Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Test: Kako močno je onesnažen zrak na področju BTC in Novih Jarš

Print Friendly, PDF & Email

Last Updated on: 12th avgust 2024, 07:04 dop

V Spletnem časopisu smo s pomočjo znanosti preverili, ali so točna opozorila naravovarstvenikov o onesnaženem okolju, ki nas močno ogroža. Še posebej bi naj k onesnaženemu zraku prispevali avtomobili, ki niso električni, teh je veliko na območju, kjer nastaja Spletni časopis: na Šmartinski cesti, v BTC in na obvoznici. Da bi nepristransko preverili, ker oblastem in okoljevarstvenikom ne verjamemo posebej, smo investirali v dve že precej zapleteni napravi: merilec koncentracije kisika v ozračju in merilec delcev.

Merilec delcev Foto: M.

Predvsem merjenje onesnaženosti zraka po številu delcev je potekalo z zapleteno napravo, s tega področja nihče med sodelavci Spletnega časopisa nima doktorata, zato smo merilec uporabljali le primerjalno tako, da smo med seboj primerjali posamezne meritve med izmerjenimi prostori. Manj zapleten je merilec kisika, ki je na posnetku na polici nad delovnim prostorom, kjer so dodatni diski, printer in podobne naprave. Pa kupček papirja.

Merilec kisika Foto: M.

V Sloveniji za merjenje kakovosti zraka skrbi Agencija RS za okolje (ARSO) in posamezni navdušenci, ki izmerjene podatke objavljajo na portalu IQAir, kjer so dostopni vsem. ARSO dnevno objavlja podatke o kakovosti zraka na svoji spletni strani in enkrat letno pripravi letno poročilo. Za soboto ta vikend so bile meritve za državo optimistične. Velikega onesnaženja niso pokazale:

Redko nas ARSO opozori, da ponekod v Sloveniji dihamo škodljiv zrak. Zrak bi naj bil običajno dober. Kot je praviloma tudi voda, ki je imamo veliko. Občasno celo preveč.

Opozorila zaradi onesnaženj so največkrat v zimskih mesecih, ob neugodnih vremenskih razmerah, ko se ljudje grejejo na drva, ki so naše domače bogastvo, bolj industrijski premog, uvoženo nafto in kar je še tega. Pa poleti v obmorskih krajih zaradi ozona in toplotne obremenitve.

Naš merilec meri število delcev na liter, ARSO pa meri težo delcev v mikrogramih na kubični meter, zato enostavna primerjava ni mogoča. Merilec ni zaznal PM10 delcev na balkonu stavbe, kjer nastaja Spletni časopis, jih pa je zaznal znotraj, največ 2 PM10/liter, to je še vedno normalna koncentracija. Nam najbližja postaja ARSO za Bežigradom je takrat izmerila 6 μg/m3 delcev, ki so manjši ali enaki delcem PM10. Kar tudi ni hudo. Prostor, kjer smo merili, je dvignjen okoli 18 metrov od tal, kakšnih sto metrov je od večjih prometnih cest (obvoznice, Šmartinke), zelo blizu pa ni niti večjih dimnikov, restavracije z žarom in cigaretnega dima, zato je zrak morda nekoliko bolj čist kot pri tistih, ki te sreče nimajo.

Zjutraj je na balkonu termometer pokazal 32,9 °C. Napovedan je bil vroč poletni dan, zato smo se za šest ur zaprli, hladila je klima, grel prostore TV in več računalnikov in prenosnikov, nekaj je bilo tudi kuhanja, pospravljanja in bolj intelektualnega dela. Denimo, opazovanja mednarodnega dogajanja po CNN in podobnih kanalih. Merilec delcev je pričakovano pokazal malo več delcev kot jih je bilo na balkonu, približno 10-krat več, a v mejah normale. Merilec kisika je kazal 20,9 odstotka na balkonu in v večini sob, razen v delovnem kotičku, ker nastaja Spletni časopis, kjer je merilec zaznal upad kisika na 20,6 odstotka. V tem delu se je preveč globoko dihalo. Morda je vplivalo precej dramatično dogajanje v regiji Kursk.

Za prezračevanje je mogoče poskrbeti na zelo tradicionalen način, okna lahko odpremo in prezračimo vse skupaj z vročim ljubljanskim zrakom. Nekatere moderne energetsko varčne stavbe tovrstno zračenje onemogočajo, kar ima tudi prednosti, s tem preprečujejo skakanje skozi okna. Ali vstopanje tam. Merilec delcev je pokazal, da smo z zračenjem kakovost zraka v stanovanju hitro izenačili z zunanjim, oziroma s tistim na balkonu in število delcev se je znižalo za približno 10-krat.

V prostorih, kjer smo merili, je tudi oseba, ki je alergična na pršice, zato zračimo bolj pogosto, v prostorih nimamo z blagom oblazinjenega pohištva, zaves in delcev v zraku je morda tudi zaradi tega manj.

Z vidika ciljev, da bi lahko objavili katastrofično zgodbo, kako je z zrakom vse narobe zaradi pogubnega učinka moderne družbe, test ni bil uspešen.

Zrak je precej čist, kisika je dovolj. Za zdaj. Dokler čas in bolj sofisticirane naprave ne pokažejo drugače.

Razkritje: urednik portala se prevaža z evropskim avtomobilom na dizelski pogon, ki nam bi jih ekologi ukinili, avtorica meritev pa z novejšim in bolj čistim japonskim hibridnim avtomobilom. Hibridni zadnje leto občasno ni hotel vžgati. Bolj tradicionalna tehnologija vedno.

--------------------------------------------------------- Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Komentarji (0)

Disqus Comments (7)

https-spletnicasopis-eu