Golob pristaše poziva, naj z bojkotom referenduma ne podprejo njegovega zakona o privilegijih
|Last Updated on: 4th april 2025, 11:36 dop
“Ne bomo daljšali delovne dobe, ostaja 40 let.” To je prejšnji mesec napovedal premier Robert Golob po koalicijskem vrhu. Včeraj smo izvedeli, da bo delovna doba podaljšana. Zdaj velja, da se je s 40 leti dela mogoče upokojiti pri 60 letih, poslej bo pri 62. S 42 leti delovne dobe. Tisti, ki imajo 15 let delovne dobe, bodo morali delati do 67 leta. Vsem pa se bo pokojnina odmerila manj ugodno, ker se bo štelo celotno pokojninsko obdobje (z izjemo petih najslabših let). Takšna pokojninska “reforma” je na poti v parlament, ki bo danes na izredni seji že določal, da bo 11. maja referendum o astronomskih pokojninskih dodatkih za elito kulturnikov.

Z astronomskimi dodatki za izbrane kulturnike so stranke Svoboda, SD in Levica prehitele spremembe na pokojninskem področju, ki jih pripravljajo za vse druge ljudi. Če bo za večino manj, ker mora država varčevati, bo za elito krepko več.
Svoboda poziva ljudi, naj z bojkotom ne podprejo njihovega zakona o astronomskih dodatkih za elito
Predsednica odbora za kulturo, ki je včeraj predlagal 11. maj za dan referenduma, Sara Žibrat (Svoboda) je napovedala, da je na referendum ne bo, ker bo šlo za kampanjo SDS pred volitvami in pojasnila, da ni mislila resno, ko je ob potrjevanju zakona vse kritike pozvala, naj, če jim ni prav, zahtevajo referendum. To je SDS tudi storila in brez težav za referendum zbrala več kot 40.000 podpisov državljanov.
Premier Robert Golob pa je sinoči napovedal, da bo bojkot referenduma, da njihovi pristaši ne bi podprli njihovega zakona, pristop celotne Svobode. V pogovoru s Tanjo Starič za Odmeve in Urošom Slakom za POPTV je ocenil, da poskuša največja opozicijska stranka ljudi, ki so ustvarjali umetnost in kulturo, za katero verjame, da je bistvo naše narodne identitete in so bili nagrajeni z najvišjimi državniškimi priznanji, sedaj postaviti na pranger, kjer bodo “zasmehovani s strani ljudstva.”
Povedal je, da je zanj nedopustno, da se na referendumu o astronomskih pokojninskih privilegijih sploh odloča. Tako je bilo v Odmevih:
Golob je napovedal, da se bodo v kampanjo vključili tako, da bodo ljudi pozvali k bojkotu tega po njegovi oceni “nesmiselnega in sramotnega referenduma”.
Kako so mediji podrejeni oblasti, kažejo redni dvojni pogovori Roberta Goloba, ki vsakič povsem naključno simultano dobi vabilo k Slaku na POP TV in v Odmeve TVS, ko si zaželi malo propagandne dejavnosti. To je “avtonomija” medijev.
V ustavi je za uspeh referenduma, da prepreči zakon, ki ga je uzakonila večina, določeno: “Zakon je na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.”
Taktika Svobode, da bo svoje volivce pozvala k bojkotu, pomeni, da so se že predali in da ne bodo poskušali prepričati večine, da bi podprla njihove rešitve. Bojkot tistih, ki so za zakon, pa ni bistven za to, da bi opozicija dosegla drugi pogoj, to je, da mora ob več glasov proti kot za doseči še, da bi proti zakonu glasovala najmanj petina vseh volivcev. Za to mora opozicija na volišča zvabiti dovolj nasprotnikov zakona. Zagovorniki so, če ne glasujejo, nepomembni.
Ne štejejo. Bo pa verjetno Svoboda po referendumu uporabila manipulacijo, da bo trdila, da so njihovi vsi, ki na referendum niso šli in da so bili vsi ti tudi za privilegije.
Kampanjo proti privilegijem elite je ob SDS že napovedala NSi. Ne pa tudi Demokrati Anžeta Logarja.

Discover more from Spletni časopis
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Komentarji (0)
Disqus Comments (8)