Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Niso se ustrašili referenduma o tri tisoč evrov pokojnine Svetlanam Makarovič

Last Updated on: 17th marec 2025, 06:48 pop

Kljub tveganju referenduma so vladni poslanci po vetu državnega sveta ponovno izglasovali dodatek, ki množici Prešernovim nagrajencem v zadnjih desetletjih zagotovil tri tisoč evrov neto pokojnine, pol manj pa nagrajencem Prešernovega sklada in predsednika republike. Razplet glasovanja je bil takšen:

Tokrat so za glasovali vsi iz Levice, tudi Miha Kordiš, proti je med nepovezanimi poslanci glasoval le Dejan Kaloh, ne pa Eva Irgl in Anže Logar, vzdržal se je tudi poslanec Svobode Tine Novak, ki prestopa k Logarju. Če novosti ne bo ustavil referendum, bo Prešernov nagrajenec po 30.000 evrih nagrade dobil še povprečno v seštevku 400.000 evrov pokojninske rente, ki bi se izplačevala do konca življenje. Da bo SDS, če bo koalicija vztrajala pri tem, začela zbirati podpise za referendum, je včeraj v državnem zboru napovedal Andrej Hoivik. Tako se je razpletlo glasovanje decembra pred vetom:

Ministrica za kulturo Aste Vrečko (Levica) je, da pričakuje, da bo v vladnih strankah ostali disciplinirani, povedala tako: “Prepričana sem, da boste zakon podprli, ker je nujno, da stopi v veljavo in tudi s tem še dodatno počastili naše umetnike in kulturnike in s tem tudi kulturni dan, ki je pred nami.” Tudi Tatjana Greif je za Levico napovedala, da zakon ponovno soglasno podpirajo. Prvič ga pri glasovanju, če smo natančni, niso.

Iz Svobode je Andreja Rajbenšu povedala: “Razprave opozicije, ki primerjajo dodatke za izjemne dosežke umetnikov z ostalimi pokojninami so populistične in zavajajoče. Zakaj dodatkov za umetnike ni mogoče primerjati z višino pokojnin večine upokojencev? Dodatek za umetnike ni socialni korektiv nizkim pokojninam, temveč predstavlja priznanje za izjemne dosežke tistim, ki prispevajo k razvoju kulture, identitete in mednarodne prepoznavnosti države. Nizke pokojnine, ki so vplivale na izračun pokojninske osnove, so posledica političnih odločitev Janševe vlade iz leta 2012, in nimajo veze s tem dodatkom, ki simbolizira družbeno priznanje umetniškega prispevka k intelektualnemu in estetskemu razvoju, dosežki nagrajenih umetnikov pa niso le priznanje njihovega dela, temveč tudi dolgoročna investicija v ugled in kulturni kapital te države. Zato lahko z gotovostjo trdimo, da je kritika opozicije neiskrena in neutemeljena, saj ti dodatki reforme pokojninskega sistema ne ovirajo.”

Trditve Rajbenšujeve o znižanju pokojnin leta 2012 so neresnične in primer propagandnih lažnivih novic, ki jih širijo vladajoči.

Za SDS je Hoivik referendum, če bodo vladajoči vztrajali pri projektu, napovedal tako: “Zakonu ostro nasprotujemo, saj so ti dodatki namenjeni točno določeni kulturni eliti, medtem pa Golobova vlada obdavčuje navadne upokojence z dodatnim obveznim zdravstvenim prispevkom, ki se bo marca zvišal z dodatnim davkom za dolgotrajno oskrbo in z nedavnim povišanim RTV prispevkom, nenazadnje tudi z napovedjo novega nepremičninskega davka. V primeru, da bo zakon potrjen s strani koalicijskih poslancev, v imenu SDS napovedujem, da bomo pričeli s postopki za zakonodajni referendum.”

Za NSi je Jožef Horvat napovedal: “Ministrstvu za kulturo, ministrici, enostavno ne zaupamo. Razlogov je več, od kadrovanja, do nezakonitega protipravnega izplačila nagrade Prešernove nagrade Svetlane Makarovič, do maščevanja Upravnemu odboru Prešernovega sklada oziroma njegovemu zadnjemu predsedniku doktorju Jožefu Muhiču in tako naprej. Pa tudi v včerajšnji razpravi pri Zakonu o uresničevanju javnega interesa za kulturo smo lahko videli, da so zakonodajni predlogi Ministrstva za kulturo pomanjkljivi. Zakonska rešitev, ki je pred nami nikakor ne bo prispevala k razvoju slovenske umetnosti. Gospe in gospodje, delitev denarja posameznim umetnikom po pomanjkljivih merilih ne more biti prispevek k razvoju slovenske umetnosti.”

Za SD pa je podporo zakonu Jonas Žnidaršič napovedal tako: “Ponovno bomo podprli predlog zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, saj verjamemo, da gre za pomemben korak k prepoznavanju izjemnih dosežkov posameznikov, ki so s svojim delom bistveno prispevali h kakovosti in prepoznavnosti slovenske umetnosti.” 

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (1)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu