Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Pošte Hedvika ni prevzela. Si je pa najbrž mislila, da sem kriminalec.

Last Updated on: 15th maj 2025, 12:46 pop

Preiskavo policistov je sprožila družina podpredsednice državnega zbora Meire Hot. To mi je na zaslišanju na oddelku za preiskovanje in pregon uradnih oseb pri specializiranem državnem tožilstvu včeraj povedal višji kriminalistični inšpektor Darko Maksimović. Ko sem še nekoliko vrtal, je pristavil, da je postopek sprožil oče podpredsednice državnega zbora Mehmed Hot (SD). Dokumenta, s kateri je Mehmed Hot sprožil preiskavo, kdo iz policijske uprave Koper mi je razkril preveč resnice o pretepu, v katerega je bil vpleten lep del družine poslanke SD, pa mi Maksimović kot novinarju ni bil pripravljen dati ali pokazati. Pojasnil mi je, da gre za dokument v spisu in da to ni za javnost.

Na zaslišanje, ker sem objavil podatke, ki jih ne bi smeli dobiti, sem na trg Osvobodilne fronte 13 včeraj prišel malo pred deveto uro zjutraj. Iz specializiranega tožilstva so me namreč opozorili, da me lahko prisilno privedejo, če ne pridem sam. Raje sem se potrudil. Ni bilo prvič. Obvestilo, da moram na zaslišanje, je na domači naslov prišlo čez prvomajske praznike, ko sem bil na Štajerskem. Precej je šokiralo taščo Hedviko, ki se je iz Idrije ravno prijazno pripeljala nahranit družinske papige. Po kazenskem postopku nekaj hočejo od mene, sem izvedel od Hedvike. Običajni ljudje niso navajeni, da oblast tako komunicira z novinarji. Pošte ni prevzela. Ponudila se je, da bi. A poštar ji ni hotel dati. Si je pa najbrž mislila, da moram biti kak kriminalec. No, ve, da sem novinar. In ti smo sumljivi.

Pošto sem sam prevzel, ko sem se vrnil.

In sem šel na zaslišanje na oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili. Kar sam nisem. Kriminalci, ki jih tu preiskujejo, so uradne osebe, torej oblast. Ali so pa, politiki, če že niso kriminalci, vsaj zelo blizu kriminalu in kriminalcem. Policija mora zaradi oblasti javnosti prikrivati, da je bila družina podpredsednice parlamenta vpletena v resen pretep v centru Pirana. S tem grobo kratijo pravico javnosti do obveščenosti. Politiki so uzakonili, da policija medijem ne sme razkriti imen in priimkov nikogar, ko gre za kriminalna dogajanja, češ da je vse, kar se dogaja, zasebno. Tudi, če novinarji vprašamo, ali so bili Hotovi udeleženi, morajo zavrniti odgovor. O konkretnih osebah ne smejo odgovarjati nič. To zahteva od njih zakon. Nobena preverjanja novinarjev niso mogoča. Takšna je naša ureditev. Le neuradno lahko pod roko novinarji dobimo informacije. Kar je gojišče za, saj veste, korupcijo. Roka roko umije.

Javnost pa je dejansko brez vsake pravice vedeti. Še posebej, če se pomembni ljudje pretepajo na javnih krajih. Denimo, družina poslanke vladajoče SD. A o pretepih medije iz policije z dnevnimi obvestili vsaj obvestijo brez imen in priimkov. Tudi to, da so se neznanci mlatili v Piranu in da so prišli rešilci in vse mogoče, so nas. Ko gre za posilstva, samomore in podobne dogodke, pa to medijem in javnosti celo v celoti prikrijejo. Na zahtevo politikov (in nevladnih organizacij). Za te dogodke se ne sme izvedeti, ker bi naj to napačno vplivalo na ljudi. Tudi kršitev zakona je, če ljudje izvedo, da se je zgodilo posilstvo ali kaj takega. Še posebej, če so vpleteni migranti. Če pa gre za navaden pretep ženske, še izvemo.

Se pa razve tudi o posilstvih. Praviloma, če se zgodijo na javnem kraju in so ljudje poklicali na pomoč policijo. Govorice gredo hitro. Tudi, ko se uradno na vso moč prikriva in cenzurira obvestila. Kar se je že zgodilo na Metelkovi in drugod v centru Ljubljane.

Hot te preiskave ni sprožil, ker so ljudje izvedeli za njegovo ime. Ne toži zaradi tega. Zmotilo ga je, ker sem objavil dokument policije, ki kaže, kako so komunicirali. Dogodka samega in vpletenosti Hotovih ni bilo mogoče skriti. Slovenske novice so pretep opisale tako: Lokalni gasilec je želel očetu poslanke plačati pijačo, a je med njima prišlo do konflikta, po katerem bi naj Meira Hot očeta zaradi lažje poškodbe odpeljala v bolnišnico, gasilec pa bi naj z družbo s presekanim čelom odšel v drug lokal. Tam so se pozneje pojavili člani družine Hot in pretepli in obrcali gasilca. Skupila pa sta jo še dva moška in ženska, ki so prišli iz lokala in bi naj poskušali ustaviti pretep, posledica bi naj bile nezavest, zlom nosu, presekanine, udarnine, otekline, odrgnine, podplutbe, hematome, bolečine v glavi, hrbtu, drugih delih telesa. Dva moška, enega iz Pirana, drugega iz okolice Celja, so odpeljali z rešilcem. Ko so se zaslišale policijske sirene, bi naj Hotovi pobegnili. Brat poslanke Marko Hot je bil, še opozarjajo Slovenske novice, v preteklosti zaradi nasilništva že obsojen na pogojno zaporno kazen.

Inšpektorja Maksimovića je zanimalo predvsem, kako sem v Spletnem časopisu pridobil dokument o dogajanju iz policije, po katerem je jasno, da je policija naredila dva zapisnika o ovadbah Mehmeda Hota in sicer 29. 12 in 31. 12. in tudi uradni zaznamek o zbranih obvestilih po pogovoru z Meiro Hot. Dokument policijske uprave sem pri poročanju objavil, ker so iz SD, ko sem preverjal dogajanje, zatrdili: “V zvezi z incidentom niti poslanka niti člani njene družine niso bili zaslišani s strani policije.” Takšen je bil dokument, ki je kazal, da to ni bila povsem točna informacija:

Vpletenost članov družine Hot po zapisniku

Obvestila se pač zbirajo z zaslišanjem. Tudi mene so včeraj. In nastal je nekakšen zaznamek. Maksimović me je vprašal, ali imam morebiti ta dokument tudi s podatki, ki so v objavi v Spletnem časopisu prikriti. Torej še več podatkov, ki bi morali biti novinarjem in javnosti prikriti. Odgovor na obe vprašanji, o tem, od kod sem dobil dokument, in ali imam kaj še bolj delikatnega, sem zavrnil.

Na zaslišanja občani moramo. Ni nam pa tam treba nič povedati. In tudi nisem. Če bi, bi se teoretično lahko potisnil celo v kazenski postopek kot sostorilec kaznivega dejanja, ker je bilo javnosti iz policije v mojem mediju razkrito preveč o pretepu, v katerega je bila vpletena družina Hot.

Kazenski postopek ne bi bil, ker bi škodovalo preiskavi ali kaj takega. Škodi Hotovim in SD, če se o tem piše.

Podobno so me na specializirano tožilstvo kot pričo že “vabili” v “aferi metek”, ker sem še na Siol.net razkril, da je policija odkrila osumljenca za pošiljanje grozilnih pisem in metkov številnim politikom, tudi takratnemu šefu vlade Janezu Janši in njegovi družini. Za grožnje so osumili Teodorja Goznikarja. Politika SNS. Ki ga je ta stranka po tem, ko sem to razkril, takoj izključila. Več o tem pregonu, ker je javnost izvedela, kar ne bi smela, torej resnico, lahko preberete tukaj: Afera metki na sodišču, celjsko tožilstvo toži Goznikarja, specializirano tožilstvo pa lovi novinarje.

Proti Goznikarju, ki mu tožilstvo očita kaznivo dejanja grožnje in krive ovadbe, ker se je tudi sam prijavil kot oškodovanec, bi moral ta teden potekati sodni postopek na celjskem okrajnem sodišče, vendar Goznikarja ni bilo. Zbolel je. Mediji pa poročajo, da tožilka Maja Lajh razmišlja, ali bi sploh še vztrajala pri postopku, ki se niti še prav začel ni.

Čas pokaže, da država preganja novinarje in policiste, ki ljudem ne prikrivajo resnice, storilce kaznivih dejanj pa ne preveč.

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (0)

Disqus Comments (4)

https-spletnicasopis-eu