Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

POPRAVEK IN PRIKAZ NASPROTNIH DEJSTEV MIHAELA ŠUŠTARŠIČA

Last Updated on: 25th februar 2025, 07:07 pop

Odgovorni urednik portala Siol.net Mihael Šuštaršič je poslal precej obsežno zahtevo za popravek in prikaz nasprotni dejstev na članek: “Po Črnčecu še skok Žela nad Telekomov Siol.net.” Odziv objavljam v celoti in brez posegov kot to zahteva zakon:

“ZAHTEVA ZA POPRAVEK IN PRIKAZ NASPROTNIH DEJSTEV V SKLADU Z ZAKONOM O MEDIJIH

Na vašem portalu Spletni časopis je bil 22. februarja 2025 objavljen članek z naslovom “Po Črnčecu še skok Žela nad Telekomov Siol.net”, in sicer na https://spletnicasopis.eu/2025/02/22/po-crncecu-se-skok-zela-nad-telekomov-siol-net/

Kot odgovorni urednik portala Siol.net v skladu z določili Zakona o medijih (Zmed) zahtevam popravek in prikaz nasprotnih dejstev z objavo spodaj navedenega besedila, in sicer v skladu z določili 27. člena Zakona o medijih (Zmed), še posebej 4. odstavka tega člena. Popravek mora biti objavljen ločeno, torej v enaki obliki in na takem mestu, kot je bil  objavljen sporni članek, torej tudi z izpostavitvijo na naslovnici vašega portala.

Naj vas še enkrat opozorim, da je moj priimek Šuštaršič in ne Šušteršič. Enkrat ste zaradi tega že objavili popravek. Vas moram spomniti tudi na Novinarski kodeks Slovenije, da mora “novinar preverjati točnost zbranih informacij in se izogibati napakam”? Vam moram poslati fotokopijo osebne izkaznice, da boste znali pravilno napisati moj priimek?

Mimogrede, zapis na Wikipedii, ki ga navajate kot utemeljitev, da se moj priimek piše drugače, je popravljen že dlje časa. In ob tokratni objavi tega niste preverili. Poleg tega bi lahko preverili tudi originalni podpis na peticiji, kjer sem se zagotovo podpisal s pravim priimkom. Pri tem zapisu vztrajam verjetno že vse, odkar se znam podpisati …

Spodaj vam pošiljam besedilo popravka, ki ga prosim objavite skupaj s hiperpovezavami (na vaš osnovni članek, na spletno stran MOSS in spletno stran Wikipedie), v priponki pa fotografijo, ki jo objavite kot naslovno (in na naslovnici).

—–

POPRAVEK in PRIKAZ NASPROTNIH DEJSTEV: Portal Siol.net ima dejansko rekordni doseg v svoji zgodovini

V članku avtorja Petra Jančiča z naslovom “Po Črnčecu še skok Žela nad Telekomov Siol.net“, ki je bil na Spletnem časopisu objavljen 22. februarja, je objavljenih več netočnih in zavajajočih trditev. Predvsem ne drži to, da je Siol doživel precejšen padec branosti – nasprotno Siol.net že tri mesece beleži rekorden doseg v vsej svoji zgodovini, kar dokazuje tudi lestvica MOSS, ki jo oblikuje Oglaševalska zbornica Slovenije.

Čeprav avtor članka redno spremlja lestvico MOSS, pa v primeru Siola pogosto pomeša relevantne podatke in kategorije, pa tudi metodologijo. Meša doseg (število unikatnih uporabnikov), branost (število prikazov) in povprečni čas branja (povp. dnevni čas obiskovalca). Uvrstitev na lestvici MOSS se oblikuje na podlagi dosega, ki se je v zadnjih mesecih za Siol pomembno povečal – povprečno 844 tisoč unikatnih uporabnikov mesečno v zadnjih šestih mesecih in kar 883 tisoč povprečno na mesec v zadnjih treh mesecih. Januarja je portal prvič presegel tudi mejo 900 tisoč unikatnih uporabnikov.

Za primerjavo –  povprečni mesečni doseg Siola v zadnjih petih letih ni dosegal 800 tisoč uporabnikov (765 tisoč leta 2020, 792 tisoč leta 2021, 798 tisoč leta 2022, 797.676 leta 2023 in 795 tisoč leta 2024). Podatki za zadnjega pol leta, ko že beležimo omenjeno povprečje 844 tisoč uporabnikov, pa so za nas na TSmedia dokaz, da je bila prenova portala, ki smo jo zagnali 8. februarja lani, zelo uspešna. 

Seveda smo na začetku beležili nekaj “porodnih krčev”. Zato tudi padec na lestvici MOSS za eno mesto v februarju in marcu lani (ne pa “več mesecev”, kot trdi avtor). Nato pa smo se vrnili in usidrali nazaj na tradicionalno 2. mesto za 24ur.com.

Avtor “precejšen padec branosti” utemeljuje s podatkom o “času branja portala”, vendar pa je ta podatek treba jemati tudi v ustreznem kontekstu, razlogi za padec te kategorije pa so kompleksni, ne zgolj “ukinitev možnosti komentiranja bralcem”. 

Še vedno pa je Siol v tej kategoriji prvi splošni novičarski portal, ki za seboj nima (več) lastne televizije (tretji za 24ur.com in MMC RTV SLO). Treba je tudi izpostaviti, da je bilo z letom 2023 zaključeno vsakršno sodelovanje med Siolom in Planetom TV, ko je bila dokončana prodaja slednjega izpod okrilja Telekoma Slovenija.

Pa vendar – če bi upoštevali pomen kategorije “časa branja portala”, potem bi bil januarja najpomembnejši portal v Sloveniji voyo.si (sicer dejansko 40. na lestvici MOSS), sledil bi MMC RTV SLO (3. na lestvici) in šele nato 24ur.com (1. na lestvici). Četrti portal bi bil pa bolha.si. Siol bi bil šele sedmi, ostali osrednji slovenski mediji, ki krojijo vrh lestvice MOSS, pa še precej nižje.

A tudi v obdobju, ko je Siol vodil avtor spornega članka, bi bil po teh kriterijih Siol šele peti (npr. januar 2022), ne pa drugi, kot se rad vztrajno primerja sam. Kot rečeno, se lestvica MOSS oblikuje na podlagi podatka o dosegu, kjer pa Siol krepko raste in to lahko preveri vsak neodvisno. Za razliko od Spletnega časopisa, kjer se avtor hvali s podatki o dosegu, ki niso primerljivi z metodologijo MOSS (in so dejansko lahko močno precenjeni).

Avtor poleg tega namenoma manipulira s priimkom odgovornega urednika portala Siol.net Mihaela Šuštaršiča, čeprav je glede tega enkrat že objavil popravek. Tudi navedbe, da naj bi bil njegov priimek “med podpisniki peticije” napisan drugače (a/e – Šušteršič), ne držijo. Avtor to trditev običajno utemeljuje z zapisom na spletnem mestu Wikipedie, ki pa je popravljen že dlje časa. Avtor sicer povsem jasno ve, kako se piše odgovorni urednik Siola, a ga vseeno piše enkrat tako, drugič drugače. In ker ne gre zgolj za lapsus, je treba glede tega zahtevati popravek objavljenega besedila.

Za portal Siol.net in TSmedia:

Mihael Šuštaršič, odgovorni urednik Siol.net”

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (0)

Disqus Comments (1)

https-spletnicasopis-eu