Izjemne pokojnine: Država borcev, politikov in kulturnikov
|Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:50 pop
„Borčevske pokojnine prejema nekaj več kot 6.000 nekdanjih borcev NOB in okoli 10.000 družinskih članov, skupaj okoli 16.000 prejemnikov. Taki so podatki Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, ki so nam dostopni, sicer so stari že nekaj let. Za borčevske pokojnine se je iz državnega proračuna na letni ravni pred nekaj leti zagotavljalo preko 20 milijonov evrov. Za izjemne pokojnine za ustvarjalce na področju kulture se je namenjalo 1,5 milijona evrov. Za nekdanje vrhunske športnike pa le nekaj preko sto tisoč evrov.“
To je v predlogu zakona, ki bi uvedel dodatke k pokojnini za izjemne dosežke na področju športa, zapisal poslanec Desus Peter Vilfan in dodal, da je iz podatkov, kdo dobiva državne pokojnine, mogoče sklepati, da je Slovenija predvsem država borcev, politikov in ustvarjalcev na področju kulture, ne pa športnikov.
Po alkoholu še pokojnine
Vilfan je prvi podpisan pod predlog za državne dodatke k pokojninam športnikom. Sledijo mu velika večina poslancev SMC, Desus, SD in nepovezanih. Parlament je, da bi športnim društvom zagotovil več denarja, v zadnjem mesecu že ponovno dovolil prodajo piva in vina na stadionih. Kot kaže množica podpisnikov predloga bo uzakonil še dodatke k pokojninam športnikov. O tej spremembi, ki bi vrhunskim športnikom dodatek zagotovila, ko izpolnijo običajne pogoje za upokojitev, bo razpravljal odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino.
Izjemne pokojnine so športniki lahko dobili že v preteklosti, opozarjajo pobudniki. Na področju športa je bilo podeljenih enajst izjemnih pokojnin, pri čemer so bile zadnje podeljene že davnega leta 2007.
Začelo se je leta 2002, ko je strokovni svet predlagal takratni ministrici, da se tudi vrhunskim športnikom in športnim delavcem podelijo izjemne pokojnine – tako kot so to že davno prej imeli urejeno kulturniki, borci in še nekateri drugi. Če športnik ni bil med dobitniki odličij z olimpijskih, svetovnih ali evropskih prvenstev, pa še to le v tistih panogah, ki so v rednem olimpijskem programu, izjemne pokojnine ni dobil. Da bi ustregli še športnim delavcem in trenerjem, ki odličij ne dobijo, se je dodalo še dodatno merilo, in sicer Bloudkovo nagrado, kot najvišjo možno priznanje na področju slovenskega športa.
Med prejemniki tudi premierov oče
Ta hip izjemne pokojnine prejemajo naslednji športniki: košarkarji Ivo Daneu, Borut Bassin in Aljoša Žorga, telovadca Miro Cerar in Tine Šrot, smučarski skakalec Jože Šlibar in še nekaj drugih, je zapisano v poslanskem predlogu zakona.
Poslanci, ki jih vodi Vilfan, so med prejemniki pokojnin navedli tudi nekaj športnikov, ki so že nekaj let pokojni. Sam sem to najprej spregledal. Po opozorilu bralca portala, nekdanjega odličnega urednika na Delu, sem ta imena izbrisal.
Na drug strani je, opozarjajo pobudniki, ministrstvo za kulturo podelilo več kot 300 izjemnih pokojnin, med njimi tudi družinske.
Zanimivo je, da Peter Vilfan in ostali predlagatelji zakona, ki bi omogočil dodatke k pokojninam športnikom, trdijo, da novost države vsaj prva leta ne bo nič stala. To so zapisali tako:
Po domače to pomeni, da sprejemajo vsaj kratkoročno precej nepomemben zakon ali pa so finančne posledice slabo prikazali.
Komentarji (13)
Disqus Comments (13)