Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Vrečkova nad Boštjančičev nadzor plačila Makarovičevi

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:05 pop

Nenavadno sporočilo je včeraj medijem poslala vlada. Zapisali so, da so na dopisni seji izdali odločbo v upravni zadevi v zvezi z izplačilom Prešernove nagrade za leto 2000 in še, da je ob upoštevanju zakona o dostopu do informacij javnega značaja podatek o predmetnem upravnem postopku varovan, “zato v tej fazi dodatnih informacij ne moremo posredovati”.

Tako so to sporočili:

Za tiste, ki so radovedni, je dostopen dnevni red te dopisne seje, ki je takšen:  “Predlog odločbe o odpravi odločbe Urada Republike Slovenije za nadzor proračuna in ugoditvi pritožbi Ministrstva za kulturo ter vrnitvi zadeve v ponovno odločanje, Predlagatelj: minister za finance.”

To kaže, da tudi v vladi poteka spor o odločitvi ministrice za kulturo Aste Vrečko, da bo s 8.346 evri nagradila Svetlano Makarovič, ker se je leta 2000 nepreklicno odpovedala Prešernovi nagradi, ki je takrat ni bila pripravljena sprejeti skupaj z duhovnikom Markom Rupnikom, ki je nagrado dobil za mozaik v papeževi kapeli Redemptoris Mater v Vatikanu. Makarovičeva je znana po izrazito sovražnem odnosu do katoliške hierarhije in skupnosti. Zadnja leta je hkratna nagrada Rupniku več ne moti, domnevno, ker se je razvedelo, da je bil pater seksualno zelo sproščen in to tudi z nunami, s katerimi je počel povsem nedovoljene stvari za tiste, ki so zavezani celibatu. Ob računskem sodišču in KPK so nenavadno plačilo Vrečkove morali preveriti tudi z internim nadzorom finančnega ministrstva Klemna Boštjančiča, ker je to zahteval parlament, a so ugotovitve v slabo voljo očitno spravile ministrico Vrečko, ki se je pritožila. Vlada pa je zdaj odločitev internega nadzora finančnega ministrstva razveljavila in zahtevala ponovno odločanja.

Kaj je točna vsebina pa javnosti prikrivajo in to z razlago, da gre za zaupnost v upravnem postopku. Je pa nekoliko nenavadno, da so o tem, da ne smejo povedati, za kaj gre, obvestili javnost.

Kot sem poročal je računsko sodišče že uradno ugotovilo, da je bilo plačilo Vrečkove za nepreklicno zavrnitev nagrade Makarovičevi mimo zakona in predpisov.

Denar in nagrado je Makarovičeva zahtevala že februarja lani, a se je zapletlo, ker ji upravni odbor Prešernovega sklada ni bil pripravljen ugoditi in ji listine o nagradi in denarja po dveh desetletjih ponovno podeliti, ko se je listini in denarju že nepreklicno odrekla. Zavrnili so jo, ker ni bilo zakonskega temelja za plačilo. V dopisovanju je Makarovičeva pojasnila, da je po njenem v pravni državi dovoljeno vse, kar ni prepovedano in ji zato pripada tako plaketa, predvsem pa 8.346 evrov, ki ji jih bo izplačala Vrečkova.

In jih je.

Vlada je medtem predlagala še zakon, po katerem bi bili prejemniki Prešernovih nagrad upravičeni do posebnih privilegiranih pokojnin, kakršne je država dodeljevala zaslužnim že v času socializma. Že zdaj pa številnim kulturnikom pokojninsko zavarovanje in druge prispevke plačujejo davkoplačevalci, ker je politika zanje določila posebne ugodnosti.

Makarovičeva je pred volitvami leta 2022 kot politična aktivistka skupaj s tudi državno financiranim političnim aktivistom Zlatanom Čordićem in še več podobnimi državno financiranimi “kulturniki” aktivno sodelovala na politkolesarskih protestih, ki so jih soorganizirale danes vladajoče stranke, udeleževali so se jih tudi njihovi voditelji. Ministrica ji je z nenavadnim nakazilom verjetno poplačala te propagandne predvolilne usluge.

Kot sem v Spletnem  časopisu opozoril že lani je nerodna podoba, da oblastniki mimo zakona plačujejo umetnike in nevladnike iz državnega proračuna, da ti zanje sodelujejo v volilnih kampanjah. Takšno ravnanje je koruptivno. Oblika predvolilne kampanje so bili politkolesarski protesti, ki so se jih udeleževali umetniki in člani nevladnih organizacij, ki prejemajo državni denar, vpliv na dodeljevanje tega pa imajo politiki. Zdaj Asta Vrečko.

--------------------------------------------------------- Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (1)

Disqus Comments (3)

https-spletnicasopis-eu