Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Podpišite za referendum, pomagajte ustaviti to norost! Klakočar Zupančičeva je določila roke.

Last Updated on: 17th marec 2025, 06:47 pop

Od četrtka 20. 2. 2025 do srede 26. 3. 2025 je mogoče prispevati na upravnih enotah overjeni podpis za referendum o dodatku k pokojnini, ki bi političnim nagrajencem na področju umetnosti zagotavljal najvišje mogoče pokojnine, trenutno je to slabih tri tisoč evrov neto mesečno. Za Prešernov nagrajence bi privilegij po nagradi 30.000 evrov pomenil še povprečno okoli 400.000 evrov dodatne politične pokojninske nagrade. Referendum bo, če bo SDS, ki je postopek sprožila, od državljanov zbrala 40.000 na upravnih enotah overjenih podpisov.

V Spletnem časopisu novemu zakonu kot primeru tratenja javnega denarja za privilegije arbitrarno izbrane peščice ostro nasprotujem in vse bralce pozivam, da prispevate podpis in na referendumu tudi glasujete proti temu zakonu, s katerim vladajoči politiki še nadgrajujejo podoben nerazumen zakon iz časa socializma (ZIPO), po katerem je leta 2022 136 kulturnim delavcem ali njihovim dedičem vlada plačala na letni ravni povprečno po 6.757 evrov k pokojninam za posebne zasluge. Na mesečni ravni 563 evrov.

Po novem bodo dodatki višji in zelo verjetno je, da bo prejemnikov še več. Komu vse so privilegij dodelili in mu danes plačujejo in v kolikšnih višinah, vladajoči javnosti sistematično prikrivajo in s tem kršijo pravico javnosti do obveščenosti o javnih zadevah. To je zloraba oblasti.

Še širši privilegij od dosedanjega želijo poslanci Svobode, SD in Levice zdaj uzakoniti za vse kulturnike, ki so nagrade politikov dobivali po drugi svetovni vojni in jih bodo v bodoče. Asta Vrečko sicer načrtuje, da bo prejemnikov po novem finančno višjega privilegija malo, znašala pa naj bi doplačila povprečno 1.500 evrov za Prešernove nagrajence in 750 evri za nižje. Torej krepko več kot povprečno zdaj plačujejo “za zasluge”.

Podobne nerazumne privilegije na račun vseh drugih upokojencev in ljudi so na predlog Petra Vilfana z leve že uzakonili za športnike in športne funkcionarje, Vilfan najvišjo pokojnino, ki si jo je uzakonil, že prejema. Tudi takrat so trdili, da bo prejemnikov le peščica, finančne posledica pa povsem nepomembne. Lagali so. Doslej so ta privilegij dodelili že 104 športnikom in športnim funkcionarjem. Skoraj že dosega število prejemnikov po ZIPO iz časov socializma. 

Najvišje pokojnine, okoli tri tisoč evrov, po tem zakonu prejemajo Vinko Jelovac, Veselka Pevec, Rajko Kopač, Pavla Sitar, Marjan Peternelj, Mateja Pintar Pustovrh, Drago Potočnik, Ivan Vinkler, Erlend More, Rastko Lah, Boštjan Vogrinčič, Igor Žagar, Peter Vilfan, Rajmond Debevec in Franček Gorazd Tiršek. Najnižje dodatke, ki zagotavljajo 70 odstotkov pokojnine, to je okoli 2.000 evrov neto, pa je med bolj znanimi, dobil nogometaš Marko Elsner, 85 odstotkov pa, denimo, rokometaš Vlado Bojović, tenisačica Mima Jauševec in smučar Bojan Križaj.

Odločitev o razpisu roka za zbiranje podpisov za referendum še o kulturniškem privilegiju, je takšna:

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (0)

Disqus Comments (9)

https-spletnicasopis-eu