ameriški mornarici…

Tako je dogodek prihajajočega tedna, pričanje Boža Jašoviča in Janka Medja, ki bo v ponedeljek pred preiskovalno komisijo o bančnih stranpoteh, napovedal predsednik SDS Janez Janša, ko je na srečanju stranke na Goriškem govoril o milijardi dolarjev, ki je po letu 2009, ko je veljal embargo, iz Irana čez NLB potovala na več kot 9000 računov.

Te nenavadne transakcije je prejšnji teden na vladi ministrom, ki so odločili, da ne bodo prodali NLB, pojasnjeval sedanji predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak. Da bi jim Brodnjak pojasnil dogajanje, je sejo vlade za nekaj časa prekinil premier Miro Cerar (SMC).

Še ne vemo, kaj je zgorelo v Kemisu

Predsednik SDS Janez Janša Foto: Državni zbor/Barbara Žejavac

»Cel dan smo razpravljali o ekološki katastrofi na Vrhniki. Rekel bi samo to, da je tam gorelo na tone strupenih snovi in še danes odgovorni ne zanjo povedati, kaj vse je gorelo. In trajalo je 14 dni, da je vlada imenovala koordinatorja za urgentno hitro ukrepanje v tej zadevi. 14 dni po tem, ko je že vse zgorelo,« je Janša ocenil petkovo izredno sejo državnega zbora in učinkovitost vlade po požaru v Kemisu na srečanju regijske koordinacije SDS v športnem parku v vasi Budanje pri Vipavi.

O milijardi dolarjev iz Irana, ki je preko NLB v času embarga potoval, ko je banko vodil Božo Jašovič, pa je predsednik SDS dejal: „Če bi mi to kdo povedal prej, preden sem prebral poročilo, do katerega sem prišel kot član komisije za nadzor obveščevalnih služb, bi rekel, da to ni mogoče“.

Dodal je, da je „denar prišel direktno iz iranske državne banke, pod dvojnim embargom, namenjen pa je bil za plačevanje iranske agenture po svetu, za vohunjenje v Aerospacu, ameriški mornarici, povsod.“

Zaslišanje Jašoviča in Medje

Tudi o milijardi iz Irana bo najbrž pričal nekdanji direktor NLB Božo Jašovič pred preiskovalno komisijo o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji. Preiskovalno komisijo vodi Anže Logar (SDS). Po Jašoviču je za ponedeljek načrtovano še zaslišanje Janka Medje. Medja je glavni nadzornik banke postal v času, ko je Jašovič že odstopil zaradi nesoglasij z državo ob prvem poskusu prodaje Mercatorja Agrokorju. Cena bi bila takrat krepko višja kot je bila nekaj let pozneje, ko je Mercator prodala vlada Alenke Bratušek.

Jašovič po zapletih z Veselinovičem

Franc Križanič, finančni minister v vladi Boruta Pahorja med novembrom 2008 in februarjem 2012. Foto: Državni zbor

Medja je Jašoviča tudi nasledil na vrhu največje banke. Šef nadzornega sveta NLB je Medja postal julija 2012, več kot pol leta po odstopu Jašoviča. Pred tem je bil od leta 2008 član uprave Unicredit banke. Za direktorja NLB je Medjo nadzorni svet imenoval sredi septembra 2012.

Vrsta menjav in razpad Pahorjeve vlade

Božo Jašovič je slaba tri leta prej vodenje banke prevzel po številnih zapletih v času vlade Boruta Pahorja, ko je bil finančni minister Franc Križanič. V začetku leta 2009 se je končal direktorski mandat na vrhu NLB nekdanjemu šefu kabineta premiera Janeza Drnovška Marjanu Kramarju. Nasledil ga je Draško Veselinovič iz kvote LDS, ki jo je takrat vodila Katarina Kresal.

A po ostrih sporih v koaliciji vlade Boruta Pahorja (SD), ki so bili tudi o tem, ali podaljševati posojila tajkunom in katerim, je Veselinovič že po nekaj mesecih moral odstopiti: zgodilo se je aprila 2009. Septembra 2009 je vodenje največje banke v državi prevzel Jašovič, ki je odstopil decembra 2011, a je po odstopu NLB vodil še večji del leta 2012.

V začetku decembra 2011 so bile, ker je vlada Boruta Pahorja pred tem razpadla, izredne volitve poslancev .

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (6)

Disqus Comments (6)

https-spletnicasopis-eu