Neža Kogovšek Šalamon podpredsednica US
|Last Updated on: 17th november 2024, 10:11 dop
Nežo Kogovšek Šalamon so ustavni sodniki danes izvolili za novo podpredsednico ustavnega sodišča. Sodnica bo funkcijo podpredsednice Ustavnega sodišča začela opravljati 16. decembra 2024. Takrat bo položaj predsednika prevzel tudi dosedanji podpredsednik ustavnega sodišča Rok Čeferin. Predsednika in podpredsednika, kot so sporočili iz ustavnega sodišča, sodniki izvolijo s tajnim glasovanjem za dobo treh let.
O Kogovškovi smo nazadnje obseženo poročali, ko so jo ustavni sodniki izločili iz sojenja v primeru čistke vladajočih na RTVS. S štirimi glasovi proti enemu je ustavno sodišče aprila odločilo, da zavrže predloge za izločitev ustavnega sodnika Klemna Jakliča predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič (Svoboda) in podoben predlog vlade Roberta Goloba (Svoboda) za izločitev Jakliča, pa tudi predlog za izločitev predsednika ustavnega sodišča Mateja Acceta, kar je predlagal direktor TVS Uroš Urbanija. So pa izločili Kogovšek Šalamonovo, kar je predlagal predsednik programskega sveta RTVS Peter Gregorčič, ker ob sodniškem delu sodnica dodatno dela za Mirovni inštitut, s katerim je že prej sodelovala, bila je celo direktorica tega inštituta. Iz odločanja se je sam korektno že prej izločil Rok Čeferin zaradi vpletenosti v dogajanje odvetniške pisarne Čeferin.
Mirovni inštitut pa je aktivno sodeloval v kampanji o zakonu o RTV in se pojavlja tudi v postopku pred ustavnim sodišče. S še vrsto organizacij, ki so politično blizu vladajočim strankam (Društvo novinarjev Slovenije, Mirovni inštitut, PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja in Zavod za kulturo raznolikosti Open) je vložil celo posebno intervencijo na ustavno sodišče, da je treba nujno takoj odstaviti celoten vrh RTV Slovenija in da politična čistka direktorjev in urednikov v državnem mediju nikakor ni kršitev ustave.
Čistke je ustavno sodišče najprej prepovedalo, dokler ne presodi. Za “zadržanje” političnih menjav direktorjev in urednikov je bilo pet ustavnih sodnikov od devetih. A so si pozneje premislili. Štirje so odločili obratno kot prej peterica.
O dilemi sami pa ustavno sodišče še do danes ni odločilo.
Komentarji (0)
Disqus Comments (2)